Noi 349 -40,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.293 -19,2% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.540 -14,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.155 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2002: 12 rulate, prima înmatriculare 2002: 5 rulate, prima înmatriculare 2003: 10 rulate, prima înmatriculare 2004: 16 rulate, prima înmatriculare 2005: 26 rulate, prima înmatriculare 2006: 35 rulate, prima înmatriculare 2007: 52 rulate, prima înmatriculare 2008: 78 rulate, prima înmatriculare 2009: 84 rulate, prima înmatriculare 2010: 87 rulate, prima înmatriculare 2011: 109 rulate, prima înmatriculare 2012: 91 rulate, prima înmatriculare 2013: 105 rulate, prima înmatriculare 2014: 91 rulate, prima înmatriculare 2015: 87 rulate, prima înmatriculare 2016: 102 rulate, prima înmatriculare 2017: 62 rulate, prima înmatriculare 2018: 68 rulate, prima înmatriculare 2019: 51 rulate, prima înmatriculare 2020: 52 rulate, prima înmatriculare 2021: 25 rulate, prima înmatriculare 2022: 21 rulate, prima înmatriculare 2023: 12 noi 2023: 14 rulate, prima înmatriculare 2024: 3 noi 2024: 6 rulate, prima înmatriculare 2025: 38 noi 2025: 4 rulate, prima înmatriculare 2026: 296 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 12 2002 0 5 2003 0 10 2004 0 16 2005 0 26 2006 0 35 2007 0 52 2008 0 78 2009 0 84 2010 0 87 2011 0 109 2012 0 91 2013 0 105 2014 0 91 2015 0 87 2016 0 102 2017 0 62 2018 0 68 2019 0 51 2020 0 52 2021 0 25 2022 0 21 2023 12 14 2024 3 6 2025 38 4 2026 296 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 414 25,2% KUGA 298 18,1% FIESTA 207 12,6% PUMA 135 8,2% MONDEO 107 6,5% C-MAX 63 3,8% S-MAX 60 3,7% GALAXY 59 3,6% TRANSIT CUSTOM 52 3,2% TRANSIT 41 2,5%
Toate (28) Modele: valoare, vehicule, cotă EXPLORER 27 1,6% Model necompletat 22 1,3% GRAND C-MAX 19 1,2% ECOSPORT 17 1,0% TOURNEO CONNECT 15 0,9% B-MAX 13 0,8% TOURNEO COURIER 13 0,8% CAPRI 12 0,7% TOURNEO CUSTOM 12 0,7% FUSION 11 0,7% BRONCO 10 0,6% EDGE 10 0,6% KA 8 0,5% MUSTANG 8 0,5% MUSTANG MACH-E 5 0,3% TRANSIT CONNECT 2 0,1% COURIER 1 0,1% TRANSIT/TOURNEO 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 514 31,3% Compacte (C) 414 25,2% Monovolume (MPV) 254 15,5% Mici (B) 218 13,3% Medii (D) 107 6,5% Utilitare 96 5,8% Neclasificate 23 1,4% Mini (A) 8 0,5% Sport 8 0,5%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 246 15,0% Cluj 85 5,2% Timiș 82 5,0% Arad 58 3,5% Prahova 57 3,5% Bihor 55 3,3% Mureș 55 3,3% Suceava 55 3,3% Satu Mare 54 3,3% Dolj 49 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Maramureș 46 2,8% Hunedoara 45 2,7% Iași 44 2,7% Bacău 40 2,4% Argeș 39 2,4% Galați 38 2,3% Ilfov 37 2,3% Brașov 36 2,2% Sibiu 33 2,0% Bistrița-Năsăud 32 1,9% Constanța 32 1,9% Sălaj 30 1,8% Vrancea 30 1,8% Neamț 29 1,8% Alba 28 1,7% Harghita 27 1,6% Olt 26 1,6% Buzău 25 1,5% Dâmbovița 25 1,5% Gorj 25 1,5% Mehedinți 22 1,3% Caraș-Severin 20 1,2% Vaslui 20 1,2% Botoșani 18 1,1% Brăila 18 1,1% Covasna 14 0,9% Ialomița 14 0,9% Vâlcea 14 0,9% Giurgiu 13 0,8% Călărași 12 0,7% Teleorman 7 0,4% Tulcea 7 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.293 78,7% Noi 349 21,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 855 52,1% Benzină 455 27,7% Hibrid 212 12,9% Electric 113 6,9% GPL 7 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.320 80,4% Companie 322 19,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 804 49,0% Break 410 25,0% Berlină cu hayon 388 23,6% Cabriolet 14 0,9% Berlină 13 0,8% Cupeu 13 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 387 23,6% 75-109 kW 704 42,9% 110-149 kW 390 23,8% 150-219 kW 13 0,8% 220 kW și peste 35 2,1% Necompletat 113 6,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 199 12,1% 1000-1399 cmc 129 7,9% 1400-1599 cmc 524 31,9% 1600-1999 cmc 466 28,4% 2000-2999 cmc 203 12,4% 3000 cmc și peste 8 0,5% Necompletat 113 6,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.