Noi 565 +42,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.872 +14,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.148 +3,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 182 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 2001: 32 rulate, prima înmatriculare 2001: 9 rulate, prima înmatriculare 2002: 20 rulate, prima înmatriculare 2003: 31 rulate, prima înmatriculare 2004: 53 rulate, prima înmatriculare 2005: 116 rulate, prima înmatriculare 2006: 144 rulate, prima înmatriculare 2007: 129 rulate, prima înmatriculare 2008: 174 rulate, prima înmatriculare 2009: 1 noi 2009: 190 rulate, prima înmatriculare 2010: 209 rulate, prima înmatriculare 2011: 265 rulate, prima înmatriculare 2012: 311 rulate, prima înmatriculare 2013: 241 rulate, prima înmatriculare 2014: 226 rulate, prima înmatriculare 2015: 200 rulate, prima înmatriculare 2016: 179 rulate, prima înmatriculare 2017: 132 rulate, prima înmatriculare 2018: 121 rulate, prima înmatriculare 2019: 155 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 246 rulate, prima înmatriculare 2021: 240 rulate, prima înmatriculare 2022: 158 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 121 rulate, prima înmatriculare 2024: 16 noi 2024: 163 rulate, prima înmatriculare 2025: 546 noi 2025: 7 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 32 2001 0 9 2002 0 20 2003 0 31 2004 0 53 2005 0 116 2006 0 144 2007 0 129 2008 0 174 2009 1 190 2010 0 209 2011 0 265 2012 0 311 2013 0 241 2014 0 226 2015 0 200 2016 0 179 2017 0 132 2018 0 121 2019 0 155 2020 1 246 2021 0 240 2022 0 158 2023 1 121 2024 16 163 2025 546 7
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 1.082 24,4% SERIA 5 846 19,1% X3 562 12,7% X1 372 8,4% SERIA 1 358 8,1% X5 265 6,0% SERIA 4 211 4,8% X6 157 3,5% SERIA 7 102 2,3% SERIA 2 101 2,3%
Toate (35) Modele: valoare, vehicule, cotă X4 92 2,1% X2 72 1,6% Model necompletat 47 1,1% XM 26 0,6% M4 21 0,5% SERIA 6 17 0,4% X7 13 0,3% I4 12 0,3% SERIA 8 12 0,3% IX 11 0,2% IX1 11 0,2% M5 10 0,2% M3 8 0,2% Z4 7 0,2% M2 6 0,1% X REIHE 3 0,1% I3 2 0,0% I5 2 0,0% IX2 2 0,0% M8 2 0,0% GRAND COUPE 1 0,0% I7 1 0,0% IX3 1 0,0% XDRIVE30D 1 0,0% Z REIHE 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.584 35,7% Medii (D) 1.305 29,4% Mari și de lux (E) 980 22,1% Compacte (C) 459 10,3% Sport 54 1,2% Neclasificate 53 1,2% Mici (B) 2 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 1.012 22,8% Cluj 195 4,4% Timiș 182 4,1% Argeș 169 3,8% Suceava 168 3,8% Dolj 154 3,5% Ilfov 143 3,2% Prahova 136 3,1% Bacău 123 2,8% Bihor 106 2,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Gorj 104 2,3% Iași 102 2,3% Sibiu 101 2,3% Galați 94 2,1% Brașov 91 2,1% Maramureș 88 2,0% Mureș 88 2,0% Constanța 85 1,9% Arad 83 1,9% Vâlcea 82 1,8% Dâmbovița 81 1,8% Satu Mare 78 1,8% Sălaj 75 1,7% Botoșani 71 1,6% Mehedinți 68 1,5% Buzău 63 1,4% Olt 62 1,4% Bistrița-Năsăud 58 1,3% Alba 57 1,3% Hunedoara 57 1,3% Neamț 57 1,3% Vaslui 52 1,2% Brăila 50 1,1% Caraș-Severin 50 1,1% Giurgiu 43 1,0% Ialomița 43 1,0% Vrancea 42 0,9% Teleorman 35 0,8% Tulcea 31 0,7% Harghita 23 0,5% Călărași 18 0,4% Covasna 17 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.872 87,3% Noi 565 12,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.604 58,7% Hibrid 1.202 27,1% Benzină 588 13,3% Electric 42 0,9% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.252 73,3% Companie 1.184 26,7% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.147 48,4% Berlină 1.964 44,3% Berlină cu hayon 167 3,8% Cupeu 93 2,1% Cabriolet 64 1,4% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 2 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 4 0,1% 75-109 kW 796 17,9% 110-149 kW 2.455 55,3% 150-219 kW 769 17,3% 220 kW și peste 372 8,4% Necompletat 41 0,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 237 5,3% 1600-1999 cmc 3.157 71,2% 2000-2999 cmc 946 21,3% 3000 cmc și peste 55 1,2% Necompletat 42 0,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.