Înmatriculări FIAT, septembrie 2026

Noi18-60,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare178-19,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări538-16,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri328

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 40 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 41 noidec 24: 228 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 noiian 25: 155 rulate, prima înmatricularefeb 25: 22 noifeb 25: 222 rulate, prima înmatricularemar 25: 33 noimar 25: 227 rulate, prima înmatriculareapr 25: 32 noiapr 25: 284 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 223 rulate, prima înmatriculareiun 25: 30 noiiun 25: 231 rulate, prima înmatriculareiul 25: 37 noiiul 25: 230 rulate, prima înmatriculareaug 25: 47 noiaug 25: 225 rulate, prima înmatricularesep 25: 45 noisep 25: 222 rulate, prima înmatriculareoct 25: 28 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 247 rulate, prima înmatricularedec 25: 309 noidec 25: 212 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 170 rulate, prima înmatricularefeb 26: 20 noifeb 26: 214 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 238 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 noiapr 26: 183 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 185 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 189 rulate, prima înmatriculareiul 26: 11 noiiul 26: 195 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 190 rulate, prima înmatricularesep 26: 18 noisep 26: 178 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 noioct 26: 207 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440222
dec 2441228
ian 2527155
feb 2522222
mar 2533227
apr 2532284
mai 2526223
iun 2530231
iul 2537230
aug 2547225
sep 2545222
oct 2528267
nov 258247
dec 25309212
ian 2621170
feb 2620214
mar 2637238
apr 2615183
mai 268185
iun 2618189
iul 2611195
aug 2634190
sep 2618178
oct 2614207

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2002: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 15 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 13 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 5 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200206
200202
200300
200404
200505
200605
200707
2008020
2009014
2010020
2011011
2012015
201309
201407
201504
2016012
201706
201805
201909
202006
202103
202202
202303
202400
2025132
202651

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
5004623,5%
PUNTO2713,8%
PANDA2613,3%
TIPO168,2%
FREEMONT147,1%
DOBLO126,1%
500L94,6%
BRAVO94,6%
DUCATO52,6%
SEDICI42,0%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ULYSSE42,0%
500X31,5%
CROMA31,5%
QUBO31,5%
STILO31,5%
60021,0%
IDEA21,0%
TALENTO21,0%
BARCHETTA10,5%
CINQUECENTO10,5%
FIORINO10,5%
MULTIPLA10,5%
Model necompletat10,5%
SEICENTO10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mini (A)7337,2%
Monovolume (MPV)3417,3%
Compacte (C)2814,3%
Mici (B)2713,8%
SUV2311,7%
Utilitare52,6%
Medii (D)31,5%
Neclasificate21,0%
Sport10,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București199,7%
Cluj168,2%
Timiș157,7%
Suceava115,6%
Iași94,6%
Bacău84,1%
Neamț84,1%
Vrancea84,1%
Bistrița-Năsăud73,6%
Brașov63,1%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj63,1%
Caraș-Severin52,6%
Constanța52,6%
Gorj52,6%
Olt52,6%
Alba42,0%
Arad42,0%
Galați42,0%
Hunedoara42,0%
Ilfov42,0%
Maramureș42,0%
Mehedinți42,0%
Sibiu42,0%
Argeș31,5%
Bihor31,5%
Dâmbovița31,5%
Prahova31,5%
Sălaj31,5%
Giurgiu21,0%
Ialomița21,0%
Mureș21,0%
Satu Mare21,0%
Tulcea21,0%
Botoșani10,5%
Buzău10,5%
Harghita10,5%
Teleorman10,5%
Vaslui10,5%
Vâlcea10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17890,8%
Noi189,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină9045,9%
Motorină8241,8%
Hibrid136,6%
Electric94,6%
GPL21,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16483,7%
Companie3216,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11558,7%
Berlină cu hayon7136,2%
Berlină84,1%
Break10,5%
Cabriolet10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12161,7%
75-109 kW5327,0%
110-149 kW136,6%
Necompletat94,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc126,1%
1000-1399 cmc11659,2%
1400-1599 cmc2010,2%
1600-1999 cmc3115,8%
2000-2999 cmc84,1%
Necompletat94,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București6011,2%
Timiș264,8%
Iași244,5%
Bacău234,3%
Brașov224,1%
Argeș193,5%
Dolj183,3%
Prahova183,3%
Cluj173,2%
Ilfov173,2%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor152,8%
Buzău142,6%
Dâmbovița142,6%
Suceava142,6%
Maramureș132,4%
Neamț132,4%
Olt122,2%
Vâlcea122,2%
Vrancea122,2%
Botoșani112,0%
Brăila112,0%
Mureș112,0%
Arad101,9%
Constanța101,9%
Galați101,9%
Ialomița101,9%
Tulcea101,9%
Alba91,7%
Călărași91,7%
Hunedoara81,5%
Sibiu81,5%
Mehedinți71,3%
Vaslui71,3%
Caraș-Severin61,1%
Giurgiu61,1%
Gorj61,1%
Bistrița-Năsăud50,9%
Harghita50,9%
Satu Mare50,9%
Teleorman50,9%
Covasna40,7%
Sălaj20,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30492,7%
Export247,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.