Înmatriculări în județul Buzău, octombrie 2024

Noi73+52,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare452+2,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.371-0,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri86

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 71 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200000
200102
200204
200303
200409
2005014
2006023
2007029
2008029
2009030
2010034
2011043
2012037
2013031
2014033
2015022
2016013
2017024
2018012
2019020
2020013
202109
202203
2023211
2024712

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10119,2%
BMW5310,1%
AUDI468,8%
DACIA438,2%
SKODA397,4%
RENAULT366,9%
MERCEDES-BENZ305,7%
FORD295,5%
HYUNDAI224,2%
OPEL183,4%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN142,7%
TOYOTA132,5%
SEAT112,1%
VOLVO112,1%
PEUGEOT91,7%
SUZUKI71,3%
CITROEN61,1%
MAZDA51,0%
KIA40,8%
SSANGYONG40,8%
TESLA40,8%
MITSUBISHI30,6%
FIAT20,4%
JAGUAR20,4%
LEXUS20,4%
PORSCHE20,4%
CHRYSLER10,2%
CUPRA10,2%
HONDA10,2%
LAND ROVER10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT356,7%
VOLKSWAGEN GOLF244,6%
SKODA OCTAVIA234,4%
AUDI A4183,4%
DACIA DUSTER183,4%
BMW SERIA 3173,2%
RENAULT MEGANE163,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,9%
BMW SERIA 5142,7%
DACIA LOGAN132,5%
Toate (156)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI112,1%
FORD FOCUS101,9%
AUDI A691,7%
VOLKSWAGEN POLO91,7%
DACIA SANDERO81,5%
HYUNDAI TUCSON71,3%
AUDI Q561,1%
BMW X361,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,1%
OPEL CORSA61,1%
RENAULT SCENIC61,1%
TOYOTA RAV461,1%
AUDI A351,0%
FORD FIESTA51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A51,0%
RENAULT CLIO51,0%
SEAT LEON51,0%
SKODA FABIA51,0%
VOLKSWAGEN TOURAN51,0%
AUDI A540,8%
BMW X140,8%
FORD MONDEO40,8%
OPEL ASTRA40,8%
PEUGEOT 50840,8%
VOLVO V4040,8%
VOLVO XC6040,8%
AUDI Q330,6%
FORD KUGA30,6%
HYUNDAI ELANTRA30,6%
HYUNDAI IX3530,6%
HYUNDAI KONA30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
MERCEDES-BENZ VITO30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
RENAULT KADJAR30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SUZUKI S-CROSS30,6%
TOYOTA C-HR30,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
BMW SERIA 120,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X520,4%
CITROEN C420,4%
DACIA LODGY20,4%
FORD S-MAX20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI I3020,4%
LEXUS UX20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLB20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN JUKE20,4%
PEUGEOT 30820,4%
SKODA KAROQ20,4%
SKODA SCALA20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TESLA MODEL 320,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
AUDI A810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CHRYSLER PT CRUISER10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN DS510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 32310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MG ZS10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUBARU OUTBACK10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL S10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
VOLKSWAGEN BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15329,1%
Compacte (C)12624,0%
Medii (D)10219,4%
Mici (B)6211,8%
Monovolume (MPV)417,8%
Mari și de lux (E)336,3%
Mini (A)40,8%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45286,1%
Noi7313,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31059,0%
Benzină13625,9%
Hibrid5911,2%
GPL132,5%
Electric71,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47490,3%
Companie519,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26750,9%
Berlină cu hayon9417,9%
Berlină8616,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7714,7%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9417,9%
75-109 kW23444,6%
110-149 kW16130,7%
150-219 kW183,4%
220 kW și peste112,1%
Necompletat71,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc315,9%
1000-1399 cmc5310,1%
1400-1599 cmc16030,5%
1600-1999 cmc22142,1%
2000-2999 cmc519,7%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat71,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26719,5%
DACIA15311,2%
BMW1319,6%
OPEL1118,1%
SKODA1077,8%
FORD1067,7%
AUDI997,2%
RENAULT795,8%
MERCEDES-BENZ745,4%
HYUNDAI372,7%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT272,0%
PEUGEOT231,7%
TOYOTA221,6%
FIAT191,4%
SUZUKI181,3%
VOLVO130,9%
NISSAN120,9%
CITROEN80,6%
LAND ROVER80,6%
CHEVROLET50,4%
DAEWOO50,4%
HONDA50,4%
JEEP50,4%
KIA50,4%
MAZDA50,4%
SMART50,4%
MITSUBISHI40,3%
DAIHATSU30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
LEXUS20,1%
SUBARU20,1%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
GWM10,1%
LADA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7081,4%
Export1517,4%
Înmatriculat pentru export11,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1719,8%
OPEL1214,0%
FORD1112,8%
DACIA1011,6%
SKODA67,0%
DAEWOO44,7%
RENAULT44,7%
AUDI33,5%
PEUGEOT33,5%
BMW22,3%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,3%
MERCEDES-BENZ22,3%
VOLVO22,3%
HYUNDAI11,2%
LAND ROVER11,2%
NISSAN11,2%
PORSCHE11,2%
ROVER11,2%
SEAT11,2%
TOYOTA11,2%
TRABANT11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.