Înmatriculări CHEVROLET, iulie 2024

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare81+6,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări386+15,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri41

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 74 rulate, prima înmatricularemar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 76 rulate, prima înmatricularemai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 70 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 80 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 55 rulate, prima înmatriculareiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24072
dec 24067
ian 25064
feb 25074
mar 25092
apr 25076
mai 25099
iun 25194
iul 25070
aug 25070
sep 25169
oct 25069
nov 25180
dec 25176
ian 26068
feb 26057
mar 26077
apr 26071
mai 26155
iun 26064
iul 26154
aug 26159
sep 26047
oct 26157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199800
199900
200000
200100
200200
200300
200401
200501
200606
2007016
200807
200906
2010014
2011012
201209
201304
201401
201500
201600
201700
201800
201900
202000
202100
202201

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTIVA3138,3%
CRUZE1316,0%
ORLANDO911,1%
AVEO89,9%
SPARK56,2%
MATIZ44,9%
CAMARO22,5%
EPICA22,5%
KALOS22,5%
Model necompletat22,5%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NUBIRA22,5%
LACETTI11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3138,3%
Compacte (C)1619,8%
Mici (B)1012,3%
Mini (A)911,1%
Monovolume (MPV)911,1%
Neclasificate22,5%
Medii (D)22,5%
Sport22,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș1012,3%
Bacău67,4%
Cluj67,4%
București44,9%
Arad33,7%
Gorj33,7%
Harghita33,7%
Prahova33,7%
Vaslui33,7%
Argeș22,5%
Toate (37)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bistrița-Năsăud22,5%
Botoșani22,5%
Dâmbovița22,5%
Dolj22,5%
Mehedinți22,5%
Mureș22,5%
Neamț22,5%
Sălaj22,5%
Satu Mare22,5%
Sibiu22,5%
Suceava22,5%
Bihor11,2%
Brăila11,2%
Brașov11,2%
Călărași11,2%
Caraș-Severin11,2%
Constanța11,2%
Galați11,2%
Giurgiu11,2%
Hunedoara11,2%
Ialomița11,2%
Iași11,2%
Ilfov11,2%
Maramureș11,2%
Teleorman11,2%
Tulcea11,2%
Vrancea11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare81100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5466,7%
Benzină2530,9%
GPL22,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7795,1%
Companie44,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2632,1%
Berlină cu hayon2227,2%
Break1822,2%
Berlină1214,8%
Cupeu33,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1822,2%
75-109 kW1518,5%
110-149 kW4656,8%
150-219 kW11,2%
220 kW și peste11,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc911,1%
1000-1399 cmc911,1%
1400-1599 cmc44,9%
1600-1999 cmc5061,7%
2000-2999 cmc67,4%
3000 cmc și peste33,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București6015,5%
Constanța225,7%
Ilfov205,2%
Argeș174,4%
Iași153,9%
Prahova153,9%
Dolj143,6%
Bacău102,6%
Buzău102,6%
Călărași102,6%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița102,6%
Giurgiu102,6%
Mureș102,6%
Timiș102,6%
Brașov92,3%
Cluj92,3%
Hunedoara92,3%
Harghita82,1%
Ialomița82,1%
Olt82,1%
Vâlcea82,1%
Sibiu71,8%
Suceava71,8%
Vaslui71,8%
Arad61,6%
Bihor61,6%
Brăila61,6%
Maramureș61,6%
Teleorman61,6%
Bistrița-Năsăud51,3%
Covasna51,3%
Botoșani41,0%
Galați41,0%
Mehedinți41,0%
Satu Mare41,0%
Tulcea41,0%
Gorj30,8%
Vrancea30,8%
Caraș-Severin20,5%
Neamț20,5%
Sălaj20,5%
Alba10,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3380,5%
Export819,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.