Înmatriculări HONDA, august 2025

Noi127-51,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare78-22,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări287+3,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 57 noinov 24: 91 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 70 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 81 rulate, prima înmatricularefeb 25: 50 noifeb 25: 115 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 101 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 noiapr 25: 106 rulate, prima înmatricularemai 25: 45 noimai 25: 101 rulate, prima înmatriculareiun 25: 58 noiiun 25: 96 rulate, prima înmatriculareiul 25: 102 noiiul 25: 114 rulate, prima înmatriculareaug 25: 127 noiaug 25: 78 rulate, prima înmatricularesep 25: 57 noisep 25: 95 rulate, prima înmatriculareoct 25: 51 noioct 25: 95 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 96 rulate, prima înmatricularedec 25: 115 noidec 25: 91 rulate, prima înmatriculareian 26: 25 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 70 rulate, prima înmatricularemar 26: 86 noimar 26: 90 rulate, prima înmatriculareapr 26: 86 noiapr 26: 79 rulate, prima înmatricularemai 26: 80 noimai 26: 80 rulate, prima înmatriculareiun 26: 194 noiiun 26: 83 rulate, prima înmatriculareiul 26: 36 noiiul 26: 87 rulate, prima înmatriculareaug 26: 47 noiaug 26: 83 rulate, prima înmatricularesep 26: 56 noisep 26: 70 rulate, prima înmatriculareoct 26: 61 noioct 26: 91 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245791
dec 244570
ian 254381
feb 2550115
mar 2534101
apr 2541106
mai 2545101
iun 255896
iul 25102114
aug 2512778
sep 255795
oct 255195
nov 255696
dec 2511591
ian 262572
feb 263270
mar 268690
apr 268679
mai 268080
iun 2619483
iul 263687
aug 264783
sep 265670
oct 266191

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 82 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 45 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200101
200202
200300
200402
200502
200606
200703
200807
200903
201009
201101
201202
201303
201405
201502
201603
201704
201805
201900
202003
202102
202201
202302
2024823
2025450

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CIVIC6732,7%
CR-V5928,8%
HR-V3818,5%
ZR-V157,3%
JAZZ94,4%
ACCORD83,9%
Model necompletat42,0%
FR-V21,0%
CR-Z10,5%
CRX10,5%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
INSIGHT10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11254,6%
Compacte (C)6833,2%
Mici (B)94,4%
Medii (D)83,9%
Neclasificate52,4%
Monovolume (MPV)21,0%
Sport10,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7737,6%
Ilfov209,8%
Cluj94,4%
Brașov62,9%
Neamț62,9%
Prahova62,9%
Constanța52,4%
Galați52,4%
Iași52,4%
Hunedoara42,0%
Toate (38)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș42,0%
Satu Mare42,0%
Sibiu42,0%
Suceava42,0%
Timiș42,0%
Vâlcea42,0%
Harghita31,5%
Maramureș31,5%
Vrancea31,5%
Argeș21,0%
Bacău21,0%
Bihor21,0%
Bistrița-Năsăud21,0%
Botoșani21,0%
Buzău21,0%
Călărași21,0%
Dolj21,0%
Giurgiu21,0%
Olt21,0%
Arad10,5%
Brăila10,5%
Caraș-Severin10,5%
Covasna10,5%
Dâmbovița10,5%
Ialomița10,5%
Mehedinți10,5%
Sălaj10,5%
Teleorman10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi12762,0%
Rulate, prima înmatriculare7838,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid13766,8%
Benzină5325,9%
Motorină157,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13766,8%
Companie6833,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11757,1%
Berlină cu hayon7034,1%
Berlină115,4%
Break31,5%
Cupeu31,5%
Cabriolet10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW188,8%
75-109 kW16178,5%
110-149 kW2411,7%
150-219 kW10,5%
220 kW și peste10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21,0%
1000-1399 cmc188,8%
1400-1599 cmc5828,3%
1600-1999 cmc11757,1%
2000-2999 cmc94,4%
3000 cmc și peste10,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5719,9%
Brașov207,0%
Ilfov165,6%
Constanța144,9%
Argeș134,5%
Cluj134,5%
Prahova134,5%
Suceava113,8%
Bihor72,4%
Galați72,4%
Toate (39)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș72,4%
Arad62,1%
Dolj62,1%
Hunedoara62,1%
Iași62,1%
Vrancea62,1%
Alba51,7%
Dâmbovița51,7%
Mureș51,7%
Vaslui51,7%
Vâlcea51,7%
Bacău41,4%
Covasna41,4%
Giurgiu41,4%
Maramureș41,4%
Neamț41,4%
Sibiu41,4%
Teleorman41,4%
Botoșani31,0%
Brăila31,0%
Buzău31,0%
Gorj31,0%
Harghita31,0%
Tulcea31,0%
Ialomița20,7%
Mehedinți20,7%
Olt20,7%
Bistrița-Năsăud10,3%
Călărași10,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1062,5%
Export637,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.