Noi 833 +60,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.454 -3,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.588 -7,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.983 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 < 2001: 11 rulate, prima înmatriculare 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 6 rulate, prima înmatriculare 2003: 8 rulate, prima înmatriculare 2004: 20 rulate, prima înmatriculare 2005: 39 rulate, prima înmatriculare 2006: 46 rulate, prima înmatriculare 2007: 68 rulate, prima înmatriculare 2008: 88 rulate, prima înmatriculare 2009: 84 rulate, prima înmatriculare 2010: 110 rulate, prima înmatriculare 2011: 130 rulate, prima înmatriculare 2012: 111 rulate, prima înmatriculare 2013: 118 rulate, prima înmatriculare 2014: 106 rulate, prima înmatriculare 2015: 93 rulate, prima înmatriculare 2016: 83 rulate, prima înmatriculare 2017: 67 rulate, prima înmatriculare 2018: 67 rulate, prima înmatriculare 2019: 67 rulate, prima înmatriculare 2020: 56 rulate, prima înmatriculare 2021: 29 rulate, prima înmatriculare 2022: 27 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 9 rulate, prima înmatriculare 2024: 28 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare 2025: 804 noi 2025: 3 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 11 2001 0 5 2002 0 6 2003 0 8 2004 0 20 2005 0 39 2006 0 46 2007 0 68 2008 0 88 2009 0 84 2010 0 110 2011 0 130 2012 0 111 2013 0 118 2014 0 106 2015 0 93 2016 0 83 2017 0 67 2018 0 67 2019 0 67 2020 0 56 2021 0 29 2022 0 27 2023 1 9 2024 28 3 2025 804 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 570 24,9% KUGA 562 24,6% PUMA 273 11,9% FIESTA 218 9,5% MONDEO 133 5,8% C-MAX 78 3,4% EXPLORER 64 2,8% TRANSIT 48 2,1% CAPRI 47 2,1% GALAXY 47 2,1%
Toate (33) Modele: valoare, vehicule, cotă TRANSIT CUSTOM 45 2,0% S-MAX 42 1,8% ECOSPORT 24 1,0% GRAND C-MAX 17 0,7% EDGE 14 0,6% TOURNEO CONNECT 14 0,6% Model necompletat 12 0,5% TOURNEO CUSTOM 12 0,5% B-MAX 11 0,5% MUSTANG MACH-E 11 0,5% TOURNEO COURIER 11 0,5% KA 9 0,4% MUSTANG 6 0,3% BRONCO 4 0,2% FUSION 4 0,2% TRANSIT/TOURNEO 3 0,1% MAVERICK 2 0,1% ESCORT 1 0,0% KA+ 1 0,0% PROBE 1 0,0% SCORPIO 1 0,0% TRANSIT CONNECT 1 0,0% TRANSIT COURIER 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.001 43,8% Compacte (C) 571 25,0% Monovolume (MPV) 232 10,1% Mici (B) 222 9,7% Medii (D) 134 5,9% Utilitare 98 4,3% Neclasificate 12 0,5% Mini (A) 10 0,4% Sport 7 0,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 476 20,8% Prahova 124 5,4% Ilfov 114 5,0% Timiș 102 4,5% Cluj 89 3,9% Brașov 84 3,7% Iași 65 2,8% Dolj 64 2,8% Maramureș 64 2,8% Bihor 59 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 59 2,6% Mureș 58 2,5% Suceava 55 2,4% Hunedoara 54 2,4% Sibiu 54 2,4% Bacău 51 2,2% Dâmbovița 46 2,0% Neamț 45 2,0% Satu Mare 43 1,9% Arad 39 1,7% Caraș-Severin 39 1,7% Galați 39 1,7% Bistrița-Năsăud 38 1,7% Vrancea 36 1,6% Argeș 34 1,5% Harghita 33 1,4% Vaslui 33 1,4% Brăila 30 1,3% Buzău 29 1,3% Botoșani 28 1,2% Gorj 28 1,2% Vâlcea 26 1,1% Mehedinți 23 1,0% Covasna 21 0,9% Alba 16 0,7% Olt 16 0,7% Ialomița 15 0,7% Sălaj 15 0,7% Giurgiu 12 0,5% Tulcea 12 0,5% Teleorman 10 0,4% Călărași 9 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.454 63,6% Noi 833 36,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 961 42,0% Benzină 559 24,4% Hibrid 552 24,1% Electric 209 9,1% GPL 6 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.640 71,7% Companie 647 28,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1.253 54,8% Break 502 22,0% Berlină cu hayon 482 21,1% Berlină 31 1,4% Cabriolet 10 0,4% Cupeu 9 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 427 18,7% 75-109 kW 928 40,6% 110-149 kW 679 29,7% 150-219 kW 25 1,1% 220 kW și peste 19 0,8% Necompletat 209 9,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 344 15,0% 1000-1399 cmc 148 6,5% 1400-1599 cmc 679 29,7% 1600-1999 cmc 498 21,8% 2000-2999 cmc 404 17,7% 3000 cmc și peste 5 0,2% Necompletat 209 9,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.