Înmatriculări în județul Mureș, decembrie 2025

Noi636+101,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare920+5,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.356+6,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.098

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 75 rulate, prima înmatriculare2011: 60 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 64 rulate, prima înmatriculare2015: 61 rulate, prima înmatriculare2016: 60 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 34 rulate, prima înmatriculare2021: 28 rulate, prima înmatriculare2022: 21 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 27 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 609 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200103
200207
2003011
2004022
2005033
2006033
2007041
2008054
2009045
2010075
2011060
2012069
2013058
2014064
2015061
2016060
2017043
2018038
2019031
2020034
2021028
2022021
202306
2024279
20256092

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA40926,3%
VOLKSWAGEN28118,1%
AUDI1066,8%
SKODA835,3%
BMW785,0%
RENAULT704,5%
TOYOTA654,2%
MERCEDES-BENZ593,8%
FORD583,7%
OPEL442,8%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN432,8%
SSANGYONG412,6%
HYUNDAI291,9%
VOLVO261,7%
SEAT211,3%
MAZDA181,2%
PEUGEOT171,1%
MG140,9%
MITSUBISHI140,9%
KIA120,8%
SUZUKI110,7%
CITROEN100,6%
BYD90,6%
FIAT40,3%
LYNK&CO40,3%
TESLA40,3%
ALFA ROMEO30,2%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
CHEVROLET20,1%
JEEP20,1%
LAND ROVER20,1%
PORSCHE20,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
GEELY10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER28118,1%
VOLKSWAGEN GOLF674,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN553,5%
VOLKSWAGEN PASSAT473,0%
VOLKSWAGEN POLO452,9%
AUDI A4442,8%
DACIA BIGSTER412,6%
DACIA LOGAN382,4%
SKODA SCALA291,9%
DACIA SANDERO271,7%
Toate (235)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA261,7%
BMW SERIA 3211,4%
NISSAN QASHQAI211,4%
AUDI A6191,2%
AUDI A3181,2%
BMW SERIA 1171,1%
FORD FOCUS171,1%
TOYOTA YARIS CROSS171,1%
OPEL ASTRA161,0%
TOYOTA COROLLA151,0%
BMW SERIA 5140,9%
RENAULT CLIO140,9%
BMW X3130,8%
SSANGYONG KORANDO130,8%
AUDI Q5120,8%
DACIA JOGGER120,8%
OPEL CORSA120,8%
TOYOTA RAV4110,7%
VOLKSWAGEN SHARAN110,7%
MG ZS100,6%
MITSUBISHI ASX100,6%
TOYOTA YARIS100,6%
FORD FIESTA90,6%
NISSAN JUKE90,6%
RENAULT CAPTUR90,6%
SSANGYONG TIVOLI90,6%
TOYOTA C-HR90,6%
FORD KUGA80,5%
HYUNDAI I3080,5%
HYUNDAI TUCSON80,5%
KIA SPORTAGE80,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,5%
MERCEDES-BENZ GLC80,5%
RENAULT MEGANE80,5%
SEAT LEON80,5%
SKODA FABIA80,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,5%
MAZDA 370,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,5%
PEUGEOT 300870,5%
RENAULT KADJAR70,5%
SSANGYONG TORRES70,5%
VOLVO XC6070,5%
FORD MONDEO60,4%
MAZDA CX-560,4%
NISSAN X-TRAIL60,4%
RENAULT SCENIC60,4%
SKODA KODIAQ60,4%
SKODA SUPERB60,4%
SSANGYONG ACTYON60,4%
SSANGYONG REXTON60,4%
VOLKSWAGEN T-ROC60,4%
VOLVO XC9060,4%
AUDI Q350,3%
BMW X150,3%
BYD DOLPHIN SURF50,3%
DACIA LODGY50,3%
DACIA SPRING50,3%
FORD PUMA50,3%
RENAULT TRAFIC50,3%
SEAT IBIZA50,3%
SUZUKI VITARA50,3%
VOLKSWAGEN CADDY50,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,3%
VOLKSWAGEN TOURAN50,3%
VOLVO V4050,3%
AUDI A540,3%
BMW SERIA 740,3%
CITROEN C440,3%
OPEL MERIVA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
SEAT ALTEA40,3%
BYD SEAL U30,2%
FIAT 50030,2%
FORD B-MAX30,2%
FORD TRANSIT30,2%
