Înmatriculări în județul Brăila, decembrie 2025

Noi225+95,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare347+10,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări849+1,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri250

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 127 noinov 24: 317 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 314 rulate, prima înmatriculareian 25: 119 noiian 25: 300 rulate, prima înmatricularefeb 25: 227 noifeb 25: 372 rulate, prima înmatricularemar 25: 143 noimar 25: 416 rulate, prima înmatriculareapr 25: 111 noiapr 25: 370 rulate, prima înmatricularemai 25: 176 noimai 25: 358 rulate, prima înmatriculareiun 25: 244 noiiun 25: 329 rulate, prima înmatriculareiul 25: 195 noiiul 25: 326 rulate, prima înmatriculareaug 25: 147 noiaug 25: 326 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 352 noioct 25: 375 rulate, prima înmatricularenov 25: 224 noinov 25: 372 rulate, prima înmatricularedec 25: 225 noidec 25: 347 rulate, prima înmatriculareian 26: 82 noiian 26: 288 rulate, prima înmatricularefeb 26: 81 noifeb 26: 316 rulate, prima înmatricularemar 26: 89 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 319 rulate, prima înmatricularemai 26: 70 noimai 26: 286 rulate, prima înmatriculareiun 26: 104 noiiun 26: 270 rulate, prima înmatriculareiul 26: 236 noiiul 26: 314 rulate, prima înmatriculareaug 26: 184 noiaug 26: 288 rulate, prima înmatricularesep 26: 147 noisep 26: 275 rulate, prima înmatriculareoct 26: 227 noioct 26: 306 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127317
dec 24115314
ian 25119300
feb 25227372
mar 25143416
apr 25111370
mai 25176358
iun 25244329
iul 25195326
aug 25147326
sep 25180353
oct 25352375
nov 25224372
dec 25225347
ian 2682288
feb 2681316
mar 2689330
apr 2684319
mai 2670286
iun 26104270
iul 26236314
aug 26184288
sep 26147275
oct 26227306

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 221 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200202
200301
200405
2005010
2006010
2007015
2008020
2009013
2010018
2011027
2012029
2013022
2014015
2015030
2016026
2017024
2018116
2019017
2020014
2021016
202209
202301
202433
20252211

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA15927,8%
VOLKSWAGEN7112,4%
RENAULT6511,4%
AUDI325,6%
BMW325,6%
FORD305,2%
SKODA223,8%
TOYOTA173,0%
HYUNDAI162,8%
NISSAN162,8%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL162,8%
PEUGEOT152,6%
MERCEDES-BENZ122,1%
VOLVO101,7%
MAZDA91,6%
MG91,6%
SUZUKI61,0%
KIA50,9%
SSANGYONG50,9%
SEAT40,7%
CITROEN30,5%
ALFA ROMEO20,3%
BYD20,3%
DFSK20,3%
FIAT20,3%
TESLA20,3%
CUPRA10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR LAND ROVER10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO6511,4%
DACIA BIGSTER386,7%
DACIA DUSTER305,3%
VOLKSWAGEN PASSAT244,2%
RENAULT MEGANE223,9%
DACIA LOGAN183,2%
FORD FOCUS152,6%
VOLKSWAGEN GOLF152,6%
AUDI A4132,3%
NISSAN QASHQAI132,3%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3111,9%
SKODA OCTAVIA101,8%
RENAULT CLIO81,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,4%
OPEL ASTRA71,2%
RENAULT KADJAR71,2%
AUDI A361,1%
HYUNDAI TUCSON61,1%
MG ZS61,1%
TOYOTA COROLLA61,1%
VOLKSWAGEN POLO61,1%
AUDI A550,9%
BMW SERIA 550,9%
RENAULT ARKANA50,9%
BMW X440,7%
PEUGEOT 200840,7%
PEUGEOT 300840,7%
PEUGEOT 50840,7%
RENAULT LAGUNA40,7%
RENAULT SCENIC40,7%
RENAULT TALISMAN40,7%
TOYOTA YARIS CROSS40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
VOLKSWAGEN TOURAN40,7%
VOLVO V4040,7%
BMW X130,5%
DACIA LODGY30,5%
FORD KUGA30,5%
FORD PUMA30,5%
HYUNDAI I3030,5%
HYUNDAI KONA30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO XC6030,5%
ALFA ROMEO 15920,4%
AUDI A620,4%
AUDI Q520,4%
BMW X320,4%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
DACIA JOGGER20,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD EDGE20,4%
MAZDA CX-8020,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MG HS20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT AUSTRAL20,4%
RENAULT SYMBIOZ20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA FABIA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SKODA SCALA20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SSANGYONG REXTON20,4%
SUZUKI S-CROSS20,4%
TESLA MODEL 320,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLVO V5020,4%
AUDI A810,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS Q810,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BYD ATTO 310,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DFSK E510,2%
DFSK FENGON510,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MG MG310,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN LEAF10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20710,2%
RENAULT 510,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT VEL SATIS10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA ENYAQ10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG ACTYON10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TOYOTA PROACE10,2%
TOYOTA VERSO10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TAYRON10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21437,4%
Mici (B)11520,1%
Compacte (C)10919,1%
Medii (D)8314,5%
Monovolume (MPV)295,1%
Mari și de lux (E)122,1%
Mini (A)50,9%
Neclasificate30,5%
Sport10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare34760,7%
Noi22539,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22439,2%
Benzină17530,6%
Hibrid13623,8%
GPL254,4%
Electric122,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică40771,2%
Companie16528,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon20936,5%
Break20335,5%
Berlină8114,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7713,5%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14926,0%
75-109 kW25444,4%
110-149 kW12922,6%
150-219 kW234,0%
220 kW și peste50,9%
Necompletat122,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9516,6%
1000-1399 cmc8314,5%
1400-1599 cmc17230,1%
1600-1999 cmc17931,3%
2000-2999 cmc295,1%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat122,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12815,1%
DACIA10011,8%
BMW9611,3%
OPEL789,2%
RENAULT698,1%
FORD627,3%
AUDI505,9%
SKODA475,5%
MERCEDES-BENZ455,3%
PEUGEOT202,4%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT172,0%
HYUNDAI161,9%
MAZDA131,5%
CITROEN121,4%
NISSAN121,4%
TOYOTA111,3%
SUZUKI101,2%
FIAT91,1%
VOLVO91,1%
KIA80,9%
CHEVROLET60,7%
LAND ROVER50,6%
HONDA40,5%
MITSUBISHI40,5%
DAEWOO30,4%
MINI30,4%
JAGUAR20,2%
MG20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHERY10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
PORSCHE10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21987,6%
Export3112,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5522,0%
DACIA5120,4%
FORD2710,8%
DAEWOO208,0%
VOLKSWAGEN176,8%
RENAULT114,4%
AUDI104,0%
SKODA93,6%
PEUGEOT72,8%
BMW62,4%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET62,4%
FIAT62,4%
MERCEDES-BENZ52,0%
TOYOTA41,6%
NISSAN20,8%
SEAT20,8%
SUZUKI20,8%
ALFA ROMEO10,4%
CITROEN10,4%
HYUNDAI10,4%
INFINITI10,4%
LANCIA10,4%
MAZDA10,4%
MINI10,4%
MITSUBISHI10,4%
SAAB10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.