Noi 449 -4,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 4.109 +34,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.594 +10,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 279 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2000: 29 rulate, prima înmatriculare 2000: 9 rulate, prima înmatriculare 2001: 15 rulate, prima înmatriculare 2002: 24 rulate, prima înmatriculare 2003: 26 rulate, prima înmatriculare 2004: 64 rulate, prima înmatriculare 2005: 154 rulate, prima înmatriculare 2006: 193 rulate, prima înmatriculare 2007: 185 rulate, prima înmatriculare 2008: 194 rulate, prima înmatriculare 2009: 202 rulate, prima înmatriculare 2010: 245 rulate, prima înmatriculare 2011: 288 rulate, prima înmatriculare 2012: 306 rulate, prima înmatriculare 2013: 241 rulate, prima înmatriculare 2014: 216 rulate, prima înmatriculare 2015: 198 rulate, prima înmatriculare 2016: 155 rulate, prima înmatriculare 2017: 141 rulate, prima înmatriculare 2018: 169 rulate, prima înmatriculare 2019: 274 rulate, prima înmatriculare 2020: 257 rulate, prima înmatriculare 2021: 241 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 65 rulate, prima înmatriculare 2023: 9 noi 2023: 190 rulate, prima înmatriculare 2024: 439 noi 2024: 28 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 29 2000 0 9 2001 0 15 2002 0 24 2003 0 26 2004 0 64 2005 0 154 2006 0 193 2007 0 185 2008 0 194 2009 0 202 2010 0 245 2011 0 288 2012 0 306 2013 0 241 2014 0 216 2015 0 198 2016 0 155 2017 0 141 2018 0 169 2019 0 274 2020 0 257 2021 0 241 2022 1 65 2023 9 190 2024 439 28
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 1.260 27,6% SERIA 5 848 18,6% X3 576 12,6% X1 425 9,3% SERIA 1 398 8,7% X5 266 5,8% X6 167 3,7% SERIA 4 109 2,4% SERIA 7 92 2,0% X4 89 2,0%
Toate (38) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 79 1,7% X2 54 1,2% Model necompletat 35 0,8% X7 22 0,5% SERIA 6 18 0,4% I3 11 0,2% I4 11 0,2% SERIA 8 11 0,2% XM 11 0,2% IX 9 0,2% Z4 9 0,2% IX3 8 0,2% M3 8 0,2% M4 7 0,2% IX1 6 0,1% M2 5 0,1% M5 5 0,1% I5 3 0,1% 5ER 2 0,0% I8 2 0,0% IX2 2 0,0% M8 2 0,0% X DRIVE 23D 2 0,0% XDRIVE20D 2 0,0% I7 1 0,0% X REIHE 1 0,0% XDRIVE23D 1 0,0% Z3 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.635 35,9% Medii (D) 1.380 30,3% Mari și de lux (E) 973 21,3% Compacte (C) 477 10,5% Neclasificate 43 0,9% Sport 39 0,9% Mici (B) 11 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 944 20,7% Cluj 228 5,0% Dolj 227 5,0% Timiș 200 4,4% Ilfov 143 3,1% Argeș 141 3,1% Iași 130 2,9% Prahova 120 2,6% Bihor 117 2,6% Suceava 115 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 111 2,4% Arad 103 2,3% Gorj 103 2,3% Vâlcea 103 2,3% Olt 98 2,2% Galați 97 2,1% Mureș 93 2,0% Maramureș 91 2,0% Sibiu 89 2,0% Bacău 88 1,9% Alba 86 1,9% Brașov 86 1,9% Dâmbovița 79 1,7% Neamț 76 1,7% Bistrița-Năsăud 74 1,6% Hunedoara 74 1,6% Mehedinți 74 1,6% Sălaj 70 1,5% Satu Mare 68 1,5% Caraș-Severin 60 1,3% Botoșani 59 1,3% Ialomița 55 1,2% Buzău 53 1,2% Vrancea 49 1,1% Vaslui 42 0,9% Brăila 41 0,9% Teleorman 39 0,9% Giurgiu 38 0,8% Călărași 35 0,8% Harghita 24 0,5% Covasna 22 0,5% Tulcea 13 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 4.109 90,1% Noi 449 9,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 3.003 65,9% Hibrid 921 20,2% Benzină 583 12,8% Electric 51 1,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.452 75,7% Companie 1.106 24,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.265 49,7% Berlină 2.030 44,5% Berlină cu hayon 130 2,9% Cupeu 95 2,1% Cabriolet 38 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 8 0,2% 75-109 kW 866 19,0% 110-149 kW 2.539 55,7% 150-219 kW 727 15,9% 220 kW și peste 369 8,1% Necompletat 49 1,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 226 5,0% 1600-1999 cmc 3.321 72,9% 2000-2999 cmc 913 20,0% 3000 cmc și peste 47 1,0% Necompletat 51 1,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.