Înmatriculări HYUNDAI TUCSON, septembrie 2026

Noi184-16,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare2630,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri13

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 349 noinov 24: 170 rulate, prima înmatricularedec 24: 356 noidec 24: 155 rulate, prima înmatriculareian 25: 316 noiian 25: 144 rulate, prima înmatricularefeb 25: 229 noifeb 25: 221 rulate, prima înmatricularemar 25: 255 noimar 25: 233 rulate, prima înmatriculareapr 25: 222 noiapr 25: 240 rulate, prima înmatricularemai 25: 287 noimai 25: 199 rulate, prima înmatriculareiun 25: 258 noiiun 25: 230 rulate, prima înmatriculareiul 25: 468 noiiul 25: 266 rulate, prima înmatriculareaug 25: 521 noiaug 25: 235 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 263 rulate, prima înmatriculareoct 25: 230 noioct 25: 265 rulate, prima înmatricularenov 25: 284 noinov 25: 258 rulate, prima înmatricularedec 25: 402 noidec 25: 222 rulate, prima înmatriculareian 26: 215 noiian 26: 213 rulate, prima înmatricularefeb 26: 199 noifeb 26: 285 rulate, prima înmatricularemar 26: 233 noimar 26: 264 rulate, prima înmatriculareapr 26: 217 noiapr 26: 251 rulate, prima înmatricularemai 26: 223 noimai 26: 262 rulate, prima înmatriculareiun 26: 377 noiiun 26: 277 rulate, prima înmatriculareiul 26: 175 noiiul 26: 305 rulate, prima înmatriculareaug 26: 179 noiaug 26: 243 rulate, prima înmatricularesep 26: 184 noisep 26: 263 rulate, prima înmatriculareoct 26: 268 noioct 26: 267 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24349170
dec 24356155
ian 25316144
feb 25229221
mar 25255233
apr 25222240
mai 25287199
iun 25258230
iul 25468266
aug 25521235
sep 25220263
oct 25230265
nov 25284258
dec 25402222
ian 26215213
feb 26199285
mar 26233264
apr 26217251
mai 26223262
iun 26377277
iul 26175305
aug 26179243
sep 26184263
oct 26268267

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 51 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 29 rulate, prima înmatriculare2022: 23 rulate, prima înmatriculare2023: 18 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 180 noi2005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200504
200603
200703
200804
200901
201001
201102
201201
201301
201401
2015023
2016051
2017037
2018023
2019018
2020018
2021029
2022023
2023018
202401
202541
20261800

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV447100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8919,9%
Cluj235,1%
Constanța235,1%
Ilfov184,0%
Bacău173,8%
Brașov153,4%
Iași153,4%
Bihor143,1%
Neamț132,9%
Prahova132,9%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș122,7%
Argeș112,5%
Dolj112,5%
Maramureș112,5%
Mureș112,5%
Sibiu112,5%
Vaslui112,5%
Buzău92,0%
Galați92,0%
Alba81,8%
Gorj81,8%
Suceava81,8%
Vrancea81,8%
Brăila71,6%
Dâmbovița71,6%
Arad61,3%
Caraș-Severin61,3%
Tulcea61,3%
Bistrița-Năsăud51,1%
Botoșani51,1%
Călărași51,1%
Satu Mare51,1%
Harghita40,9%
Hunedoara40,9%
Olt40,9%
Vâlcea40,9%
Mehedinți30,7%
Sălaj30,7%
Covasna20,4%
Giurgiu20,4%
Teleorman10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare26358,8%
Noi18441,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid21247,4%
Motorină15133,8%
Benzină8418,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică36982,6%
Companie7817,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)44699,8%
Break10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW16236,2%
110-149 kW28563,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc31470,2%
1600-1999 cmc13329,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export753,8%
Dezmembrare646,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.