Noi 119 +30,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 190 -38,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 582 -3,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 512 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 nov 24: 40 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 41 noi dec 24: 228 rulate, prima înmatriculare ian 25: 27 noi ian 25: 155 rulate, prima înmatriculare feb 25: 22 noi feb 25: 222 rulate, prima înmatriculare mar 25: 33 noi mar 25: 227 rulate, prima înmatriculare apr 25: 32 noi apr 25: 284 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 223 rulate, prima înmatriculare iun 25: 30 noi iun 25: 231 rulate, prima înmatriculare iul 25: 37 noi iul 25: 230 rulate, prima înmatriculare aug 25: 47 noi aug 25: 225 rulate, prima înmatriculare sep 25: 45 noi sep 25: 222 rulate, prima înmatriculare oct 25: 28 noi oct 25: 267 rulate, prima înmatriculare nov 25: 8 noi nov 25: 247 rulate, prima înmatriculare dec 25: 309 noi dec 25: 212 rulate, prima înmatriculare ian 26: 21 noi ian 26: 170 rulate, prima înmatriculare feb 26: 20 noi feb 26: 214 rulate, prima înmatriculare mar 26: 37 noi mar 26: 238 rulate, prima înmatriculare apr 26: 15 noi apr 26: 183 rulate, prima înmatriculare mai 26: 8 noi mai 26: 185 rulate, prima înmatriculare iun 26: 18 noi iun 26: 189 rulate, prima înmatriculare iul 26: 11 noi iul 26: 195 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 190 rulate, prima înmatriculare sep 26: 18 noi sep 26: 178 rulate, prima înmatriculare oct 26: 14 noi oct 26: 207 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 40 222 dec 24 41 228 ian 25 27 155 feb 25 22 222 mar 25 33 227 apr 25 32 284 mai 25 26 223 iun 25 30 231 iul 25 37 230 aug 25 47 225 sep 25 45 222 oct 25 28 267 nov 25 8 247 dec 25 309 212 ian 26 21 170 feb 26 20 214 mar 26 37 238 apr 26 15 183 mai 26 8 185 iun 26 18 189 iul 26 11 195 aug 26 34 190 sep 26 18 178 oct 26 14 207
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 100 < 1999: 4 rulate, prima înmatriculare 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 9 rulate, prima înmatriculare 2003: 4 rulate, prima înmatriculare 2004: 8 rulate, prima înmatriculare 2005: 11 rulate, prima înmatriculare 2006: 23 rulate, prima înmatriculare 2007: 17 rulate, prima înmatriculare 2008: 18 rulate, prima înmatriculare 2009: 16 rulate, prima înmatriculare 2010: 17 rulate, prima înmatriculare 2011: 22 rulate, prima înmatriculare 2012: 7 rulate, prima înmatriculare 2013: 3 rulate, prima înmatriculare 2014: 4 rulate, prima înmatriculare 2015: 4 rulate, prima înmatriculare 2016: 3 rulate, prima înmatriculare 2017: 4 rulate, prima înmatriculare 2018: 5 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 rulate, prima înmatriculare 2020: 3 rulate, prima înmatriculare 2021: 3 rulate, prima înmatriculare 2022: 27 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 92 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 4 1999 0 1 2000 0 0 2001 0 2 2002 0 9 2003 0 4 2004 0 8 2005 0 11 2006 0 23 2007 0 17 2008 0 18 2009 0 16 2010 0 17 2011 0 22 2012 0 7 2013 0 3 2014 0 4 2015 0 4 2016 0 3 2017 0 4 2018 0 5 2019 0 1 2020 0 3 2021 0 3 2022 27 1 2023 92 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă 500 89 28,8% PANDA 73 23,6% PUNTO 52 16,8% DOBLO 18 5,8% TIPO 15 4,9% STILO 11 3,6% BRAVO 10 3,2% CROMA 8 2,6% IDEA 5 1,6% SCUDO 4 1,3%
Toate (22) Modele: valoare, vehicule, cotă SEDICI 4 1,3% DUCATO 3 1,0% FIORINO 3 1,0% FREEMONT 3 1,0% 500L 2 0,6% 500X 2 0,6% ULYSSE 2 0,6% CINQUECENTO 1 0,3% COUPE 1 0,3% MULTIPLA 1 0,3% Model necompletat 1 0,3% SEICENTO 1 0,3%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mini (A) 163 52,8% Mici (B) 52 16,8% Compacte (C) 36 11,7% Monovolume (MPV) 35 11,3% SUV 9 2,9% Medii (D) 8 2,6% Neclasificate 3 1,0% Utilitare 3 1,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 68 22,0% Cluj 58 18,8% Timiș 16 5,2% Constanța 11 3,6% Neamț 11 3,6% Prahova 11 3,6% Brașov 9 2,9% Dolj 9 2,9% Bacău 7 2,3% Ilfov 7 2,3%
Toate (39) Județe: valoare, vehicule, cotă Vrancea 7 2,3% Bihor 6 1,9% Buzău 6 1,9% Galați 6 1,9% Iași 6 1,9% Maramureș 6 1,9% Vâlcea 6 1,9% Alba 5 1,6% Argeș 5 1,6% Dâmbovița 5 1,6% Bistrița-Năsăud 4 1,3% Olt 4 1,3% Sibiu 4 1,3% Suceava 4 1,3% Arad 3 1,0% Covasna 3 1,0% Vaslui 3 1,0% Botoșani 2 0,6% Călărași 2 0,6% Caraș-Severin 2 0,6% Gorj 2 0,6% Harghita 2 0,6% Hunedoara 2 0,6% Satu Mare 2 0,6% Brăila 1 0,3% Ialomița 1 0,3% Mureș 1 0,3% Sălaj 1 0,3% Teleorman 1 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 190 61,5% Noi 119 38,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 150 48,5% Motorină 89 28,8% Hibrid 58 18,8% Electric 8 2,6% GPL 4 1,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 192 62,1% Companie 117 37,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 178 57,6% Berlină cu hayon 119 38,5% Break 6 1,9% Berlină 5 1,6% Cupeu 1 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 238 77,0% 75-109 kW 52 16,8% 110-149 kW 11 3,6% Necompletat 8 2,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 121 39,2% 1000-1399 cmc 117 37,9% 1400-1599 cmc 18 5,8% 1600-1999 cmc 42 13,6% 2000-2999 cmc 3 1,0% Necompletat 8 2,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.