Înmatriculări în județul Vaslui, decembrie 2025

Noi88+27,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare404+8,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.023+12,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri179

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 9 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 79 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200101
200205
200302
200402
200507
2006020
2007026
2008023
2009022
2010024
2011031
2012039
2013030
2014032
2015032
2016021
2017018
2018014
2019017
2020012
2021011
202208
202301
202491
2025793

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9519,3%
DACIA6112,4%
AUDI438,7%
RENAULT418,3%
BMW367,3%
FORD336,7%
MERCEDES-BENZ204,1%
PEUGEOT193,9%
SKODA153,0%
OPEL142,8%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA142,8%
SSANGYONG132,6%
NISSAN122,4%
HYUNDAI102,0%
SEAT102,0%
VOLVO102,0%
KIA81,6%
BYD71,4%
CITROEN71,4%
MAZDA30,6%
MITSUBISHI30,6%
CHEVROLET20,4%
CUPRA20,4%
FIAT20,4%
LANCIA20,4%
LEXUS20,4%
CHERY10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
LAND ROVER10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SUZUKI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT316,3%
DACIA DUSTER265,3%
VOLKSWAGEN GOLF234,7%
AUDI A4193,9%
BMW SERIA 3153,0%
DACIA LOGAN153,0%
DACIA SANDERO142,8%
FORD FOCUS122,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,2%
RENAULT KADJAR91,8%
Toate (148)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE91,8%
RENAULT CLIO81,6%
VOLKSWAGEN TOURAN81,6%
BMW SERIA 571,4%
BMW X371,4%
OPEL ASTRA71,4%
SSANGYONG TIVOLI71,4%
VOLVO XC6071,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
NISSAN QASHQAI61,2%
SSANGYONG KORANDO61,2%
AUDI A351,0%
AUDI A651,0%
AUDI Q551,0%
FORD KUGA51,0%
HYUNDAI I3051,0%
KIA SPORTAGE51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
SKODA OCTAVIA51,0%
FORD MONDEO40,8%
PEUGEOT 200840,8%
SEAT IBIZA40,8%
SKODA SUPERB40,8%
TOYOTA C-HR40,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,8%
VOLKSWAGEN POLO40,8%
AUDI A530,6%
BYD DOLPHIN SURF30,6%
BYD SEAL U30,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD GALAXY30,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
PEUGEOT 300830,6%
PEUGEOT 40730,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
RENAULT TALISMAN30,6%
SKODA FABIA30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
TOYOTA RAV430,6%
TOYOTA YARIS CROSS30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
AUDI A720,4%
AUDI Q720,4%
BMW X120,4%
BMW X520,4%
CITROEN BERLINGO20,4%
CITROEN C420,4%
CITROEN C520,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD S-MAX20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL ANTARA20,4%
PEUGEOT 20620,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
SEAT EXEO20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA RAPID20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
AUDI Q310,2%
AUDI RS Q310,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 610,2%
BYD SEAL 610,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C310,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD EXPLORER10,2%
FORD MUSTANG10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA STONIC10,2%
LANCIA PHEDRA10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS RX10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MG HS10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MURANO10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA BZ4X10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16934,3%
Medii (D)10020,3%
Compacte (C)9118,5%
Mici (B)6312,8%
Monovolume (MPV)418,3%
Mari și de lux (E)204,1%
Mini (A)51,0%
Sport30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare40482,1%
Noi8817,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29960,8%
Benzină11523,4%
Hibrid5010,2%
GPL183,7%
Electric102,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45392,1%
Companie397,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25752,2%
Berlină cu hayon9218,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7815,9%
Berlină5811,8%
Cupeu51,0%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9719,7%
75-109 kW21142,9%
110-149 kW15130,7%
150-219 kW183,7%
220 kW și peste51,0%
Necompletat102,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc336,7%
1000-1399 cmc5210,6%
1400-1599 cmc15331,1%
1600-1999 cmc20341,3%
2000-2999 cmc418,3%
Necompletat102,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27226,6%
AUDI12011,7%
BMW949,2%
DACIA706,8%
FORD686,6%
OPEL686,6%
MERCEDES-BENZ535,2%
SKODA414,0%
RENAULT343,3%
SEAT252,4%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT222,2%
HYUNDAI202,0%
TOYOTA202,0%
KIA181,8%
NISSAN121,2%
LAND ROVER101,0%
MITSUBISHI101,0%
CITROEN90,9%
VOLVO90,9%
MAZDA80,8%
SUZUKI80,8%
FIAT60,6%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
PORSCHE30,3%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
VAUXHALL20,2%
CHERY10,1%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15888,3%
Export2111,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3821,2%
DACIA2413,4%
OPEL2011,2%
RENAULT168,9%
FORD147,8%
AUDI116,1%
BMW105,6%
DAEWOO95,0%
PEUGEOT63,4%
MERCEDES-BENZ52,8%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN42,2%
FIAT31,7%
HYUNDAI31,7%
MITSUBISHI31,7%
SKODA31,7%
CHEVROLET10,6%
CITROEN10,6%
HONDA10,6%
KIA10,6%
SAAB10,6%
SEAT10,6%
SUBARU10,6%
SUZUKI10,6%
TOYOTA10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.