Înmatriculări în județul Neamț, octombrie 2024

Noi84-17,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare805+13,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.343+10,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri111

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 16 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 54 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 69 rulate, prima înmatriculare2011: 84 rulate, prima înmatriculare2012: 64 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 82 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000016
200004
200103
200209
2003016
2004019
2005023
2006037
2007054
2008043
2009054
2010069
2011084
2012064
2013041
2014049
2015041
2016029
2017030
2018033
2019040
2020023
2021012
202204
202327
2024821

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18821,1%
AUDI849,4%
BMW768,5%
RENAULT586,5%
SKODA586,5%
DACIA505,6%
FORD505,6%
MERCEDES-BENZ414,6%
NISSAN394,4%
OPEL384,3%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA353,9%
HYUNDAI293,3%
VOLVO252,8%
SEAT202,2%
KIA151,7%
PEUGEOT151,7%
FIAT131,5%
MAZDA91,0%
MITSUBISHI80,9%
CITROEN50,6%
HONDA40,4%
LAND ROVER40,4%
ALFA ROMEO30,3%
SUZUKI30,3%
CUPRA20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
SAAB20,2%
SSANGYONG20,2%
ASIA10,1%
CADILLAC10,1%
CHEVROLET10,1%
PORSCHE10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF515,7%
VOLKSWAGEN PASSAT424,7%
AUDI A4323,6%
DACIA DUSTER283,2%
SKODA OCTAVIA283,2%
NISSAN QASHQAI242,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,6%
BMW SERIA 3222,5%
VOLKSWAGEN TOURAN222,5%
AUDI A6202,3%
Toate (205)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA171,9%
BMW SERIA 5151,7%
FORD FOCUS151,7%
RENAULT MEGANE151,7%
VOLVO XC60151,7%
BMW X3141,6%
SKODA FABIA121,4%
AUDI Q5111,2%
DACIA LOGAN111,2%
DACIA SANDERO111,2%
FORD KUGA111,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,2%
RENAULT SCENIC101,1%
BMW X191,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,0%
VOLKSWAGEN POLO91,0%
AUDI A380,9%
FORD FIESTA80,9%
HYUNDAI IX3580,9%
OPEL CORSA80,9%
RENAULT KADJAR80,9%
SEAT IBIZA80,9%
TOYOTA COROLLA80,9%
AUDI A570,8%
KIA SPORTAGE70,8%
NISSAN JUKE70,8%
RENAULT CLIO70,8%
VOLKSWAGEN CADDY70,8%
BMW SERIA 160,7%
TOYOTA C-HR60,7%
TOYOTA RAV460,7%
FIAT PUNTO50,6%
HYUNDAI I3050,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
MITSUBISHI ASX50,6%
PEUGEOT 50850,6%
TOYOTA YARIS50,6%
VOLKSWAGEN SHARAN50,6%
FORD C-MAX40,5%
FORD GALAXY40,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
SEAT LEON40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
VOLKSWAGEN T-ROC40,5%
FIAT 50030,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD S-MAX30,3%
HYUNDAI I2030,3%
KIA XCEED30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SKODA SUPERB30,3%
TOYOTA PRIUS30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO V4030,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q220,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI ACCENT20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA YETI20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASIA ROCSTA10,1%
AUDI Q310,1%
AUDI S510,1%
BMW I510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FIAT TIPO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR SAVEREIGN10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA RIO10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
LEXUS NX10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MAZDA MX-510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29232,8%
Compacte (C)19221,6%
Medii (D)13415,1%
Mici (B)10211,5%
Monovolume (MPV)9911,1%
Mari și de lux (E)525,8%
Mini (A)80,9%
Neclasificate40,4%
Sport40,4%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare80590,6%
Noi849,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59166,5%
Benzină20422,9%
Hibrid809,0%
Electric70,8%
GPL70,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică79989,9%
Companie9010,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43949,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18921,3%
Berlină cu hayon13815,5%
Berlină10812,1%
Cabriolet101,1%
Cupeu50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17019,1%
75-109 kW41947,1%
110-149 kW25528,7%
150-219 kW293,3%
220 kW și peste91,0%
Necompletat70,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc394,4%
1000-1399 cmc10912,3%
1400-1599 cmc22124,9%
1600-1999 cmc44249,7%
2000-2999 cmc667,4%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat70,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35626,5%
AUDI1208,9%
BMW1158,6%
FORD947,0%
SKODA816,0%
DACIA806,0%
OPEL806,0%
RENAULT675,0%
MERCEDES-BENZ664,9%
PEUGEOT322,4%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA322,4%
SEAT241,8%
NISSAN231,7%
HYUNDAI191,4%
FIAT171,3%
SUZUKI171,3%
KIA141,0%
MAZDA120,9%
VOLVO120,9%
CITROEN100,7%
HONDA80,6%
LAND ROVER70,5%
CHEVROLET60,4%
MINI60,4%
MITSUBISHI60,4%
JEEP50,4%
LEXUS50,4%
SMART50,4%
ALFA ROMEO40,3%
PORSCHE40,3%
DAEWOO30,2%
JAGUAR30,2%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
LANCIA10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9686,5%
Export1513,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2421,6%
DACIA1513,5%
FORD1412,6%
OPEL1210,8%
AUDI87,2%
RENAULT87,2%
PEUGEOT76,3%
SKODA65,4%
SEAT43,6%
FIAT32,7%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ32,7%
BMW21,8%
CHEVROLET10,9%
KIA10,9%
MAZDA10,9%
MITSUBISHI10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.