Noi 714 +32,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.777 -2,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.527 +0,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.411 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2001: 14 rulate, prima înmatriculare 2001: 8 rulate, prima înmatriculare 2002: 10 rulate, prima înmatriculare 2003: 17 rulate, prima înmatriculare 2004: 27 rulate, prima înmatriculare 2005: 44 rulate, prima înmatriculare 2006: 57 rulate, prima înmatriculare 2007: 80 rulate, prima înmatriculare 2008: 113 rulate, prima înmatriculare 2009: 150 rulate, prima înmatriculare 2010: 123 rulate, prima înmatriculare 2011: 164 rulate, prima înmatriculare 2012: 131 rulate, prima înmatriculare 2013: 130 rulate, prima înmatriculare 2014: 124 rulate, prima înmatriculare 2015: 126 rulate, prima înmatriculare 2016: 88 rulate, prima înmatriculare 2017: 73 rulate, prima înmatriculare 2018: 62 rulate, prima înmatriculare 2019: 85 rulate, prima înmatriculare 2020: 63 rulate, prima înmatriculare 2021: 39 rulate, prima înmatriculare 2022: 37 rulate, prima înmatriculare 2023: 8 rulate, prima înmatriculare 2024: 38 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare 2025: 676 noi 2025: 1 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 14 2001 0 8 2002 0 10 2003 0 17 2004 0 27 2005 0 44 2006 0 57 2007 0 80 2008 0 113 2009 0 150 2010 0 123 2011 0 164 2012 0 131 2013 0 130 2014 0 124 2015 0 126 2016 0 88 2017 0 73 2018 0 62 2019 0 85 2020 0 63 2021 0 39 2022 0 37 2023 0 8 2024 38 3 2025 676 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 752 30,2% KUGA 423 17,0% PUMA 280 11,2% FIESTA 268 10,8% MONDEO 160 6,4% GALAXY 77 3,1% C-MAX 71 2,9% EXPLORER 60 2,4% TRANSIT CUSTOM 59 2,4% S-MAX 58 2,3%
Toate (31) Modele: valoare, vehicule, cotă TRANSIT 51 2,0% GRAND C-MAX 32 1,3% B-MAX 22 0,9% FUSION 19 0,8% CAPRI 18 0,7% Model necompletat 18 0,7% ECOSPORT 17 0,7% TOURNEO CONNECT 17 0,7% KA 15 0,6% TOURNEO CUSTOM 15 0,6% TOURNEO COURIER 14 0,6% MUSTANG MACH-E 12 0,5% EDGE 9 0,4% MUSTANG 9 0,4% TRANSIT CONNECT 6 0,2% KA+ 3 0,1% MAVERICK 2 0,1% BRONCO 1 0,0% ESCORT 1 0,0% TRANSIT COURIER 1 0,0% TRANSIT/TOURNEO 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 822 33,0% Compacte (C) 753 30,2% Monovolume (MPV) 306 12,3% Mici (B) 287 11,5% Medii (D) 160 6,4% Utilitare 118 4,7% Neclasificate 18 0,7% Mini (A) 18 0,7% Sport 9 0,4%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 500 20,1% Timiș 116 4,7% Cluj 104 4,2% Prahova 97 3,9% Ilfov 92 3,7% Mureș 92 3,7% Brașov 90 3,6% Bihor 85 3,4% Iași 68 2,7% Maramureș 67 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Suceava 66 2,6% Hunedoara 64 2,6% Dolj 63 2,5% Arad 58 2,3% Bacău 58 2,3% Sibiu 55 2,2% Constanța 54 2,2% Satu Mare 52 2,1% Galați 51 2,0% Alba 48 1,9% Dâmbovița 45 1,8% Gorj 45 1,8% Argeș 44 1,8% Buzău 39 1,6% Neamț 39 1,6% Caraș-Severin 37 1,5% Vrancea 36 1,4% Bistrița-Năsăud 35 1,4% Harghita 33 1,3% Vâlcea 28 1,1% Sălaj 27 1,1% Brăila 24 1,0% Mehedinți 23 0,9% Olt 23 0,9% Vaslui 23 0,9% Botoșani 22 0,9% Covasna 22 0,9% Călărași 15 0,6% Teleorman 15 0,6% Giurgiu 13 0,5% Ialomița 12 0,5% Tulcea 11 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.777 71,3% Noi 714 28,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.232 49,5% Benzină 597 24,0% Hibrid 456 18,3% Electric 199 8,0% GPL 7 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.856 74,5% Companie 634 25,5% Persoană străină 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1.168 46,9% Berlină cu hayon 640 25,7% Break 620 24,9% Berlină 38 1,5% Cupeu 17 0,7% Cabriolet 8 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 578 23,2% 75-109 kW 1.052 42,2% 110-149 kW 622 25,0% 150-219 kW 20 0,8% 220 kW și peste 20 0,8% Necompletat 199 8,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 407 16,3% 1000-1399 cmc 198 7,9% 1400-1599 cmc 797 32,0% 1600-1999 cmc 617 24,8% 2000-2999 cmc 259 10,4% 3000 cmc și peste 14 0,6% Necompletat 199 8,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.