Noi 105 +105,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 186 +30,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 606 +12,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 339 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 nov 24: 64 noi nov 24: 202 rulate, prima înmatriculare dec 24: 51 noi dec 24: 143 rulate, prima înmatriculare ian 25: 50 noi ian 25: 128 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 198 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 213 rulate, prima înmatriculare apr 25: 35 noi apr 25: 242 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 180 rulate, prima înmatriculare iun 25: 33 noi iun 25: 155 rulate, prima înmatriculare iul 25: 74 noi iul 25: 153 rulate, prima înmatriculare aug 25: 86 noi aug 25: 212 rulate, prima înmatriculare sep 25: 74 noi sep 25: 182 rulate, prima înmatriculare oct 25: 71 noi oct 25: 193 rulate, prima înmatriculare nov 25: 62 noi nov 25: 178 rulate, prima înmatriculare dec 25: 105 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 26 noi ian 26: 113 rulate, prima înmatriculare feb 26: 32 noi feb 26: 163 rulate, prima înmatriculare mar 26: 36 noi mar 26: 147 rulate, prima înmatriculare apr 26: 45 noi apr 26: 127 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 124 rulate, prima înmatriculare iun 26: 62 noi iun 26: 119 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 182 rulate, prima înmatriculare aug 26: 18 noi aug 26: 156 rulate, prima înmatriculare sep 26: 43 noi sep 26: 141 rulate, prima înmatriculare oct 26: 39 noi oct 26: 117 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 64 202 dec 24 51 143 ian 25 50 128 feb 25 57 198 mar 25 32 213 apr 25 35 242 mai 25 27 180 iun 25 33 155 iul 25 74 153 aug 25 86 212 sep 25 74 182 oct 25 71 193 nov 25 62 178 dec 25 105 186 ian 26 26 113 feb 26 32 163 mar 26 36 147 apr 26 45 127 mai 26 31 124 iun 26 62 119 iul 26 42 182 aug 26 18 156 sep 26 43 141 oct 26 39 117
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 100 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 1 rulate, prima înmatriculare 2005: 7 rulate, prima înmatriculare 2006: 3 rulate, prima înmatriculare 2007: 7 rulate, prima înmatriculare 2008: 9 rulate, prima înmatriculare 2009: 14 rulate, prima înmatriculare 2010: 14 rulate, prima înmatriculare 2011: 13 rulate, prima înmatriculare 2012: 9 rulate, prima înmatriculare 2013: 15 rulate, prima înmatriculare 2014: 15 rulate, prima înmatriculare 2015: 12 rulate, prima înmatriculare 2016: 9 rulate, prima înmatriculare 2017: 8 rulate, prima înmatriculare 2018: 10 rulate, prima înmatriculare 2019: 9 rulate, prima înmatriculare 2020: 11 rulate, prima înmatriculare 2021: 11 rulate, prima înmatriculare 2022: 5 rulate, prima înmatriculare 2023: 2 rulate, prima înmatriculare 2024: 17 noi 2025: 88 noi 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2002 0 2 2003 0 0 2004 0 1 2005 0 7 2006 0 3 2007 0 7 2008 0 9 2009 0 14 2010 0 14 2011 0 13 2012 0 9 2013 0 15 2014 0 15 2015 0 12 2016 0 9 2017 0 8 2018 0 10 2019 0 9 2020 0 11 2021 0 11 2022 0 5 2023 0 2 2024 17 0 2025 88 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 41 14,1% DACIA 31 10,7% HYUNDAI 29 10,0% BMW 25 8,6% SKODA 21 7,2% AUDI 18 6,2% SSANGYONG 18 6,2% FORD 12 4,1% TOYOTA 12 4,1% RENAULT 11 3,8%
Toate (29) Mărci: valoare, vehicule, cotă MERCEDES-BENZ 9 3,1% OPEL 9 3,1% MG 8 2,7% PEUGEOT 8 2,7% NISSAN 7 2,4% KIA 5 1,7% MAZDA 5 1,7% CHERY 4 1,4% CITROEN 4 1,4% VOLVO 3 1,0% SEAT 2 0,7% SUZUKI 2 0,7% ALFA ROMEO 1 0,3% BYD 1 0,3% FIAT 1 0,3% JAGUAR 1 0,3% LAND ROVER 1 0,3% LEAPMOTOR 1 0,3% MITSUBISHI 1 0,3%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN GOLF 14 4,8% DACIA LOGAN 12 4,1% HYUNDAI KONA 12 4,1% VOLKSWAGEN PASSAT 12 4,1% DACIA DUSTER 10 3,4% BMW SERIA 3 9 3,1% HYUNDAI I30 9 3,1% SSANGYONG KORANDO 9 3,1% SKODA OCTAVIA 8 2,8% BMW SERIA 5 7 2,4%
