Înmatriculări în județul Constanța, decembrie 2025

Noi559+117,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare652+4,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.252+2,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri636

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 39 rulate, prima înmatriculare2020: 43 rulate, prima înmatriculare2021: 42 rulate, prima înmatriculare2022: 48 rulate, prima înmatriculare2023: 17 rulate, prima înmatriculare2024: 38 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 521 noi2025: 11 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200101
200202
200306
200408
2005011
2006011
2007016
2008021
2009037
2010034
2011032
2012045
2013035
2014035
2015045
2016035
2017027
2018035
2019039
2020043
2021042
2022048
2023017
20243811
202552111

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17114,1%
DACIA13711,3%
HYUNDAI766,3%
AUDI725,9%
BMW725,9%
MERCEDES-BENZ725,9%
RENAULT645,3%
NISSAN615,0%
FORD594,9%
TOYOTA584,8%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA574,7%
SSANGYONG484,0%
PEUGEOT393,2%
VOLVO252,1%
MAZDA221,8%
KIA201,7%
MG191,6%
SUZUKI181,5%
SEAT171,4%
OPEL161,3%
CITROEN121,0%
BYD110,9%
FIAT80,7%
LAND ROVER70,6%
DS50,4%
HONDA50,4%
LEXUS50,4%
MITSUBISHI50,4%
TESLA50,4%
CHEVROLET30,2%
CUPRA30,2%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,2%
ASTON MARTIN20,2%
CHERY20,2%
JAGUAR20,2%
LEAPMOTOR20,2%
GEELY10,1%
INFINITI10,1%
MASERATI10,1%
PONTIAC10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN675,6%
VOLKSWAGEN PASSAT433,6%
VOLKSWAGEN GOLF332,7%
SKODA OCTAVIA282,3%
HYUNDAI KONA262,2%
NISSAN X-TRAIL262,2%
SSANGYONG KORANDO262,2%
HYUNDAI TUCSON252,1%
NISSAN JUKE252,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN242,0%
Toate (248)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3171,4%
DACIA BIGSTER171,4%
DACIA DUSTER171,4%
TOYOTA YARIS CROSS171,4%
PEUGEOT 3008161,3%
SSANGYONG TIVOLI161,3%
BMW SERIA 5151,2%
DACIA SANDERO151,2%
FORD KUGA151,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,2%
AUDI A4131,1%
AUDI A6131,1%
FORD PUMA131,1%
HYUNDAI I30131,1%
DACIA SPRING121,0%
TOYOTA C-HR121,0%
TOYOTA COROLLA121,0%
RENAULT CLIO110,9%
AUDI A3100,8%
AUDI Q5100,8%
BYD SEAL U100,8%
MERCEDES-BENZ GLC100,8%
RENAULT CAPTUR100,8%
SKODA SUPERB100,8%
VOLKSWAGEN TOURAN100,8%
VOLVO XC60100,8%
AUDI Q390,7%
BMW X390,7%
FORD FOCUS90,7%
KIA SPORTAGE90,7%
MG ZS90,7%
NISSAN QASHQAI90,7%
RENAULT RAFALE90,7%
SUZUKI VITARA90,7%
TOYOTA RAV490,7%
MAZDA 380,7%
SEAT LEON80,7%
AUDI A570,6%
PEUGEOT 50870,6%
RENAULT MEGANE70,6%
VOLKSWAGEN POLO70,6%
BMW X560,5%
MERCEDES-BENZ GLA60,5%
MG HS60,5%
VOLKSWAGEN CADDY60,5%
VOLKSWAGEN CC60,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,5%
BMW SERIA 150,4%
BMW SERIA 750,4%
BMW X150,4%
DACIA JOGGER50,4%
FORD MONDEO50,4%
PEUGEOT 200850,4%
RENAULT SCENIC50,4%
SKODA FABIA50,4%
SSANGYONG TORRES50,4%
SUZUKI SWIFT50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLKSWAGEN JETTA50,4%
BMW X640,3%
CITROEN C340,3%
MAZDA 240,3%
MAZDA CX-6040,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
OPEL ASTRA40,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT KADJAR40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
VOLKSWAGEN ARTEON40,3%
VOLKSWAGEN SHARAN40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
VOLVO XC4040,3%
DACIA LODGY30,2%
DS DS730,2%
FIAT 60030,2%
FORD EXPLORER30,2%
