Înmatriculări în județul Alba, decembrie 2025

Noi131+47,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare570-13,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.093+5,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri594

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 121 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200106
200205
2003016
200409
2005012
2006016
2007033
2008039
2009039
2010043
2011035
2012040
2013038
2014045
2015035
2016031
2017021
2018025
2019016
2020019
2021013
2022019
202305
2024103
20251210

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13018,5%
DACIA9914,1%
AUDI8612,3%
BMW537,6%
RENAULT497,0%
MERCEDES-BENZ405,7%
OPEL365,1%
SKODA324,6%
HYUNDAI223,1%
NISSAN192,7%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD162,3%
TOYOTA162,3%
VOLVO142,0%
SUZUKI121,7%
PEUGEOT111,6%
SEAT111,6%
KIA81,1%
CITROEN71,0%
MITSUBISHI71,0%
MAZDA60,9%
LAND ROVER50,7%
MG50,7%
CHERY20,3%
CUPRA20,3%
FIAT20,3%
MINI20,3%
BYD10,1%
DAIHATSU10,1%
HUMMER10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LYNK&CO10,1%
SAAB10,1%
SAMSUNG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN405,7%
AUDI A4385,4%
VOLKSWAGEN GOLF385,4%
DACIA DUSTER355,0%
VOLKSWAGEN PASSAT172,4%
BMW SERIA 3162,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,0%
AUDI A3131,9%
SKODA OCTAVIA131,9%
BMW SERIA 5121,7%
Toate (174)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO121,7%
NISSAN QASHQAI121,7%
OPEL ASTRA121,7%
VOLKSWAGEN TOURAN121,7%
BMW SERIA 1111,6%
RENAULT MEGANE101,4%
AUDI A591,3%
AUDI A691,3%
VOLKSWAGEN POLO91,3%
HYUNDAI I3081,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,1%
RENAULT CLIO81,1%
SEAT LEON81,1%
SUZUKI GRAND VITARA81,1%
VOLVO XC6081,1%
BMW X371,0%
HYUNDAI TUCSON71,0%
AUDI Q360,9%
FORD FOCUS60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,9%
OPEL CORSA60,9%
SKODA FABIA60,9%
AUDI Q550,7%
DACIA BIGSTER50,7%
DACIA SPRING50,7%
KIA CEED50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
RENAULT KOLEOS50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SKODA SUPERB50,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
FORD FIESTA40,6%
FORD KUGA40,6%
MAZDA 340,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
OPEL MERIVA40,6%
PEUGEOT 300840,6%
RENAULT KADJAR40,6%
TOYOTA RAV440,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
CITROEN C430,4%
CITROEN C530,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MERCEDES-BENZ GLK30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
PEUGEOT 200830,4%
SKODA RAPID30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
AUDI A720,3%
AUDI Q820,3%
BMW X120,3%
FIAT 50020,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG HS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL GRANDLAND20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT SYMBIOZ20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SUZUKI IGNIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN UP20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
BYD ATTO 310,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO710,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA EV610,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LYNK&CO 0110,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-310,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MG EHS10,1%
MG MG410,1%
MG ZS10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI LANCER10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN TERRANO II10,1%
OPEL AGILA10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL MOKKA10,1%
OPEL SIGNUM10,1%
OPEL ZAFIRA10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 20810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23433,4%
Compacte (C)15922,7%
Medii (D)10114,4%
Mici (B)9613,7%
Monovolume (MPV)628,8%
Mari și de lux (E)304,3%
Mini (A)121,7%
Neclasificate30,4%
Sport30,4%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57081,3%
Noi13118,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37553,5%
Benzină21030,0%
Hibrid7310,4%
GPL294,1%
Electric131,9%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62188,6%
Companie8011,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31645,1%
Berlină cu hayon15522,1%
Berlină11816,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10515,0%
Cabriolet40,6%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14420,5%
75-109 kW32846,8%
110-149 kW17825,4%
150-219 kW324,6%
220 kW și peste60,9%
Necompletat131,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc679,6%
1000-1399 cmc10314,7%
1400-1599 cmc16623,7%
1600-1999 cmc29041,4%
2000-2999 cmc588,3%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat131,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25723,5%
AUDI12511,4%
BMW1089,9%
DACIA787,1%
MERCEDES-BENZ767,0%
OPEL686,2%
FORD585,3%
SKODA575,2%
RENAULT504,6%
PEUGEOT252,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI201,8%
NISSAN201,8%
SUZUKI181,6%
SEAT161,5%
MAZDA141,3%
TOYOTA141,3%
MITSUBISHI121,1%
VOLVO90,8%
CITROEN80,7%
JEEP80,7%
FIAT70,6%
KIA70,6%
LAND ROVER70,6%
CHEVROLET50,5%
MINI30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
DAIHATSU20,2%
SUBARU20,2%
ASTON MARTIN10,1%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare56895,6%
Export254,2%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12621,2%
OPEL10617,8%
FORD7112,0%
RENAULT437,2%
DACIA406,7%
AUDI284,7%
PEUGEOT284,7%
MERCEDES-BENZ223,7%
SKODA183,0%
FIAT162,7%
Toate (36)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW142,4%
SEAT122,0%
CITROEN101,7%
MAZDA81,3%
DAEWOO71,2%
SUZUKI61,0%
VOLVO61,0%
MITSUBISHI40,7%
NISSAN40,7%
ALFA ROMEO30,5%
TOYOTA30,5%
ASTON MARTIN20,3%
HYUNDAI20,3%
KIA20,3%
LAND ROVER20,3%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
HUMMER10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
ROVER10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.