Toate (117) Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN TIGUAN 6 2,1% AUDI A4 5 1,7% NISSAN QASHQAI 5 1,7% AUDI A6 4 1,4% BMW SERIA 1 4 1,4% DACIA SANDERO 4 1,4% MAZDA 3 4 1,4% MG HS 4 1,4% SKODA SUPERB 4 1,4% SSANGYONG TIVOLI 4 1,4% TOYOTA COROLLA 4 1,4% AUDI A3 3 1,0% CHERY TIGGO4 3 1,0% DACIA SPRING 3 1,0% FORD FOCUS 3 1,0% HYUNDAI TUCSON 3 1,0% MG ZS 3 1,0% OPEL ASTRA 3 1,0% PEUGEOT 3008 3 1,0% SKODA FABIA 3 1,0% SSANGYONG TORRES 3 1,0% TOYOTA RAV4 3 1,0% AUDI Q3 2 0,7% CITROEN C3 2 0,7% FORD KUGA 2 0,7% FORD TRANSIT CUSTOM 2 0,7% HYUNDAI I40 2 0,7% HYUNDAI INSTER 2 0,7% KIA CEED 2 0,7% KIA STONIC 2 0,7% MERCEDES-BENZ CLA 2 0,7% MERCEDES-BENZ CLASA E 2 0,7% MERCEDES-BENZ GLC 2 0,7% OPEL INSIGNIA 2 0,7% OPEL MOKKA 2 0,7% RENAULT CAPTUR 2 0,7% RENAULT CLIO 2 0,7% RENAULT KOLEOS 2 0,7% RENAULT MEGANE 2 0,7% SKODA KODIAQ 2 0,7% SSANGYONG ACTYON 2 0,7% TOYOTA C-HR 2 0,7% VOLKSWAGEN SCIROCCO 2 0,7% VOLKSWAGEN TOURAN 2 0,7% ALFA ROMEO 147 1 0,3% AUDI A5 1 0,3% AUDI A7 1 0,3% AUDI A8 1 0,3% AUDI Q5 1 0,3% BMW SERIA 7 1 0,3% BMW X1 1 0,3% BMW X3 1 0,3% BMW X6 1 0,3% BYD SEAL U 1 0,3% CHERY TIGGO7 1 0,3% CITROEN C4 1 0,3% CITROEN C5 1 0,3% DACIA BIGSTER 1 0,3% DACIA DOKKER 1 0,3% FIAT BRAVO 1 0,3% FORD EDGE 1 0,3% FORD EXPLORER 1 0,3% FORD FIESTA 1 0,3% FORD PUMA 1 0,3% FORD S-MAX 1 0,3% HYUNDAI I20 1 0,3% JAGUAR XE 1 0,3% KIA SPORTAGE 1 0,3% LAND ROVER FREELANDER 1 0,3% LEAPMOTOR T03 1 0,3% MAZDA CX-30 1 0,3% MERCEDES-BENZ CLASA C 1 0,3% MERCEDES-BENZ CLASA S 1 0,3% MERCEDES-BENZ EQS 1 0,3% MG EHS 1 0,3% MITSUBISHI LANCER 1 0,3% NISSAN PULSAR 1 0,3% NISSAN X-TRAIL 1 0,3% OPEL CORSA 1 0,3% OPEL ZAFIRA 1 0,3% PEUGEOT 207 1 0,3% PEUGEOT 208 1 0,3% PEUGEOT 308 1 0,3% PEUGEOT 5008 1 0,3% PEUGEOT 508 1 0,3% RENAULT KADJAR 1 0,3% RENAULT SYMBIOZ 1 0,3% RENAULT TALISMAN 1 0,3% SEAT IBIZA 1 0,3% SEAT LEON 1 0,3% SKODA KAROQ 1 0,3% SKODA RAPID 1 0,3% SKODA SCALA 1 0,3% SKODA YETI 1 0,3% SUZUKI S-CROSS 1 0,3% SUZUKI VITARA 1 0,3% TOYOTA AURIS 1 0,3% TOYOTA CAMRY 1 0,3% TOYOTA YARIS CROSS 1 0,3% VOLKSWAGEN ARTEON 1 0,3% VOLKSWAGEN CC 1 0,3% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,3% VOLKSWAGEN POLO 1 0,3% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,3% VOLVO S40 1 0,3% VOLVO XC40 1 0,3% VOLVO XC60 1 0,3%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 114 39,2% Compacte (C) 69 23,7% Medii (D) 42 14,4% Mici (B) 32 11,0% Mari și de lux (E) 17 5,8% Mini (A) 6 2,1% Monovolume (MPV) 6 2,1% Sport 2 0,7% Utilitare 2 0,7% Neclasificate 1 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 186 63,9% Noi 105 36,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 125 43,0% Benzină 96 33,0% Hibrid 46 15,8% GPL 14 4,8% Electric 10 3,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 263 90,4% Companie 28 9,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 105 36,1% Berlină cu hayon 70 24,1% Berlină 60 20,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 53 18,2% Cupeu 3 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 52 17,9% 75-109 kW 129 44,3% 110-149 kW 85 29,2% 150-219 kW 12 4,1% 220 kW și peste 3 1,0% Necompletat 10 3,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 22 7,6% 1000-1399 cmc 30 10,3% 1400-1599 cmc 109 37,5% 1600-1999 cmc 101 34,7% 2000-2999 cmc 19 6,5% Necompletat 10 3,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.