Înmatriculări în județul Caraș-Severin, octombrie 2024

Noi40-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare572+38,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări736+13,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri103

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 16 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 43 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 45 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 39 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000016
200002
200106
2002010
2003011
2004024
2005043
2006032
2007045
2008038
2009044
2010047
2011041
2012044
2013022
2014017
2015024
2016021
2017016
2018014
2019022
2020018
2021010
202203
202312
2024390

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11518,8%
AUDI6110,0%
BMW609,8%
OPEL447,2%
MERCEDES-BENZ406,5%
FORD396,4%
DACIA365,9%
SKODA325,2%
RENAULT294,7%
HYUNDAI223,6%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT223,6%
SUZUKI162,6%
PEUGEOT142,3%
NISSAN111,8%
MAZDA101,6%
CITROEN91,5%
VOLVO91,5%
KIA71,1%
MITSUBISHI61,0%
FIAT50,8%
LAND ROVER40,7%
CHEVROLET30,5%
TOYOTA30,5%
ALFA ROMEO20,3%
MG20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
CHRYSLER10,2%
CUPRA10,2%
DS10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF386,2%
VOLKSWAGEN PASSAT304,9%
AUDI A4274,4%
BMW SERIA 3223,6%
OPEL ASTRA183,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C162,6%
SKODA OCTAVIA162,6%
DACIA LOGAN142,3%
VOLKSWAGEN POLO142,3%
RENAULT MEGANE132,1%
Toate (174)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5122,0%
DACIA DUSTER111,8%
DACIA SANDERO101,6%
FORD FOCUS101,6%
AUDI A391,5%
AUDI A691,5%
BMW SERIA 181,3%
FORD FIESTA81,3%
NISSAN QASHQAI81,3%
VOLKSWAGEN TOURAN81,3%
AUDI A571,1%
HYUNDAI TUCSON71,1%
OPEL CORSA71,1%
SEAT IBIZA71,1%
SKODA FABIA71,1%
VOLKSWAGEN SHARAN71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,0%
AUDI Q550,8%
BMW X150,8%
BMW X350,8%
FORD KUGA50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,8%
OPEL MERIVA50,8%
SEAT ALHAMBRA50,8%
SUZUKI GRAND VITARA50,8%
VOLVO XC6050,8%
BMW X540,7%
FORD C-MAX40,7%
HYUNDAI I3040,7%
MAZDA 340,7%
RENAULT CLIO40,7%
SEAT ALTEA40,7%
SUZUKI VITARA40,7%
AUDI Q330,5%
CITROEN C430,5%
FORD GALAXY30,5%
FORD MONDEO30,5%
HYUNDAI KONA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MITSUBISHI PAJERO30,5%
OPEL ANTARA30,5%
OPEL MOKKA30,5%
PEUGEOT 20730,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
SEAT LEON30,5%
SUZUKI JIMNY30,5%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA CX-720,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MG HS20,3%
MITSUBISHI LANCER20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT PARTNER20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SKODA YETI20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW Z410,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CHEVROLET NUBIRA10,2%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS710,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FIAT TALENTO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA CERATO10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA STONIC10,2%
KIA XCEED10,2%
LADA NIVA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN TIIDA10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL MOVANO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MASTER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)16527,0%
SUV13822,5%
Medii (D)10216,7%
Mici (B)8814,4%
Monovolume (MPV)6710,9%
Mari și de lux (E)304,9%
Mini (A)81,3%
Sport61,0%
Utilitare50,8%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57293,5%
Noi406,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40065,4%
Benzină17228,1%
Hibrid284,6%
GPL91,5%
Electric30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58295,1%
Companie304,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27344,6%
Berlină cu hayon12420,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10817,6%
Berlină9315,2%
Cabriolet81,3%
Cupeu61,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15525,3%
75-109 kW27645,1%
110-149 kW14223,2%
150-219 kW304,9%
220 kW și peste61,0%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc284,6%
1000-1399 cmc9515,5%
1400-1599 cmc14323,4%
1600-1999 cmc27544,9%
2000-2999 cmc6310,3%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14920,2%
BMW729,8%
AUDI699,4%
FORD648,7%
OPEL557,5%
DACIA516,9%
MERCEDES-BENZ405,4%
SKODA324,3%
RENAULT314,2%
NISSAN202,7%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT182,4%
SEAT162,2%
SUZUKI152,0%
TOYOTA131,8%
HYUNDAI111,5%
VOLVO91,2%
CHEVROLET81,1%
CITROEN81,1%
FIAT81,1%
MAZDA60,8%
KIA50,7%
LAND ROVER50,7%
MINI40,5%
MITSUBISHI40,5%
ALFA ROMEO30,4%
DAEWOO30,4%
HONDA30,4%
JEEP30,4%
JAGUAR20,3%
SUBARU20,3%
AUTO UNION10,1%
CADILLAC10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
SMART10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8885,4%
Export1514,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2423,3%
OPEL1312,6%
FORD109,7%
RENAULT87,8%
BMW76,8%
DACIA76,8%
AUDI43,9%
FIAT43,9%
SKODA43,9%
DAEWOO32,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ32,9%
PEUGEOT32,9%
SEAT32,9%
VOLVO21,9%
ALFA ROMEO11,0%
CHEVROLET11,0%
CHRYSLER11,0%
CITROEN11,0%
JEEP11,0%
PORSCHE11,0%
ROVER11,0%
SUZUKI11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.