Noi 390 +4,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.571 -12,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.209 -6,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 513 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2002: 61 rulate, prima înmatriculare 2002: 16 rulate, prima înmatriculare 2003: 18 rulate, prima înmatriculare 2004: 32 rulate, prima înmatriculare 2005: 85 rulate, prima înmatriculare 2006: 116 rulate, prima înmatriculare 2007: 119 rulate, prima înmatriculare 2008: 126 rulate, prima înmatriculare 2009: 162 rulate, prima înmatriculare 2010: 198 rulate, prima înmatriculare 2011: 234 rulate, prima înmatriculare 2012: 268 rulate, prima înmatriculare 2013: 216 rulate, prima înmatriculare 2014: 211 rulate, prima înmatriculare 2015: 210 rulate, prima înmatriculare 2016: 197 rulate, prima înmatriculare 2017: 159 rulate, prima înmatriculare 2018: 138 rulate, prima înmatriculare 2019: 127 rulate, prima înmatriculare 2020: 111 rulate, prima înmatriculare 2021: 184 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 187 rulate, prima înmatriculare 2023: 142 rulate, prima înmatriculare 2024: 99 rulate, prima înmatriculare 2025: 15 noi 2025: 142 rulate, prima înmatriculare 2026: 374 noi 2026: 13 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 61 2002 0 16 2003 0 18 2004 0 32 2005 0 85 2006 0 116 2007 0 119 2008 0 126 2009 0 162 2010 0 198 2011 0 234 2012 0 268 2013 0 216 2014 0 211 2015 0 210 2016 0 197 2017 0 159 2018 0 138 2019 0 127 2020 0 111 2021 0 184 2022 1 187 2023 0 142 2024 0 99 2025 15 142 2026 374 13
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 937 23,7% SERIA 5 692 17,5% X3 552 13,9% X1 371 9,4% SERIA 1 305 7,7% X5 258 6,5% SERIA 4 190 4,8% SERIA 7 108 2,7% X6 104 2,6% X4 100 2,5%
Toate (36) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 95 2,4% Model necompletat 58 1,5% X2 40 1,0% X7 18 0,5% M4 15 0,4% XM 14 0,4% IX 13 0,3% I4 12 0,3% IX3 10 0,3% M3 10 0,3% SERIA 6 10 0,3% IX1 8 0,2% Z4 6 0,2% IX2 5 0,1% Z3 5 0,1% I3 4 0,1% M5 4 0,1% SERIA 8 4 0,1% M2 3 0,1% I5 2 0,1% I7 2 0,1% M8 2 0,1% 3185D 1 0,0% I8 1 0,0% XDRIVE20D 1 0,0% XDRIVE30D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.493 37,7% Medii (D) 1.139 28,8% Mari și de lux (E) 818 20,7% Compacte (C) 400 10,1% Neclasificate 61 1,5% Sport 46 1,2% Mici (B) 4 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 708 17,9% Cluj 190 4,8% Timiș 168 4,2% Dolj 163 4,1% Suceava 146 3,7% Argeș 144 3,6% Bihor 133 3,4% Ilfov 132 3,3% Prahova 110 2,8% Mureș 100 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Gorj 95 2,4% Iași 94 2,4% Maramureș 90 2,3% Arad 89 2,2% Sibiu 87 2,2% Bistrița-Năsăud 86 2,2% Bacău 82 2,1% Brașov 81 2,0% Alba 80 2,0% Dâmbovița 78 2,0% Mehedinți 78 2,0% Constanța 77 1,9% Galați 77 1,9% Buzău 71 1,8% Satu Mare 65 1,6% Sălaj 64 1,6% Botoșani 62 1,6% Vrancea 59 1,5% Hunedoara 58 1,5% Neamț 58 1,5% Vâlcea 56 1,4% Olt 54 1,4% Brăila 52 1,3% Vaslui 45 1,1% Caraș-Severin 43 1,1% Călărași 36 0,9% Giurgiu 33 0,8% Teleorman 28 0,7% Harghita 27 0,7% Ialomița 25 0,6% Covasna 20 0,5% Tulcea 17 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.571 90,2% Noi 390 9,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.313 58,4% Hibrid 1.020 25,8% Benzină 573 14,5% Electric 55 1,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.022 76,3% Companie 938 23,7% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.036 51,4% Berlină 1.647 41,6% Cupeu 116 2,9% Berlină cu hayon 98 2,5% Cabriolet 64 1,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 4 0,1% 75-109 kW 709 17,9% 110-149 kW 2.178 55,0% 150-219 kW 658 16,6% 220 kW și peste 358 9,0% Necompletat 54 1,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,0% 1400-1599 cmc 203 5,1% 1600-1999 cmc 2.860 72,2% 2000-2999 cmc 804 20,3% 3000 cmc și peste 38 1,0% Necompletat 55 1,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.