Înmatriculări FIAT, iulie 2024

Noi103+3,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare233+4,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări659+6,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri132

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 40 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 41 noidec 24: 228 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 noiian 25: 155 rulate, prima înmatricularefeb 25: 22 noifeb 25: 222 rulate, prima înmatricularemar 25: 33 noimar 25: 227 rulate, prima înmatriculareapr 25: 32 noiapr 25: 284 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 223 rulate, prima înmatriculareiun 25: 30 noiiun 25: 231 rulate, prima înmatriculareiul 25: 37 noiiul 25: 230 rulate, prima înmatriculareaug 25: 47 noiaug 25: 225 rulate, prima înmatricularesep 25: 45 noisep 25: 222 rulate, prima înmatriculareoct 25: 28 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 247 rulate, prima înmatricularedec 25: 309 noidec 25: 212 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 170 rulate, prima înmatricularefeb 26: 20 noifeb 26: 214 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 238 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 noiapr 26: 183 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 185 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 189 rulate, prima înmatriculareiul 26: 11 noiiul 26: 195 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 190 rulate, prima înmatricularesep 26: 18 noisep 26: 178 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 noioct 26: 207 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440222
dec 2441228
ian 2527155
feb 2522222
mar 2533227
apr 2532284
mai 2526223
iun 2530231
iul 2537230
aug 2547225
sep 2545222
oct 2528267
nov 258247
dec 25309212
ian 2621170
feb 2620214
mar 2637238
apr 2615183
mai 268185
iun 2618189
iul 2611195
aug 2634190
sep 2618178
oct 2614207

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 14 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 83 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200003
200102
200204
200304
200406
2005015
2006019
2007025
2008011
2009023
2010018
2011016
2012016
201307
201406
201506
2016011
201703
2018014
201903
202016
202106
202252
2023141
2024830

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
50013540,2%
PUNTO6017,9%
PANDA257,4%
FREEMONT195,7%
TIPO164,8%
CROMA103,0%
BRAVO82,4%
DOBLO82,4%
SEDICI72,1%
500X61,8%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SCUDO61,8%
STILO51,5%
500L41,2%
DUCATO41,2%
SEICENTO41,2%
BARCHETTA30,9%
FIORINO30,9%
IDEA30,9%
ULYSSE30,9%
Model necompletat20,6%
QUBO20,6%
12610,3%
MULTIPLA10,3%
UNO10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mini (A)16448,8%
Mici (B)6017,9%
SUV329,5%
Monovolume (MPV)308,9%
Compacte (C)298,6%
Medii (D)103,0%
Neclasificate41,2%
Utilitare41,2%
Sport30,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București11233,3%
Timiș175,1%
Maramureș123,6%
Iași113,3%
Botoșani103,0%
Neamț103,0%
Prahova103,0%
Suceava103,0%
Bacău92,7%
Brașov92,7%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad82,4%
Bihor72,1%
Cluj72,1%
Argeș61,8%
Dolj61,8%
Galați61,8%
Satu Mare61,8%
Vrancea61,8%
Constanța51,5%
Hunedoara51,5%
Mehedinți51,5%
Vâlcea51,5%
Bistrița-Năsăud41,2%
Caraș-Severin41,2%
Dâmbovița41,2%
Gorj41,2%
Harghita41,2%
Ilfov41,2%
Sălaj41,2%
Sibiu41,2%
Vaslui41,2%
Alba30,9%
Mureș30,9%
Brăila20,6%
Covasna20,6%
Ialomița20,6%
Olt20,6%
Tulcea20,6%
Giurgiu10,3%
Teleorman10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare23369,3%
Noi10330,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină11935,4%
Motorină9929,5%
Hibrid9327,7%
Electric175,1%
GPL82,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21864,9%
Companie11835,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon17150,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15044,6%
Berlină72,1%
Break51,5%
Cabriolet30,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23269,0%
75-109 kW6218,5%
110-149 kW257,4%
Necompletat175,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10230,4%
1000-1399 cmc14142,0%
1400-1599 cmc113,3%
1600-1999 cmc6118,2%
2000-2999 cmc41,2%
Necompletat175,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București10916,5%
Bacău416,2%
Iași294,4%
Ilfov243,6%
Constanța233,5%
Galați223,3%
Prahova223,3%
Bihor213,2%
Cluj203,0%
Brașov182,7%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș172,6%
Botoșani162,4%
Dolj162,4%
Neamț162,4%
Gorj152,3%
Maramureș152,3%
Timiș152,3%
Brăila142,1%
Vrancea142,1%
Hunedoara132,0%
Olt132,0%
Vâlcea121,8%
Dâmbovița111,7%
Mureș111,7%
Arad101,5%
Buzău101,5%
Alba91,4%
Mehedinți91,4%
Satu Mare91,4%
Suceava91,4%
Giurgiu81,2%
Caraș-Severin71,1%
Ialomița71,1%
Sălaj71,1%
Sibiu71,1%
Vaslui71,1%
Călărași60,9%
Harghita60,9%
Teleorman60,9%
Tulcea60,9%
Covasna50,8%
Bistrița-Năsăud40,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11990,2%
Export139,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.