KIA STONIC30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
OPEL FRONTERA30,2%
RENAULT 530,2%
SKODA KAMIQ30,2%
TESLA MODEL 330,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%
VOLKSWAGEN TAYRON30,2%
VOLVO XC9030,2%
ASTON MARTIN DBX20,2%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
BMW X420,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD MUSTANG20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA HR-V20,2%
HONDA ZR-V20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
KIA NIRO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER DEFENDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
LEAPMOTOR T0320,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 6E20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG MG320,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 40720,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SEAT ARONA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA RAPID20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV58348,1%
Compacte (C)18315,1%
Mici (B)14111,6%
Medii (D)13511,1%
Monovolume (MPV)625,1%
Mari și de lux (E)574,7%
Mini (A)292,4%
Sport90,7%
Neclasificate80,7%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65253,8%
Noi55946,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid39132,3%
Motorină38732,0%
Benzină30425,1%
GPL776,4%
Electric514,2%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică90474,6%
Companie30725,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break46338,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27022,3%
Berlină cu hayon26121,6%
Berlină20316,8%
Cabriolet70,6%
Cupeu70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26521,9%
75-109 kW36830,4%
110-149 kW41934,6%
150-219 kW675,5%
220 kW și peste413,4%
Necompletat514,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12910,7%
1000-1399 cmc13210,9%
1400-1599 cmc39032,2%
1600-1999 cmc38231,5%
2000-2999 cmc1139,3%
3000 cmc și peste141,2%
Necompletat514,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN49321,9%
BMW2029,0%
AUDI1888,3%
SKODA1787,9%
DACIA1677,4%
MERCEDES-BENZ1677,4%
FORD1295,7%
OPEL1084,8%
RENAULT944,2%
SEAT673,0%
Toate (48)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT662,9%
HYUNDAI512,3%
TOYOTA442,0%
VOLVO331,5%
NISSAN291,3%
FIAT281,2%
KIA271,2%
LAND ROVER210,9%
CITROEN190,8%
MAZDA180,8%
MITSUBISHI140,6%
HONDA120,5%
DAEWOO110,5%
PORSCHE110,5%
SUZUKI90,4%
CHEVROLET80,4%
MINI80,4%
SSANGYONG80,4%
JEEP70,3%
JAGUAR50,2%
ALFA ROMEO40,2%
CUPRA30,1%
SMART30,1%
TESLA30,1%
DODGE20,1%
LEXUS20,1%
VAUXHALL20,1%
BENTLEY10,0%
DS10,0%
GMC10,0%
GWM10,0%
LANCIA10,0%
MAC 110,0%
MCC10,0%
MG10,0%
OLTCIT10,0%
SAAB10,0%
SUBARU10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare58592,0%
Export518,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8513,4%
DACIA8313,1%
OPEL7311,5%
DAEWOO579,0%
FORD497,7%
RENAULT416,4%
MERCEDES-BENZ304,7%
SKODA304,7%
PEUGEOT284,4%
AUDI233,6%
Toate (35)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI193,0%
BMW182,8%
SEAT152,4%
CITROEN121,9%
FIAT121,9%
CHEVROLET91,4%
VOLVO81,3%
NISSAN71,1%
TOYOTA50,8%
MITSUBISHI40,6%
SMART40,6%
LAND ROVER30,5%
MAZDA30,5%
SUZUKI30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DAIHATSU20,3%
HONDA20,3%
KIA20,3%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
MINI10,2%
OLTCIT10,2%
SAAB10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.