Înmatriculări BMW SERIA 1, octombrie 2024

Noi11-71,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare387+31,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri17

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 10 noinov 24: 313 rulate, prima înmatricularedec 24: 31 noidec 24: 312 rulate, prima înmatriculareian 25: 60 noiian 25: 292 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 noifeb 25: 318 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 358 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 359 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 343 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 noiiun 25: 336 rulate, prima înmatriculareiul 25: 8 noiiul 25: 416 rulate, prima înmatriculareaug 25: 19 noiaug 25: 339 rulate, prima înmatricularesep 25: 34 noisep 25: 347 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 414 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 380 rulate, prima înmatricularedec 25: 69 noidec 25: 327 rulate, prima înmatriculareian 26: 16 noiian 26: 269 rulate, prima înmatricularefeb 26: 42 noifeb 26: 348 rulate, prima înmatricularemar 26: 27 noimar 26: 299 rulate, prima înmatriculareapr 26: 8 noiapr 26: 230 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 245 rulate, prima înmatriculareiun 26: 35 noiiun 26: 293 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 noiiul 26: 299 rulate, prima înmatriculareaug 26: 8 noiaug 26: 291 rulate, prima înmatricularesep 26: 305 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 noioct 26: 282 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410313
dec 2431312
ian 2560292
feb 2518318
mar 2544358
apr 2558359
mai 2547343
iun 2510336
iul 258416
aug 2519339
sep 2534347
oct 2513414
nov 258380
dec 2569327
ian 2616269
feb 2642348
mar 2627299
apr 268230
mai 2610245
iun 2635293
iul 2613299
aug 268291
sep 260305
oct 268282

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040602004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 11 noi200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200408
2005034
2006032
2007030
2008032
2009055
2010034
2011031
2012033
2013022
2014019
2015011
201606
201708
201804
201909
202009
202103
202201
202306
2024110

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)398100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4110,3%
Dolj4010,1%
Timiș246,0%
Argeș184,5%
Prahova184,5%
Cluj133,3%
Mureș133,3%
Brașov123,0%
Iași123,0%
Constanța112,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Olt112,8%
Hunedoara102,5%
Ilfov102,5%
Suceava102,5%
Alba92,3%
Arad92,3%
Bacău92,3%
Sălaj92,3%
Bistrița-Năsăud82,0%
Caraș-Severin82,0%
Botoșani71,8%
Călărași71,8%
Gorj71,8%
Bihor61,5%
Ialomița61,5%
Mehedinți61,5%
Neamț61,5%
Sibiu61,5%
Vaslui61,5%
Vâlcea61,5%
Dâmbovița51,3%
Giurgiu51,3%
Maramureș51,3%
Satu Mare51,3%
Galați41,0%
Harghita41,0%
Brăila30,8%
Covasna30,8%
Buzău20,5%
Vrancea20,5%
Teleorman10,3%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38797,2%
Noi112,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29975,1%
Benzină8822,1%
Hibrid112,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică36892,5%
Companie307,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31178,1%
Berlină cu hayon7919,8%
Cabriolet51,3%
Cupeu30,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW41,0%
75-109 kW28571,6%
110-149 kW10225,6%
150-219 kW61,5%
220 kW și peste10,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc8822,1%
1600-1999 cmc31077,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1270,6%
Dezmembrare423,5%
Înmatriculat pentru export15,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.