Înmatriculări în județul Neamț, decembrie 2025

Noi179+105,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare732+6,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.517+23,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri352

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 64 rulate, prima înmatriculare2012: 67 rulate, prima înmatriculare2013: 50 rulate, prima înmatriculare2014: 58 rulate, prima înmatriculare2015: 50 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 11 noi2025: 168 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001011
200102
200209
200305
2004013
2005019
2006027
2007037
2008043
2009036
2010042
2011064
2012067
2013050
2014058
2015050
2016050
2017033
2018021
2019031
2020026
2021014
2022015
202308
2024110
20251681

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16117,7%
DACIA10811,9%
RENAULT879,5%
BMW717,8%
AUDI667,2%
FORD454,9%
SKODA454,9%
HYUNDAI394,3%
TOYOTA364,0%
MERCEDES-BENZ353,8%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL303,3%
VOLVO283,1%
SEAT262,9%
NISSAN202,2%
PEUGEOT202,2%
KIA111,2%
HONDA80,9%
SUZUKI80,9%
FIAT70,8%
CITROEN60,7%
MAZDA60,7%
MG50,5%
ALFA ROMEO40,4%
JEEP40,4%
MITSUBISHI40,4%
LAND ROVER30,3%
MINI30,3%
BYD20,2%
CHEVROLET20,2%
DS20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
ROVER20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
CHERY10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LYNK&CO10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF434,7%
VOLKSWAGEN PASSAT374,1%
DACIA DUSTER353,8%
AUDI A4323,5%
DACIA LOGAN323,5%
BMW SERIA 3252,7%
RENAULT CLIO232,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,1%
VOLVO XC60192,1%
RENAULT MEGANE182,0%
Toate (211)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA182,0%
DACIA SANDERO161,8%
HYUNDAI TUCSON161,8%
DACIA BIGSTER141,5%
NISSAN QASHQAI141,5%
BMW X3131,4%
SEAT IBIZA131,4%
VOLKSWAGEN POLO131,4%
FORD FOCUS121,3%
OPEL ASTRA101,1%
RENAULT SCENIC101,1%
VOLKSWAGEN SHARAN101,1%
AUDI A691,0%
BMW X191,0%
FORD KUGA91,0%
TOYOTA RAV491,0%
VOLKSWAGEN TOURAN91,0%
AUDI A380,9%
HYUNDAI I3080,9%
RENAULT CAPTUR80,9%
SKODA FABIA80,9%
DACIA SPRING70,8%
TOYOTA YARIS CROSS70,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,8%
AUDI Q560,7%
BMW SERIA 160,7%
BMW SERIA 560,7%
KIA SPORTAGE60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
PEUGEOT 30860,7%
RENAULT KADJAR60,7%
SEAT LEON60,7%
VOLKSWAGEN CADDY60,7%
AUDI Q350,5%
FORD FIESTA50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
OPEL CORSA50,5%
RENAULT KOLEOS50,5%
SEAT ALTEA50,5%
AUDI A540,4%
FORD C-MAX40,4%
FORD MONDEO40,4%
HONDA CIVIC40,4%
HYUNDAI KONA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
OPEL MOKKA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 200840,4%
PEUGEOT 300840,4%
RENAULT ARKANA40,4%
RENAULT ESPACE40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SKODA SUPERB40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
BMW SERIA 430,3%
BMW SERIA 730,3%
BMW X530,3%
DACIA JOGGER30,3%
FORD PUMA30,3%
FORD S-MAX30,3%
HONDA HR-V30,3%
JEEP RENEGADE30,3%
KIA CEED30,3%
MAZDA CX-730,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
RENAULT 530,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLVO XC4030,3%
BMW X420,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD CAPRI20,2%
FORD GALAXY20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA NIRO20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG HS20,2%
MG ZS20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
OPEL KARL20,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
SKODA SCALA20,2%
SUBARU XV20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q710,1%
BMW X610,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
BYD SEAL U10,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CHEVROLET VOLT10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DS DS410,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I4010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32535,7%
Compacte (C)17919,6%
Mici (B)14215,6%
Medii (D)12513,7%
Monovolume (MPV)879,5%
Mari și de lux (E)273,0%
Mini (A)212,3%
Sport30,3%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73280,4%
Noi17919,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51356,3%
Benzină22024,1%
Hibrid12513,7%
GPL333,6%
Electric202,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83691,8%
Companie758,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39243,0%
Berlină cu hayon21223,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18220,0%
Berlină11612,7%
Cupeu60,7%
Cabriolet30,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21423,5%
75-109 kW41445,4%
110-149 kW23025,2%
150-219 kW303,3%
220 kW și peste30,3%
Necompletat202,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc808,8%
1000-1399 cmc12413,6%
1400-1599 cmc25728,2%
1600-1999 cmc36740,3%
2000-2999 cmc626,8%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat202,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN38825,6%
AUDI1459,6%
BMW1157,6%
DACIA1036,8%
SKODA986,5%
OPEL916,0%
RENAULT865,7%
FORD845,5%
MERCEDES-BENZ795,2%
SEAT453,0%
Toate (47)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA382,5%
VOLVO281,8%
HYUNDAI211,4%
NISSAN211,4%
PEUGEOT211,4%
FIAT191,3%
SUZUKI191,3%
MAZDA151,0%
LAND ROVER100,7%
CITROEN90,6%
ALFA ROMEO80,5%
CHEVROLET80,5%
HONDA80,5%
MITSUBISHI80,5%
JEEP70,5%
KIA70,5%
JAGUAR30,2%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
SMART30,2%
TESLA30,2%
DAEWOO20,1%
LANCIA20,1%
SSANGYONG20,1%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
GWM10,1%
LADA10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
SANTANA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare28982,1%
Export4913,9%
Înmatriculat pentru export144,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6819,3%
DACIA5515,6%
FORD4111,6%
OPEL3610,2%
RENAULT257,1%
BMW154,3%
AUDI144,0%
SKODA144,0%
MERCEDES-BENZ123,4%
DAEWOO113,1%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT92,6%
PEUGEOT92,6%
SEAT82,3%
ALFA ROMEO51,4%
LAND ROVER41,1%
NISSAN41,1%
CHEVROLET20,6%
CITROEN20,6%
JAGUAR20,6%
KIA20,6%
MAZDA20,6%
SUZUKI20,6%
TOYOTA20,6%
VOLVO20,6%
DAIHATSU10,3%
HYUNDAI10,3%
LANCIA10,3%
LEXUS10,3%
MITSUBISHI10,3%
PORSCHE10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.