Înmatriculări FORD S-MAX, decembrie 2025

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare42-12,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 45 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 rulate, prima înmatriculareian 25: 41 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 rulate, prima înmatricularemar 25: 50 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 rulate, prima înmatriculareiun 25: 42 rulate, prima înmatriculareiul 25: 65 rulate, prima înmatriculareaug 25: 43 rulate, prima înmatricularesep 25: 51 rulate, prima înmatriculareoct 25: 58 rulate, prima înmatricularenov 25: 42 rulate, prima înmatricularedec 25: 42 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 rulate, prima înmatricularefeb 26: 44 rulate, prima înmatricularemar 26: 56 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 rulate, prima înmatriculareiul 26: 43 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 rulate, prima înmatricularesep 26: 60 rulate, prima înmatriculareoct 26: 40 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24045
dec 24048
ian 25041
feb 25048
mar 25050
apr 25058
mai 25043
iun 25042
iul 25065
aug 25043
sep 25051
oct 25058
nov 25042
dec 25042
ian 26034
feb 26044
mar 26056
apr 26031
mai 26034
iun 26037
iul 26043
aug 26044
sep 26060
oct 26040

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468102006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200609
200702
200808
200904
201002
201103
201200
201304
201402
201500
201602
201702
201802
201900
202001
202101

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)42100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava511,9%
Bistrița-Năsăud37,1%
Iași37,1%
Maramureș37,1%
Neamț37,1%
Prahova37,1%
Bihor24,8%
Botoșani24,8%
Vaslui24,8%
Arad12,4%
Toate (25)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș12,4%
Brăila12,4%
Caraș-Severin12,4%
Cluj12,4%
Constanța12,4%
Galați12,4%
Gorj12,4%
Hunedoara12,4%
Ilfov12,4%
Mehedinți12,4%
Sălaj12,4%
Sibiu12,4%
Timiș12,4%
Tulcea12,4%
Vrancea12,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3992,9%
Benzină37,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3788,1%
Companie511,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3481,0%
Break819,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW2764,3%
110-149 kW1433,3%
150-219 kW12,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc12,4%
1600-1999 cmc3788,1%
2000-2999 cmc49,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare457,1%
Export342,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.