Înmatriculări în județul Botoșani, decembrie 2025

Noi45+18,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare549-12,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări883-1,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri317

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 54 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 42 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200104
200204
200307
2004015
2005013
2006024
2007021
2008039
2009033
2010054
2011054
2012043
2013039
2014032
2015034
2016032
2017029
2018012
2019011
2020016
2021010
2022012
202302
202431
2025421

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13021,9%
AUDI6510,9%
BMW6310,6%
DACIA386,4%
RENAULT345,7%
NISSAN305,1%
MERCEDES-BENZ294,9%
FORD284,7%
SEAT223,7%
SKODA213,5%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL183,0%
VOLVO162,7%
HYUNDAI152,5%
TOYOTA142,4%
PEUGEOT132,2%
KIA122,0%
CITROEN111,9%
SUZUKI61,0%
CHEVROLET30,5%
FIAT30,5%
LAND ROVER30,5%
LEXUS30,5%
MINI30,5%
MITSUBISHI30,5%
MAZDA20,3%
MG20,3%
TESLA20,3%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF345,8%
AUDI A4294,9%
VOLKSWAGEN PASSAT284,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN193,2%
NISSAN QASHQAI183,0%
BMW SERIA 3172,9%
DACIA DUSTER162,7%
AUDI A6152,5%
DACIA LOGAN132,2%
VOLKSWAGEN POLO132,2%
Toate (164)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3122,0%
VOLKSWAGEN TOURAN122,0%
FORD FOCUS111,9%
RENAULT MEGANE111,9%
SKODA OCTAVIA111,9%
BMW SERIA 5101,7%
BMW X1101,7%
AUDI Q591,5%
OPEL ASTRA91,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,4%
RENAULT CLIO71,2%
SEAT IBIZA71,2%
AUDI A361,0%
HYUNDAI TUCSON61,0%
KIA SPORTAGE61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
NISSAN QASHQAI+261,0%
SEAT LEON61,0%
SEAT ALTEA50,8%
TOYOTA RAV450,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
VOLVO XC9050,8%
BMW SERIA 140,7%
FORD FIESTA40,7%
HYUNDAI IX3540,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,7%
PEUGEOT 30840,7%
PEUGEOT 50840,7%
SKODA FABIA40,7%
VOLKSWAGEN CADDY40,7%
VOLVO XC6040,7%
BMW X530,5%
CITROEN C430,5%
DACIA SANDERO30,5%
FORD KUGA30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
TOYOTA YARIS30,5%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 720,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
CITROEN JUMPY20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
DACIA LODGY20,3%
DACIA SPRING20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD EXPLORER20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD S-MAX20,3%
KIA NIRO20,3%
KIA STONIC20,3%
LEXUS NX20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL CORSA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
RENAULT 520,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SEAT ATECA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA AYGO20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V6020,3%
AUDI A510,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS510,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT CROMA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD KA10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI SONATA10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SOUL10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MG MG410,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL GT10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19132,2%
Compacte (C)12420,9%
Medii (D)10217,2%
Mici (B)6811,4%
Monovolume (MPV)589,8%
Mari și de lux (E)355,9%
Mini (A)71,2%
Neclasificate40,7%
Utilitare30,5%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54992,4%
Noi457,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40768,5%
Benzină11419,2%
Hibrid427,1%
GPL203,4%
Electric111,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55893,9%
Companie366,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30150,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12621,2%
Berlină cu hayon8714,6%
Berlină7212,1%
Cupeu50,8%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10517,7%
75-109 kW29249,2%
110-149 kW15526,1%
150-219 kW264,4%
220 kW și peste50,8%
Necompletat111,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc264,4%
1000-1399 cmc7412,5%
1400-1599 cmc15225,6%
1600-1999 cmc28447,8%
2000-2999 cmc457,6%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat111,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26329,8%
AUDI13114,8%
BMW9711,0%
OPEL576,5%
DACIA404,5%
FORD384,3%
SKODA354,0%
MERCEDES-BENZ323,6%
SEAT222,5%
RENAULT212,4%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT192,2%
TOYOTA192,2%
HYUNDAI151,7%
NISSAN141,6%
VOLVO131,5%
LAND ROVER101,1%
FIAT70,8%
MAZDA60,7%
CITROEN50,6%
KIA50,6%
CHEVROLET40,5%
MITSUBISHI40,5%
HONDA30,3%
SMART30,3%
SUZUKI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30796,8%
Export103,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7423,3%
OPEL5718,0%
FORD4313,6%
AUDI226,9%
DACIA206,3%
SKODA144,4%
RENAULT113,5%
FIAT92,8%
MERCEDES-BENZ92,8%
BMW72,2%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO72,2%
SEAT72,2%
PEUGEOT61,9%
MAZDA41,3%
NISSAN41,3%
TOYOTA41,3%
VOLVO41,3%
CHEVROLET30,9%
ALFA ROMEO20,6%
HYUNDAI20,6%
OLTCIT20,6%
CITROEN10,3%
HONDA10,3%
JEEP10,3%
KIA10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.