Înmatriculări în județul Vrancea, decembrie 2025

Noi112+154,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare489+8,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări742-10,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri209

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 27 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 107 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200101
200202
200306
200404
2005013
2006018
2007026
2008025
2009027
2010018
2011045
2012038
2013037
2014038
2015023
2016030
2017022
2018019
2019026
2020020
2021026
202208
202307
202453
20251072

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9115,1%
DACIA8213,6%
AUDI599,8%
RENAULT457,5%
BMW447,3%
FORD366,0%
HYUNDAI345,7%
MERCEDES-BENZ345,7%
SKODA233,8%
OPEL223,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN193,2%
PEUGEOT183,0%
TOYOTA162,7%
SEAT111,8%
VOLVO101,7%
MG91,5%
FIAT81,3%
SUZUKI81,3%
CITROEN71,2%
KIA50,8%
LEXUS30,5%
SSANGYONG30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DS20,3%
MITSUBISHI20,3%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
INFINITI10,2%
LAND ROVER10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN264,3%
VOLKSWAGEN GOLF264,3%
DACIA DUSTER244,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN223,7%
BMW SERIA 3193,2%
RENAULT MEGANE183,0%
AUDI A6142,3%
DACIA SANDERO142,3%
AUDI A4132,2%
FORD FOCUS132,2%
Toate (180)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q5122,0%
HYUNDAI TUCSON122,0%
SKODA OCTAVIA122,0%
VOLKSWAGEN PASSAT111,8%
HYUNDAI I3091,5%
NISSAN QASHQAI91,5%
AUDI A581,3%
DACIA BIGSTER81,3%
OPEL ASTRA81,3%
BMW SERIA 161,0%
FORD FIESTA61,0%
FORD KUGA61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA B61,0%
MERCEDES-BENZ GLE61,0%
RENAULT KADJAR61,0%
VOLKSWAGEN POLO61,0%
BMW SERIA 550,8%
MERCEDES-BENZ GLC50,8%
MG ZS50,8%
RENAULT CLIO50,8%
TOYOTA RAV450,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
AUDI A340,7%
AUDI Q340,7%
DACIA JOGGER40,7%
HYUNDAI I1040,7%
NISSAN JUKE40,7%
OPEL CORSA40,7%
PEUGEOT 500840,7%
RENAULT SCENIC40,7%
SKODA FABIA40,7%
SKODA KODIAQ40,7%
TOYOTA C-HR40,7%
VOLKSWAGEN CADDY40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
BMW X130,5%
BMW X330,5%
DACIA SPRING30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD MONDEO30,5%
HYUNDAI KONA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MG HS30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
OPEL ZAFIRA TOURER30,5%
PEUGEOT 200830,5%
PEUGEOT 300830,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X620,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DACIA LODGY20,3%
DS DS720,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
KIA CEED20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LEXUS RX20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT ZOE20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN TOURAN20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC6020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q710,2%
AUDI RS Q310,2%
AUDI RS610,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 60010,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT QUBO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI INSTER10,2%
HYUNDAI STARIA10,2%
INFINITI QX10,2%
KIA STONIC10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ EQC10,2%
MERCEDES-BENZ EQE10,2%
MERCEDES-BENZ EQS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG MG310,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21535,8%
Compacte (C)12120,1%
Mici (B)8414,0%
Medii (D)8113,5%
Monovolume (MPV)579,5%
Mari și de lux (E)254,2%
Mini (A)101,7%
Utilitare40,7%
Sport30,5%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48981,4%
Noi11218,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34757,7%
Benzină12420,6%
Hibrid8714,5%
GPL325,3%
Electric111,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică51685,9%
Companie8514,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26644,3%
Berlină cu hayon14524,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11619,3%
Berlină7312,1%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14424,0%
75-109 kW26744,4%
110-149 kW14323,8%
150-219 kW274,5%
220 kW și peste101,7%
Necompletat101,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc467,7%
1000-1399 cmc7913,1%
1400-1599 cmc18530,8%
1600-1999 cmc23839,6%
2000-2999 cmc386,3%
3000 cmc și peste40,7%
Necompletat111,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11815,9%
DACIA7510,1%
FORD709,4%
AUDI699,3%
OPEL699,3%
BMW628,4%
RENAULT456,1%
SKODA344,6%
MERCEDES-BENZ334,4%
HYUNDAI233,1%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA152,0%
LAND ROVER141,9%
SEAT141,9%
PEUGEOT131,8%
NISSAN121,6%
CITROEN111,5%
FIAT91,2%
MAZDA91,2%
VOLVO91,2%
KIA70,9%
CHEVROLET60,8%
SUZUKI50,7%
SMART40,5%
ALFA ROMEO30,4%
DODGE20,3%
HONDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18789,5%
Export2210,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3617,2%
DACIA3416,3%
VOLKSWAGEN3215,3%
RENAULT2311,0%
FORD146,7%
FIAT104,8%
DAEWOO94,3%
AUDI83,8%
CITROEN83,8%
PEUGEOT41,9%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA41,9%
TOYOTA41,9%
MERCEDES-BENZ31,4%
ALFA ROMEO21,0%
BMW21,0%
CHEVROLET21,0%
HONDA10,5%
HYUNDAI10,5%
KIA10,5%
LADA10,5%
LAND ROVER10,5%
MAZDA10,5%
PORSCHE10,5%
ROVER10,5%
SAAB10,5%
SEAT10,5%
SMART10,5%
SSANGYONG10,5%
VAUXHALL10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.