Înmatriculări în județul Maramureș, octombrie 2024

Noi123+5,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare918+15,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.407+11,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri141

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 21 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 47 rulate, prima înmatriculare2007: 55 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 56 rulate, prima înmatriculare2011: 92 rulate, prima înmatriculare2012: 62 rulate, prima înmatriculare2013: 57 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 51 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 118 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000021
200005
2001010
2002010
2003018
2004021
2005031
2006047
2007055
2008047
2009050
2010056
2011092
2012062
2013057
2014043
2015052
2016051
2017042
2018035
2019045
2020026
2021013
2022014
2023514
20241181

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15815,2%
AUDI10810,4%
BMW918,7%
RENAULT797,6%
DACIA767,3%
MERCEDES-BENZ656,2%
FORD646,1%
NISSAN545,2%
SKODA535,1%
VOLVO353,4%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL282,7%
HYUNDAI272,6%
TOYOTA252,4%
PEUGEOT242,3%
CITROEN191,8%
SEAT171,6%
MITSUBISHI151,4%
MAZDA131,2%
SUZUKI131,2%
KIA101,0%
MG101,0%
LAND ROVER90,9%
JEEP80,8%
FIAT60,6%
SSANGYONG50,5%
ALFA ROMEO40,4%
MINI40,4%
CHEVROLET30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
TESLA30,3%
CUPRA20,2%
DAIHATSU20,2%
BENTLEY10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4434,1%
NISSAN QASHQAI353,4%
VOLKSWAGEN GOLF343,3%
DACIA DUSTER302,9%
BMW SERIA 3282,7%
VOLKSWAGEN PASSAT282,7%
VOLVO XC60232,2%
DACIA LOGAN222,1%
RENAULT MEGANE222,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,0%
Toate (228)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q5161,5%
RENAULT SCENIC161,5%
DACIA SANDERO151,4%
FORD FIESTA151,4%
SKODA OCTAVIA151,4%
VOLKSWAGEN TOURAN151,4%
BMW SERIA 5141,3%
BMW X1141,3%
BMW X3141,3%
FORD FOCUS141,3%
AUDI A3131,3%
SKODA SCALA131,3%
VOLKSWAGEN POLO131,3%
AUDI A6121,2%
AUDI Q3121,2%
FORD KUGA121,2%
RENAULT CLIO121,2%
TOYOTA RAV4121,2%
CITROEN C4111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,1%
MERCEDES-BENZ GLC101,0%
SKODA FABIA101,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG101,0%
OPEL ASTRA80,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,8%
KIA SPORTAGE70,7%
MITSUBISHI ASX70,7%
RENAULT KADJAR70,7%
HYUNDAI TUCSON60,6%
MERCEDES-BENZ ML60,6%
MG HS60,6%
RENAULT KOLEOS60,6%
SKODA SUPERB60,6%
SUZUKI GRAND VITARA60,6%
VOLKSWAGEN CC60,6%
VOLKSWAGEN SHARAN60,6%
BMW SERIA 150,5%
FORD C-MAX50,5%
HYUNDAI I3050,5%
HYUNDAI IX3550,5%
MAZDA 350,5%
MERCEDES-BENZ CLA50,5%
NISSAN QASHQAI+250,5%
OPEL CORSA50,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
SKODA ROOMSTER50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
VOLVO XC9050,5%
FORD MONDEO40,4%
HYUNDAI GALLOPER40,4%
JEEP GRAND CHEROKEE40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
PEUGEOT 30840,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT ESPACE40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SEAT LEON40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
AUDI A530,3%
BMW X430,3%
BMW X530,3%
CITROEN C3 PICASSO30,3%
CITROEN C530,3%
DACIA SPRING30,3%
FORD S-MAX30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MG ZS30,3%
NISSAN PATROL30,3%
OPEL VIVARO30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLVO XC4030,3%
BMW SERIA 420,2%
BMW X220,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET AVEO20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT SEDICI20,2%
FORD GALAXY20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I1020,2%
JEEP RENEGADE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN PULSAR20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 10720,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT MASTER20,2%
SEAT EXEO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS Q310,1%
AUDI RS410,1%
AUDI SQ810,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40839,2%
Compacte (C)17616,9%
Medii (D)14614,0%
Mici (B)13112,6%
Monovolume (MPV)10410,0%
Mari și de lux (E)454,3%
Mini (A)131,2%
Sport101,0%
Neclasificate40,4%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare91888,2%
Noi12311,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină71768,9%
Benzină20619,8%
Hibrid908,6%
GPL181,7%
Electric101,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică90386,7%
Companie13813,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break46744,9%
Berlină cu hayon22121,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19318,5%
Berlină13913,4%
Cabriolet141,3%
Cupeu70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19418,6%
75-109 kW45844,0%
110-149 kW30028,8%
150-219 kW595,7%
220 kW și peste201,9%
Necompletat101,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc555,3%
1000-1399 cmc898,5%
1400-1599 cmc29928,7%
1600-1999 cmc45443,6%
2000-2999 cmc12712,2%
3000 cmc și peste70,7%
Necompletat101,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27719,7%
AUDI15511,0%
FORD1168,2%
BMW1067,5%
RENAULT987,0%
DACIA896,3%
MERCEDES-BENZ765,4%
OPEL694,9%
SKODA553,9%
PEUGEOT443,1%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA372,6%
HYUNDAI312,2%
SUZUKI312,2%
NISSAN271,9%
SEAT271,9%
CITROEN201,4%
FIAT181,3%
LAND ROVER181,3%
VOLVO151,1%
MAZDA110,8%
ALFA ROMEO100,7%
JEEP100,7%
MITSUBISHI90,6%
KIA80,6%
PORSCHE70,5%
MINI60,4%
CHEVROLET50,4%
DAIHATSU40,3%
LEXUS40,3%
SMART40,3%
HONDA30,2%
ROVER30,2%
SAAB30,2%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
HEINEMANN10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%
REMA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TATA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11380,1%
Export2819,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD2417,0%
VOLKSWAGEN1812,8%
RENAULT1712,1%
AUDI128,5%
OPEL107,1%
DACIA96,4%
BMW85,7%
PEUGEOT64,3%
SKODA64,3%
FIAT42,8%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN32,1%
DAEWOO32,1%
MAZDA32,1%
MERCEDES-BENZ32,1%
ALFA ROMEO21,4%
HYUNDAI21,4%
SEAT21,4%
CHRYSLER10,7%
DAIHATSU10,7%
MITSUBISHI10,7%
NISSAN10,7%
PORSCHE10,7%
SMART10,7%
SUZUKI10,7%
TOYOTA10,7%
VAUXHALL10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.