Înmatriculări în județul Dâmbovița, decembrie 2025

Noi205+47,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare699+5,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.469-19,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri362

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 73 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 59 rulate, prima înmatriculare2014: 66 rulate, prima înmatriculare2015: 62 rulate, prima înmatriculare2016: 54 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 196 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200104
200203
200304
200405
2005012
2006016
2007017
2008023
2009030
2010059
2011073
2012058
2013059
2014066
2015062
2016054
2017039
2018027
2019019
2020018
2021026
2022015
202303
202493
20251961

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16017,7%
DACIA14315,8%
RENAULT9810,8%
BMW869,5%
SKODA576,3%
AUDI475,2%
FORD465,1%
MERCEDES-BENZ394,3%
HYUNDAI333,7%
NISSAN252,8%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL252,8%
TOYOTA242,7%
PEUGEOT171,9%
SEAT161,8%
VOLVO141,5%
KIA121,3%
MG80,9%
CITROEN70,8%
MAZDA70,8%
SSANGYONG60,7%
LAND ROVER50,6%
SUZUKI50,6%
BYD40,4%
FIAT40,4%
JEEP30,3%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
MINI20,2%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
LEXUS10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN637,0%
VOLKSWAGEN GOLF637,0%
VOLKSWAGEN PASSAT404,4%
DACIA DUSTER384,2%
RENAULT MEGANE323,5%
SKODA OCTAVIA273,0%
RENAULT CLIO242,7%
BMW SERIA 3232,5%
BMW SERIA 5232,5%
DACIA SANDERO202,2%
Toate (185)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI202,2%
HYUNDAI TUCSON161,8%
VOLKSWAGEN POLO151,7%
AUDI A4131,4%
FORD FOCUS121,3%
OPEL ASTRA121,3%
RENAULT KADJAR121,3%
SKODA FABIA121,3%
FORD PUMA111,2%
AUDI A3101,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,1%
BMW SERIA 191,0%
DACIA BIGSTER91,0%
SEAT LEON91,0%
AUDI A580,9%
RENAULT CAPTUR80,9%
TOYOTA C-HR80,9%
BMW X170,8%
BMW X370,8%
FORD FIESTA70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,8%
SEAT IBIZA70,8%
SKODA SUPERB70,8%
VOLKSWAGEN CC70,8%
VOLKSWAGEN TOURAN70,8%
DACIA LODGY60,7%
FORD KUGA60,7%
MERCEDES-BENZ VITO60,7%
PEUGEOT 30860,7%
AUDI A650,6%
BMW X550,6%
HYUNDAI I3050,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
RENAULT SCENIC50,6%
TOYOTA YARIS CROSS50,6%
AUDI Q340,4%
BYD DOLPHIN SURF40,4%
DACIA DOKKER40,4%
KIA SPORTAGE40,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MG ZS40,4%
NISSAN JUKE40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
BMW SERIA 230,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD TRANSIT30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
KIA NIRO30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MG HS30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 300830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SSANGYONG TORRES30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO XC6030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A120,2%
BMW SERIA 420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MINI COOPER20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI 10010,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q510,1%
AUDI SQ510,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DS DS510,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
GEELY STARRAY10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
JEEP AVENGER10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STONIC10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27830,8%
Compacte (C)22024,3%
Mici (B)17819,7%
Medii (D)11813,1%
Monovolume (MPV)546,0%
Mari și de lux (E)374,1%
Mini (A)111,2%
Sport30,3%
Utilitare30,3%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare69977,3%
Noi20522,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43948,6%
Benzină25127,8%
Hibrid11813,1%
GPL768,4%
Electric202,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică84493,4%
Companie606,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37841,8%
Berlină cu hayon20322,5%
Berlină16017,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15316,9%
Cupeu60,7%
Cabriolet40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24727,3%
75-109 kW38442,5%
110-149 kW21523,8%
150-219 kW303,3%
220 kW și peste91,0%
Necompletat192,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11913,2%
1000-1399 cmc15116,7%
1400-1599 cmc29032,1%
1600-1999 cmc27029,9%
2000-2999 cmc546,0%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat192,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28319,3%
DACIA17912,2%
BMW17311,8%
OPEL1167,9%
FORD1107,5%
SKODA1077,3%
RENAULT986,7%
AUDI976,6%
MERCEDES-BENZ724,9%
SEAT271,8%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT251,7%
HYUNDAI181,2%
FIAT161,1%
NISSAN130,9%
TOYOTA130,9%
LAND ROVER120,8%
MAZDA110,7%
SUZUKI110,7%
CITROEN100,7%
DAEWOO100,7%
CHEVROLET90,6%
HONDA90,6%
VOLVO90,6%
KIA80,5%
PORSCHE80,5%
MITSUBISHI70,5%
MINI40,3%
SMART30,2%
ALFA ROMEO20,1%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare31486,7%
Export4813,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL6618,2%
DACIA5013,8%
VOLKSWAGEN5013,8%
FORD328,8%
SKODA215,8%
RENAULT185,0%
BMW164,4%
AUDI154,1%
PEUGEOT154,1%
MERCEDES-BENZ133,6%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO113,0%
HYUNDAI82,2%
SEAT82,2%
FIAT61,7%
NISSAN51,4%
CITROEN41,1%
CHEVROLET30,8%
KIA30,8%
PORSCHE30,8%
VOLVO30,8%
MAZDA20,6%
SMART20,6%
TOYOTA20,6%
ARO10,3%
CHRYSLER10,3%
DR10,3%
HONDA10,3%
ROVER10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.