Înmatriculări în județul Sibiu, decembrie 2025

Noi253+123,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare822+1,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.128+6,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri512

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 67 rulate, prima înmatriculare2012: 57 rulate, prima înmatriculare2013: 59 rulate, prima înmatriculare2014: 51 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 34 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 25 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 20 noi2024: 23 rulate, prima înmatriculare2025: 233 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200104
200206
2003012
2004023
2005015
2006026
2007024
2008045
2009049
2010046
2011067
2012057
2013059
2014051
2015052
2016042
2017042
2018034
2019038
2020034
2021026
2022025
2023011
20242023
20252331

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16315,2%
DACIA12511,6%
BMW948,7%
AUDI857,9%
RENAULT696,4%
MERCEDES-BENZ585,4%
FORD545,0%
HYUNDAI524,8%
SKODA484,5%
OPEL393,6%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN363,3%
TOYOTA353,3%
VOLVO222,0%
MG212,0%
PEUGEOT191,8%
SEAT171,6%
SSANGYONG161,5%
MITSUBISHI131,2%
SUZUKI131,2%
CITROEN121,1%
KIA111,0%
HONDA70,7%
MAZDA70,7%
FIAT60,6%
LAND ROVER60,6%
TESLA60,6%
BYD50,5%
LEXUS50,5%
SMART50,5%
CHEVROLET40,4%
CUPRA40,4%
CHERY30,3%
DAIHATSU20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LYNK&CO10,1%
NIO10,1%
PORSCHE10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF413,8%
AUDI A4383,5%
DACIA DUSTER353,3%
DACIA LOGAN353,3%
BMW SERIA 3343,2%
VOLKSWAGEN PASSAT272,5%
SKODA OCTAVIA262,4%
DACIA SANDERO252,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN222,1%
NISSAN QASHQAI201,9%
Toate (246)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE181,7%
FORD FOCUS171,6%
VOLKSWAGEN POLO171,6%
BMW X3151,4%
FORD KUGA151,4%
HYUNDAI TUCSON141,3%
AUDI A3131,2%
OPEL ASTRA131,2%
RENAULT CLIO131,2%
AUDI A6121,1%
DACIA SPRING121,1%
HYUNDAI I30121,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,1%
MG ZS121,1%
BMW SERIA 1111,0%
BMW X1111,0%
MERCEDES-BENZ GLC111,0%
NISSAN X-TRAIL100,9%
VOLKSWAGEN CADDY100,9%
AUDI Q590,8%
HYUNDAI KONA90,8%
OPEL CORSA90,8%
BMW SERIA 580,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,7%
SKODA SUPERB80,7%
TOYOTA C-HR80,7%
TOYOTA YARIS CROSS80,7%
VOLKSWAGEN TOURAN80,7%
DACIA LODGY70,7%
FORD FIESTA70,7%
SEAT IBIZA70,7%
SSANGYONG KORANDO70,7%
TOYOTA COROLLA70,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,7%
AUDI Q360,6%
BMW SERIA 260,6%
HYUNDAI I1060,6%
KIA SPORTAGE60,6%
MG HS60,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
RENAULT KADJAR60,6%
SKODA FABIA60,6%
SSANGYONG TORRES60,6%
AUDI A550,5%
DACIA BIGSTER50,5%
DACIA JOGGER50,5%
FORD PUMA50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
RENAULT 550,5%
SEAT LEON50,5%
SUZUKI GRAND VITARA50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLVO XC6050,5%
FIAT 50040,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
TESLA MODEL 340,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,4%
VOLVO XC4040,4%
BMW X630,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI I2030,3%
HYUNDAI IX3530,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SMART FORTWO30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
TOYOTA RAV430,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO V4030,3%
BMW X520,2%
BYD SEAL U20,2%
CHERY TIGGO420,2%
CHEVROLET ORLANDO20,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN SPACETOURER20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD EXPLORER20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
KIA VENGA20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MG MG420,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA YETI20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
VOLKSWAGEN ID 420,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO SPORT WAGON10,1%
AUDI Q710,1%
BENTLEY FLYING SPUR10,1%
BMW I310,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X410,1%
BMW X710,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40437,6%
Compacte (C)21219,7%
Mici (B)14813,8%
Medii (D)13512,6%
Monovolume (MPV)948,7%
Mini (A)383,5%
Mari și de lux (E)353,3%
Neclasificate60,6%
Sport20,2%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82276,5%
Noi25323,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47344,0%
Benzină32330,0%
Hibrid18317,0%
Electric555,1%
GPL413,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91885,4%
Companie15714,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break47143,8%
Berlină cu hayon24122,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21419,9%
Berlină13712,7%
Cupeu80,7%
Cabriolet40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24322,6%
75-109 kW41438,5%
110-149 kW31529,3%
150-219 kW323,0%
220 kW și peste161,5%
Necompletat555,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc928,6%
1000-1399 cmc14713,7%
1400-1599 cmc30228,1%
1600-1999 cmc40838,0%
2000-2999 cmc666,1%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat555,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22519,9%
AUDI11510,2%
DACIA11510,2%
BMW1089,6%
MERCEDES-BENZ827,3%
FORD716,3%
OPEL665,9%
SKODA494,3%
RENAULT373,3%
HYUNDAI282,5%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT272,4%
NISSAN232,0%
MAZDA191,7%
SEAT181,6%
TOYOTA181,6%
SUZUKI171,5%
CITROEN111,0%
LAND ROVER111,0%
FIAT100,9%
KIA100,9%
VOLVO100,9%
CHEVROLET70,6%
MINI70,6%
MITSUBISHI70,6%
JEEP60,5%
ALFA ROMEO50,4%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
PORSCHE30,3%
SUBARU30,3%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
SMART20,2%
TESLA20,2%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
NESTOR10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare46089,8%
Export5210,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10119,7%
OPEL9218,0%
FORD5811,3%
DACIA407,8%
MERCEDES-BENZ346,6%
AUDI265,1%
RENAULT244,7%
SKODA214,1%
BMW173,3%
PEUGEOT122,3%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO102,0%
FIAT102,0%
MAZDA81,6%
SEAT81,6%
CITROEN71,4%
NISSAN61,2%
LAND ROVER51,0%
CHEVROLET40,8%
HYUNDAI40,8%
VOLVO40,8%
ALFA ROMEO30,6%
DAIHATSU30,6%
MITSUBISHI30,6%
KIA20,4%
CHRYSLER10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
LAMBORGHINI10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
TOYOTA10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.