Înmatriculări în județul Maramureș, decembrie 2025

Noi191+101,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare803-9,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.207-0,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri652

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 18 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 1 noi2011: 67 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 51 rulate, prima înmatriculare2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 55 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 41 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 25 noi2024: 12 rulate, prima înmatriculare2025: 165 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001018
200108
200203
200306
2004018
2005024
2006022
2007031
2008043
2009059
2010044
2011167
2012049
2013046
2014051
2015049
2016055
2017040
2018043
2019041
2020022
2021026
2022011
2023012
20242512
20251653

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12812,9%
DACIA11211,3%
AUDI858,6%
RENAULT797,9%
BMW767,6%
FORD646,4%
MERCEDES-BENZ474,7%
SKODA414,1%
NISSAN373,7%
TOYOTA333,3%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT292,9%
VOLVO252,5%
SUZUKI242,4%
HYUNDAI212,1%
OPEL212,1%
LEAPMOTOR181,8%
CITROEN171,7%
KIA161,6%
MAZDA161,6%
SEAT121,2%
MG111,1%
SSANGYONG101,0%
MITSUBISHI90,9%
BYD80,8%
FIAT70,7%
TESLA70,7%
HONDA50,5%
LAND ROVER50,5%
MINI50,5%
CHERY40,4%
JEEP40,4%
JAGUAR30,3%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LEXUS20,2%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
GAZELLE10,1%
GEELY10,1%
LADA10,1%
POLESTAR10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4383,8%
DACIA DUSTER373,7%
VOLKSWAGEN GOLF333,3%
BMW SERIA 3303,0%
DACIA LOGAN303,0%
NISSAN QASHQAI282,8%
VOLKSWAGEN PASSAT252,5%
SKODA OCTAVIA212,1%
DACIA SANDERO202,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,0%
Toate (238)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS181,8%
LEAPMOTOR T03181,8%
RENAULT MEGANE171,7%
RENAULT CLIO151,5%
VOLKSWAGEN POLO151,5%
BMW X3141,4%
FORD MONDEO121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,2%
AUDI Q5111,1%
BMW SERIA 5111,1%
SUZUKI GRAND VITARA111,1%
KIA SPORTAGE101,0%
RENAULT KADJAR101,0%
RENAULT SCENIC101,0%
VOLVO XC60101,0%
AUDI A690,9%
AUDI Q390,9%
DACIA BIGSTER90,9%
MERCEDES-BENZ GLC90,9%
TOYOTA C-HR90,9%
FORD KUGA80,8%
SKODA FABIA80,8%
TOYOTA RAV470,7%
AUDI A360,6%
DACIA JOGGER60,6%
FORD FIESTA60,6%
MG ZS60,6%
OPEL ASTRA60,6%
OPEL CORSA60,6%
PEUGEOT 20860,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
TESLA MODEL 360,6%
VOLKSWAGEN CC60,6%
VOLKSWAGEN TOURAN60,6%
BYD SEAL U50,5%
DACIA SPRING50,5%
FIAT PUNTO50,5%
FORD C-MAX50,5%
HYUNDAI IX3550,5%
NISSAN JUKE50,5%
RENAULT KOLEOS50,5%
SEAT LEON50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
AUDI A540,4%
BMW X440,4%
BMW X540,4%
BMW X640,4%
HONDA CIVIC40,4%
HYUNDAI I3040,4%
HYUNDAI TUCSON40,4%
MAZDA 240,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MG HS40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
PEUGEOT 300840,4%
PEUGEOT 500840,4%
PEUGEOT 50840,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SKODA SUPERB40,4%
SSANGYONG ACTYON40,4%
SUZUKI JIMNY40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLVO V4040,4%
AUDI A130,3%
BMW X130,3%
CITROEN BERLINGO30,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD S-MAX30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT MASTER30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW SERIA 120,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
CHERY TIGGO720,2%
CHERY TIGGO820,2%
CITROEN C3 PICASSO20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 AIRCROSS20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA DOKKER20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI GALLOPER20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MINI COOPER20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO V5020,2%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 710,1%
BYD ATTO 210,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DS DS410,1%
FIAT SCUDO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38038,2%
Compacte (C)15315,4%
Medii (D)15015,1%
Mici (B)14214,3%
Monovolume (MPV)828,2%
Mari și de lux (E)373,7%
Mini (A)353,5%
Neclasificate90,9%
Utilitare40,4%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare80380,8%
Noi19119,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55655,9%
Benzină23123,2%
Hibrid11811,9%
Electric454,5%
GPL434,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică84585,0%
Companie14915,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44044,3%
Berlină cu hayon23924,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16516,6%
Berlină13213,3%
Cabriolet111,1%
Cupeu70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22222,3%
75-109 kW39940,1%
110-149 kW27027,2%
150-219 kW444,4%
220 kW și peste161,6%
Necompletat434,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc737,3%
1000-1399 cmc10410,5%
1400-1599 cmc28728,9%
1600-1999 cmc39139,3%
2000-2999 cmc878,8%
3000 cmc și peste70,7%
Necompletat454,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26221,7%
BMW1189,8%
AUDI1119,2%
DACIA988,1%
FORD887,3%
MERCEDES-BENZ867,1%
RENAULT645,3%
SKODA584,8%
OPEL453,7%
TOYOTA302,5%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT282,3%
SUZUKI282,3%
CITROEN211,7%
LAND ROVER201,7%
NISSAN201,7%
SEAT161,3%
HYUNDAI141,2%
VOLVO141,2%
KIA121,0%
MITSUBISHI121,0%
FIAT100,8%
MAZDA80,7%
JEEP70,6%
ALFA ROMEO50,4%
MINI40,3%
HONDA30,2%
JAGUAR30,2%
PORSCHE30,2%
SMART30,2%
SSANGYONG30,2%
CHEVROLET20,2%
DAEWOO20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
IVECO10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare61394,0%
Export324,9%
Înmatriculat pentru export71,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD11717,9%
VOLKSWAGEN10816,6%
RENAULT7010,7%
OPEL639,7%
DACIA456,9%
AUDI324,9%
PEUGEOT324,9%
FIAT253,8%
MERCEDES-BENZ243,7%
SKODA243,7%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW172,6%
SEAT162,5%
CITROEN152,3%
DAEWOO91,4%
MAZDA81,2%
TOYOTA71,1%
NISSAN60,9%
HYUNDAI50,8%
KIA40,6%
SUZUKI40,6%
VOLVO40,6%
LAND ROVER30,5%
PORSCHE30,5%
LANCIA20,3%
MASERATI20,3%
ALFA ROMEO10,2%
ARO10,2%
CHEVROLET10,2%
JAGUAR10,2%
MITSUBISHI10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.