HYUNDAI I1030,2%
HYUNDAI KONA30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ GLK30,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
MG HS30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
PEUGEOT 20730,2%
RENAULT ARKANA30,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SKODA RAPID30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
TESLA MODEL 330,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,2%
VOLKSWAGEN ID 330,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
AUDI Q720,1%
BMW X520,1%
CITROEN C3 AIRCROSS20,1%
FORD C-MAX20,1%
HYUNDAI I2020,1%
HYUNDAI I4020,1%
HYUNDAI SANTA FE20,1%
KIA NIRO20,1%
LYNK&CO 0120,1%
MERCEDES-BENZ CLA20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
MERCEDES-BENZ ML20,1%
MITSUBISHI OUTLANDER20,1%
OPEL ANTARA20,1%
OPEL INSIGNIA20,1%
OPEL VIVARO20,1%
PEUGEOT 30820,1%
PORSCHE CAYENNE20,1%
RENAULT AUSTRAL20,1%
RENAULT LAGUNA20,1%
RENAULT SYMBIOZ20,1%
RENAULT ZOE20,1%
SEAT ALHAMBRA20,1%
SKODA KAROQ20,1%
VOLKSWAGEN ARTEON20,1%
VOLKSWAGEN ID 420,1%
VOLKSWAGEN TAYRON20,1%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,1%
VOLVO S6020,1%
VOLVO V6020,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X410,1%
BYD SEALION 710,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV74748,0%
Compacte (C)25016,1%
Mici (B)22114,2%
Medii (D)15810,2%
Monovolume (MPV)1036,6%
Mari și de lux (E)473,0%
Mini (A)171,1%
Utilitare70,4%
Sport40,3%
Neclasificate20,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare92059,1%
Noi63640,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62340,0%
Hibrid48631,2%
Benzină35422,8%
GPL634,0%
Electric301,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99864,1%
Companie55835,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break61439,5%
Berlină cu hayon57637,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21313,7%
Berlină1398,9%
Cabriolet100,6%
Cupeu40,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW35522,8%
75-109 kW75648,6%
110-149 kW35823,0%
150-219 kW463,0%
220 kW și peste110,7%
Necompletat301,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1489,5%
1000-1399 cmc37524,1%
1400-1599 cmc43728,1%
1600-1999 cmc46730,0%
2000-2999 cmc966,2%
3000 cmc și peste30,2%
Necompletat301,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33624,8%
AUDI15411,4%
DACIA1108,1%
BMW1088,0%
FORD1017,4%
OPEL926,8%
MERCEDES-BENZ755,5%
SKODA594,4%
RENAULT513,8%
TOYOTA272,0%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI261,9%
SEAT261,9%
SUZUKI261,9%
PEUGEOT241,8%
MAZDA151,1%
NISSAN151,1%
VOLVO151,1%
LAND ROVER131,0%
KIA110,8%
MITSUBISHI110,8%
CITROEN100,7%
FIAT100,7%
JEEP100,7%
CHEVROLET70,5%
ALFA ROMEO40,3%
PORSCHE40,3%
SUBARU40,3%
DAIHATSU20,1%
HONDA20,1%
MINI20,1%
SMART20,1%
BRILLIANCE10,1%
INFINITI10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare96187,5%
Export13512,3%
Înmatriculat pentru export20,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27425,0%
OPEL17515,9%
DACIA14212,9%
FORD1009,1%
RENAULT595,4%
AUDI565,1%
SKODA464,2%
MERCEDES-BENZ353,2%
BMW302,7%
FIAT302,7%
Toate (35)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT222,0%
MAZDA181,6%
NISSAN161,5%
SEAT151,4%
DAEWOO121,1%
HYUNDAI111,0%
CHEVROLET60,5%
CITROEN60,5%
SUZUKI60,5%
KIA50,5%
LAND ROVER50,5%
MITSUBISHI50,5%
ALFA ROMEO40,4%
SMART40,4%
MINI30,3%
HONDA20,2%
ROVER20,2%
VOLVO20,2%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
TOYOTA10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.