Înmatriculări DACIA, noiembrie 2024

Noi2.825-18,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.520+9,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări6.423+8,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.242

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.00010 miinov 24: 2.825 noinov 24: 1.520 rulate, prima înmatricularedec 24: 4.493 noidec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculareian 25: 4.010 noiian 25: 1.430 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3.532 noifeb 25: 1.791 rulate, prima înmatricularemar 25: 2.359 noimar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2.325 noiapr 25: 1.919 rulate, prima înmatricularemai 25: 2.649 noimai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2.744 noiiun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5.106 noiiul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4.153 noiaug 25: 1.664 rulate, prima înmatricularesep 25: 4.124 noisep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3.439 noioct 25: 2.104 rulate, prima înmatricularenov 25: 4.519 noinov 25: 2.097 rulate, prima înmatricularedec 25: 6.796 noidec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculareian 26: 1.442 noiian 26: 1.623 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1.685 noifeb 26: 2.043 rulate, prima înmatricularemar 26: 1.856 noimar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.711 noiapr 26: 1.867 rulate, prima înmatricularemai 26: 2.132 noimai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2.860 noiiun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3.286 noiiul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2.142 noiaug 26: 1.722 rulate, prima înmatricularesep 26: 2.705 noisep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2.814 noioct 26: 2.043 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242.8251.520
dec 244.4931.574
ian 254.0101.430
feb 253.5321.791
mar 252.3591.916
apr 252.3251.919
mai 252.6491.915
iun 252.7441.784
iul 255.1061.945
aug 254.1531.664
sep 254.1241.849
oct 253.4392.104
nov 254.5192.097
dec 256.7961.908
ian 261.4421.623
feb 261.6852.043
mar 261.8562.230
apr 261.7111.867
mai 262.1321.877
iun 262.8601.955
iul 263.2861.949
aug 262.1421.722
sep 262.7051.935
oct 262.8142.043

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 noi2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 53 rulate, prima înmatriculare2009: 91 rulate, prima înmatriculare2010: 96 rulate, prima înmatriculare2011: 163 rulate, prima înmatriculare2012: 142 rulate, prima înmatriculare2013: 154 rulate, prima înmatriculare2014: 180 rulate, prima înmatriculare2015: 111 rulate, prima înmatriculare2016: 95 rulate, prima înmatriculare2017: 106 rulate, prima înmatriculare2018: 112 rulate, prima înmatriculare2019: 88 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 40 rulate, prima înmatriculare2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 2.813 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200100
200200
200300
200410
200501
200606
2007022
2008053
2009091
2010096
20110163
20120142
20130154
20140180
20150111
2016095
20170106
20180112
2019088
2020140
2021023
2022117
2023916
20242.8133

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DUSTER1.43833,1%
LOGAN1.39132,0%
SANDERO85619,7%
JOGGER3618,3%
SPRING1754,0%
LODGY831,9%
DOKKER400,9%
131010,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)2.24751,7%
SUV1.43833,1%
Monovolume (MPV)48411,1%
Mini (A)1754,0%
Neclasificate10,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1.28929,7%
Argeș3257,5%
Hunedoara1353,1%
Timiș1232,8%
Ilfov1202,8%
Cluj1152,6%
Mureș1132,6%
Bihor1092,5%
Brașov1092,5%
Dâmbovița1022,3%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Alba962,2%
Dolj952,2%
Harghita912,1%
Sibiu862,0%
Iași841,9%
Suceava841,9%
Constanța831,9%
Bacău771,8%
Brăila771,8%
Prahova761,7%
Maramureș741,7%
Vâlcea741,7%
Galați641,5%
Arad591,4%
Olt581,3%
Gorj551,3%
Giurgiu521,2%
Neamț501,2%
Buzău491,1%
Bistrița-Năsăud481,1%
Covasna461,1%
Satu Mare461,1%
Tulcea400,9%
Caraș-Severin370,9%
Teleorman360,8%
Vrancea340,8%
Botoșani290,7%
Sălaj260,6%
Călărași220,5%
Mehedinți210,5%
Vaslui190,4%
Ialomița170,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi2.82565,0%
Rulate, prima înmatriculare1.52035,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină1.60236,9%
GPL1.22328,1%
Motorină72816,8%
Hibrid61714,2%
Electric1754,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.53558,3%
Companie1.80941,6%
Misiune diplomatică10,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1.74740,2%
Break1.50134,5%
Berlină1.09725,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2.76163,5%
75-109 kW1.38831,9%
110-149 kW210,5%
Necompletat1754,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2.30153,0%
1000-1399 cmc61814,2%
1400-1599 cmc1.25128,8%
Necompletat1754,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București97215,1%
Argeș4597,1%
Ilfov3745,8%
Dâmbovița2714,2%
Prahova2664,1%
Dolj1963,1%
Constanța1832,8%
Galați1822,8%
Timiș1722,7%
Iași1702,6%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj1692,6%
Giurgiu1682,6%
Brașov1572,4%
Bihor1562,4%
Olt1542,4%
Teleorman1362,1%
Călărași1312,0%
Bacău1292,0%
Buzău1282,0%
Gorj1151,8%
Vâlcea1141,8%
Brăila1111,7%
Hunedoara1111,7%
Sibiu1111,7%
Mureș1051,6%
Neamț1051,6%
Arad991,5%
Suceava951,5%
Alba921,4%
Harghita871,4%
Ialomița871,4%
Maramureș761,2%
Caraș-Severin751,2%
Vaslui731,1%
Tulcea661,0%
Vrancea661,0%
Satu Mare600,9%
Covasna560,9%
Botoșani470,7%
Bistrița-Năsăud420,7%
Mehedinți330,5%
Sălaj240,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export73859,4%
Dezmembrare50240,4%
Înmatriculat pentru export20,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.