Înmatriculări FORD, iulie 2023

Noi549-5,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.545-15,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.694+11,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri884

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 514 noinov 24: 1.523 rulate, prima înmatricularedec 24: 518 noidec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculareian 25: 460 noiian 25: 1.371 rulate, prima înmatricularefeb 25: 615 noifeb 25: 1.614 rulate, prima înmatricularemar 25: 507 noimar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculareapr 25: 486 noiapr 25: 1.711 rulate, prima înmatricularemai 25: 523 noimai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculareiun 25: 472 noiiun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculareiul 25: 724 noiiul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculareaug 25: 762 noiaug 25: 1.504 rulate, prima înmatricularesep 25: 585 noisep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculareoct 25: 714 noioct 25: 1.777 rulate, prima înmatricularenov 25: 664 noinov 25: 1.566 rulate, prima înmatricularedec 25: 833 noidec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculareian 26: 376 noiian 26: 1.217 rulate, prima înmatricularefeb 26: 427 noifeb 26: 1.501 rulate, prima înmatricularemar 26: 399 noimar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculareapr 26: 384 noiapr 26: 1.280 rulate, prima înmatricularemai 26: 479 noimai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculareiun 26: 632 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 413 noiiul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculareaug 26: 347 noiaug 26: 1.164 rulate, prima înmatricularesep 26: 349 noisep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculareoct 26: 557 noioct 26: 1.277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245141.523
dec 245181.500
ian 254601.371
feb 256151.614
mar 255071.797
apr 254861.711
mai 255231.632
iun 254721.606
iul 257241.826
aug 257621.504
sep 255851.601
oct 257141.777
nov 256641.566
dec 258331.454
ian 263761.217
feb 264271.501
mar 263991.501
apr 263841.280
mai 264791.251
iun 266321.235
iul 264131.386
aug 263471.164
sep 263491.293
oct 265571.277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 17 rulate, prima înmatriculare2002: 28 rulate, prima înmatriculare2003: 35 rulate, prima înmatriculare2004: 51 rulate, prima înmatriculare2005: 86 rulate, prima înmatriculare2006: 91 rulate, prima înmatriculare2007: 105 rulate, prima înmatriculare2008: 123 rulate, prima înmatriculare2009: 112 rulate, prima înmatriculare2010: 127 rulate, prima înmatriculare2011: 173 rulate, prima înmatriculare2012: 120 rulate, prima înmatriculare2013: 89 rulate, prima înmatriculare2014: 66 rulate, prima înmatriculare2015: 61 rulate, prima înmatriculare2016: 1 noi2016: 60 rulate, prima înmatriculare2017: 52 rulate, prima înmatriculare2018: 59 rulate, prima înmatriculare2019: 53 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 185 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 363 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199906
200007
2001017
2002028
2003035
2004051
2005086
2006091
20070105
20080123
20090112
20100127
20110173
20120120
2013089
2014066
2015061
2016160
2017052
2018059
2019053
202009
202107
20221852
20233630

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS63230,2%
KUGA37517,9%
FIESTA22010,5%
PUMA1899,0%
MONDEO1637,8%
C-MAX884,2%
GALAXY713,4%
TRANSIT703,3%
TRANSIT CUSTOM562,7%
ECOSPORT371,8%
Toate (31)
Modele: valoare, vehicule, cotă
S-MAX361,7%
FUSION321,5%
TOURNEO CONNECT291,4%
GRAND C-MAX150,7%
TOURNEO CUSTOM130,6%
EDGE110,5%
KA110,5%
MUSTANG MACH-E100,5%
B-MAX70,3%
MUSTANG50,2%
Model necompletat50,2%
TRANSIT/TOURNEO40,2%
STREET KA30,1%
COUGAR20,1%
EXPLORER20,1%
TOURNEO20,1%
TRANSIT CONNECT20,1%
KA+10,0%
MAVERICK10,0%
PROBE10,0%
TOURNEO COURIER10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)63230,2%
SUV62529,8%
Monovolume (MPV)26212,5%
Mici (B)25212,0%
Medii (D)1637,8%
Utilitare1326,3%
Mini (A)150,7%
Neclasificate70,3%
Sport60,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București35617,0%
Bihor894,3%
Iași894,3%
Cluj884,2%
Timiș884,2%
Prahova854,1%
Brașov773,7%
Bacău612,9%
Arad602,9%
Dolj592,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța582,8%
Mureș552,6%
Suceava542,6%
Sibiu532,5%
Maramureș502,4%
Hunedoara472,2%
Galați462,2%
Ilfov442,1%
Bistrița-Năsăud412,0%
Caraș-Severin412,0%
Neamț401,9%
Vrancea401,9%
Argeș361,7%
Dâmbovița361,7%
Harghita351,7%
Satu Mare341,6%
Alba311,5%
Botoșani311,5%
Brăila251,2%
Olt251,2%
Covasna241,1%
Gorj241,1%
Sălaj231,1%
Vâlcea211,0%
Buzău201,0%
Mehedinți190,9%
Vaslui190,9%
Giurgiu180,9%
Ialomița180,9%
Călărași140,7%
Teleorman120,6%
Tulcea80,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.54573,8%
Noi54926,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.27160,7%
Benzină44721,3%
Hibrid36117,2%
Electric100,5%
GPL50,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.65679,1%
Companie43820,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)95545,6%
Berlină cu hayon58127,7%
Break50123,9%
Berlină412,0%
Cabriolet90,4%
Cupeu70,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW52425,0%
75-109 kW1.09452,2%
110-149 kW44521,3%
150-219 kW140,7%
220 kW și peste70,3%
Necompletat100,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc32215,4%
1000-1399 cmc1909,1%
1400-1599 cmc70333,6%
1600-1999 cmc66731,9%
2000-2999 cmc1979,4%
3000 cmc și peste50,2%
Necompletat100,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București46712,6%
Prahova1814,9%
Ilfov1624,4%
Cluj1544,2%
Timiș1433,9%
Brașov1393,8%
Constanța1313,5%
Dolj1143,1%
Iași1072,9%
Hunedoara1062,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău1042,8%
Galați1012,7%
Mureș1002,7%
Bihor972,6%
Dâmbovița962,6%
Maramureș942,5%
Suceava922,5%
Argeș802,2%
Brăila772,1%
Sibiu732,0%
Buzău701,9%
Bistrița-Năsăud621,7%
Arad611,7%
Vâlcea611,7%
Călărași571,5%
Gorj571,5%
Neamț571,5%
Olt571,5%
Vrancea551,5%
Alba541,5%
Vaslui531,4%
Caraș-Severin501,4%
Teleorman491,3%
Satu Mare481,3%
Harghita431,2%
Botoșani401,1%
Mehedinți401,1%
Giurgiu391,1%
Ialomița371,0%
Sălaj320,9%
Tulcea280,8%
Covasna260,7%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare49756,2%
Export38543,6%
Înmatriculat pentru export20,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.