Înmatriculări în județul Brașov, octombrie 2024

Noi315-15,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare950+0,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.941-16,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri177

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 74 rulate, prima înmatriculare2012: 66 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 45 rulate, prima înmatriculare2019: 72 rulate, prima înmatriculare2020: 66 rulate, prima înmatriculare2021: 40 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi2023: 21 rulate, prima înmatriculare2024: 304 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200001
200107
200206
2003017
2004018
2005020
2006038
2007034
2008038
2009057
2010049
2011074
2012066
2013051
2014053
2015048
2016050
2017047
2018045
2019072
2020066
2021040
2022217
2023921
20243046

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17413,8%
DACIA15312,1%
SKODA1108,7%
AUDI1058,3%
RENAULT897,0%
BMW866,8%
MERCEDES-BENZ766,0%
HYUNDAI614,8%
FORD554,3%
TOYOTA544,3%
Toate (47)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL443,5%
VOLVO352,8%
PEUGEOT272,1%
KIA211,7%
NISSAN211,7%
SEAT211,7%
SUZUKI181,4%
CITROEN151,2%
SSANGYONG151,2%
MAZDA120,9%
MINI80,6%
MITSUBISHI80,6%
CUPRA60,5%
TESLA60,5%
HONDA50,4%
LAND ROVER50,4%
FIAT40,3%
LEXUS40,3%
DS30,2%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,2%
DAIHATSU20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
FISKER10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO584,6%
SKODA OCTAVIA574,5%
VOLKSWAGEN GOLF564,4%
AUDI A4473,7%
DACIA LOGAN473,7%
VOLKSWAGEN PASSAT433,4%
DACIA DUSTER393,1%
RENAULT MEGANE322,5%
BMW SERIA 3272,1%
HYUNDAI TUCSON211,7%
Toate (257)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN201,6%
OPEL ASTRA181,4%
TOYOTA COROLLA171,3%
SKODA FABIA161,3%
FORD FOCUS151,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,2%
RENAULT CLIO151,2%
HYUNDAI I30141,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,1%
TOYOTA RAV4141,1%
AUDI A3131,0%
AUDI A6131,0%
BMW SERIA 5131,0%
FORD KUGA131,0%
VOLVO XC60131,0%
BMW SERIA 1121,0%
BMW X3121,0%
NISSAN QASHQAI121,0%
AUDI Q5110,9%
SKODA SUPERB110,9%
FORD MONDEO100,8%
VOLKSWAGEN POLO100,8%
KIA SPORTAGE90,7%
HYUNDAI I2080,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,6%
MERCEDES-BENZ GLC80,6%
OPEL CORSA80,6%
RENAULT SCENIC80,6%
SSANGYONG TIVOLI80,6%
MERCEDES-BENZ GLE70,6%
RENAULT KADJAR70,6%
SEAT IBIZA70,6%
PEUGEOT 300860,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
SEAT LEON60,5%
SKODA KODIAQ60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
AUDI Q350,4%
BMW X150,4%
DACIA JOGGER50,4%
FORD FIESTA50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
KIA CEED50,4%
OPEL MOKKA50,4%
PEUGEOT 200850,4%
SKODA KAMIQ50,4%
SKODA KAROQ50,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
AUDI A540,3%
CITROEN C340,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
HYUNDAI I1040,3%
KIA XCEED40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
MINI COOPER40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
NISSAN JUKE40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
PEUGEOT 20740,3%
SKODA RAPID40,3%
SKODA SCALA40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLKSWAGEN TOURAN40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
VOLVO V5040,3%
AUDI A730,2%
AUDI A830,2%
AUDI Q730,2%
BMW SERIA 230,2%
BMW SERIA 730,2%
CITROEN C430,2%
DS DS730,2%
HYUNDAI IX3530,2%
MAZDA MX-530,2%
MERCEDES-BENZ CLA30,2%
MERCEDES-BENZ CLS30,2%
OPEL MERIVA30,2%
PEUGEOT 500830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
TESLA MODEL 330,2%
TESLA MODEL Y30,2%
TOYOTA PRIUS30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO V6030,2%
VOLVO V7030,2%
VOLVO XC9030,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X420,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
LAND ROVER DEFENDER20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI MINI20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA YETI20,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,2%
SUZUKI SWACE20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40231,8%
Compacte (C)31324,7%
Mici (B)21416,9%
Medii (D)17814,1%
Monovolume (MPV)695,5%
Mari și de lux (E)574,5%
Mini (A)141,1%
Sport90,7%
Neclasificate70,6%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare95075,1%
Noi31524,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60848,1%
Benzină38030,0%
Hibrid19815,7%
GPL544,3%
Electric252,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96075,9%
Companie30524,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break60147,5%
Berlină cu hayon28522,5%
Berlină18014,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17613,9%
Cabriolet161,3%
Cupeu70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30424,0%
75-109 kW48838,6%
110-149 kW35928,4%
150-219 kW655,1%
220 kW și peste252,0%
Necompletat241,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc14411,4%
1000-1399 cmc14711,6%
1400-1599 cmc36628,9%
1600-1999 cmc46636,8%
2000-2999 cmc1149,0%
3000 cmc și peste30,2%
Necompletat252,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31516,2%
DACIA1769,1%
BMW1457,5%
SKODA1457,5%
AUDI1377,1%
FORD1266,5%
OPEL1226,3%
RENAULT1095,6%
MERCEDES-BENZ894,6%
TOYOTA763,9%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT572,9%
HYUNDAI552,8%
NISSAN382,0%
PEUGEOT361,9%
MAZDA351,8%
SUZUKI341,8%
CITROEN271,4%
FIAT271,4%
MITSUBISHI241,2%
CHEVROLET231,2%
HONDA211,1%
VOLVO211,1%
KIA201,0%
LAND ROVER180,9%
MINI120,6%
SMART80,4%
LEXUS70,4%
PORSCHE60,3%
TESLA60,3%
SUBARU50,3%
DAEWOO40,2%
JAGUAR40,2%
JEEP40,2%
ALFA ROMEO20,1%
MG20,1%
SAAB20,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10257,6%
Export7542,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6436,2%
OPEL2111,9%
RENAULT179,6%
VOLKSWAGEN179,6%
FORD95,1%
BMW74,0%
FIAT74,0%
MERCEDES-BENZ63,4%
AUDI52,8%
SKODA52,8%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT42,3%
SUZUKI42,3%
HYUNDAI31,7%
NISSAN21,1%
DAEWOO10,6%
HONDA10,6%
KIA10,6%
LAMBORGHINI10,6%
MITSUBISHI10,6%
TOYOTA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.