Înmatriculări în județul Gorj, octombrie 2024

Noi79-10,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare683+23,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.257+22,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri56

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 42 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 73 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 77 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200007
200105
200204
2003014
2004017
2005027
2006042
2007039
2008040
2009047
2010048
2011073
2012052
2013037
2014038
2015040
2016031
2017023
2018029
2019028
2020021
2021010
202206
202321
2024770

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15720,6%
BMW10313,5%
DACIA7710,1%
RENAULT597,7%
AUDI567,3%
OPEL354,6%
SKODA354,6%
FORD334,3%
MERCEDES-BENZ273,5%
NISSAN263,4%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI233,0%
SEAT233,0%
PEUGEOT202,6%
SUZUKI141,8%
VOLVO141,8%
CITROEN70,9%
TOYOTA70,9%
KIA60,8%
FIAT50,7%
MAZDA40,5%
LAND ROVER30,4%
MITSUBISHI30,4%
CAMI20,3%
HONDA20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
MG20,3%
PORSCHE20,3%
SUBARU20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF526,8%
BMW SERIA 3385,0%
DACIA DUSTER364,7%
VOLKSWAGEN PASSAT303,9%
DACIA LOGAN253,3%
BMW SERIA 5233,0%
AUDI A4212,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,5%
SKODA OCTAVIA182,4%
RENAULT MEGANE172,2%
Toate (169)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO172,2%
NISSAN QASHQAI162,1%
BMW X3131,7%
AUDI A6121,6%
DACIA SANDERO121,6%
OPEL ASTRA121,6%
OPEL CORSA121,6%
SEAT IBIZA121,6%
SUZUKI GRAND VITARA111,4%
AUDI A3101,3%
VOLKSWAGEN TOURAN101,3%
FORD FOCUS91,2%
HYUNDAI TUCSON91,2%
RENAULT CLIO91,2%
RENAULT KADJAR91,2%
SKODA SUPERB81,1%
VOLKSWAGEN CC81,1%
BMW SERIA 170,9%
FORD FIESTA70,9%
PEUGEOT 50870,9%
BMW X560,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
PEUGEOT 300860,8%
RENAULT CAPTUR60,8%
BMW X150,7%
BMW X650,7%
SEAT LEON50,7%
SKODA FABIA50,7%
TOYOTA RAV450,7%
AUDI Q340,5%
FORD KUGA40,5%
HYUNDAI I3040,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,5%
OPEL MERIVA40,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT LAGUNA40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,5%
VOLVO V6040,5%
AUDI A530,4%
AUDI Q530,4%
BMW SERIA 430,4%
DACIA DOKKER30,4%
FORD MONDEO30,4%
HYUNDAI I2030,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
NISSAN JUKE30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT KANGOO30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN TAIGO30,4%
VOLVO XC6030,4%
BMW SERIA 220,3%
CAMI GRAND VITARA20,3%
CITROEN DS520,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
JEEP WRANGLER20,3%
KIA RIO20,3%
KIA XCEED20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
PEUGEOT 200820,3%
SUBARU XV20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI TT10,1%
BMW X410,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN C810,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI COUPE10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA OPTIMA10,1%
LADA NIVA10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LEXUS LBX10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA PREMACY10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MG HS10,1%
MG ZS10,1%
MITSUBISHI CARISMA10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN NOTE10,1%
OPEL AGILA10,1%
OPEL FRONTERA10,1%
OPEL KARL10,1%
OPEL TIGRA10,1%
PEUGEOT 10710,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
PORSCHE PANAMERA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23831,2%
Compacte (C)16421,5%
Medii (D)14018,4%
Mici (B)10914,3%
Monovolume (MPV)537,0%
Mari și de lux (E)425,5%
Mini (A)70,9%
Sport50,7%
Utilitare30,4%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68389,6%
Noi7910,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51367,3%
Benzină18223,9%
Hibrid506,6%
GPL141,8%
Electric30,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71994,4%
Companie435,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32742,9%
Berlină14819,4%
Berlină cu hayon14118,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13117,2%
Cabriolet81,0%
Cupeu70,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16621,8%
75-109 kW34745,5%
110-149 kW20727,2%
150-219 kW314,1%
220 kW și peste91,2%
Necompletat20,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc415,4%
1000-1399 cmc10513,8%
1400-1599 cmc20126,4%
1600-1999 cmc35346,3%
2000-2999 cmc597,7%
Necompletat30,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27121,6%
BMW16913,4%
DACIA1149,1%
AUDI1128,9%
OPEL786,2%
FORD735,8%
SKODA705,6%
RENAULT564,5%
SUZUKI403,2%
SEAT383,0%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ362,9%
PEUGEOT322,5%
FIAT171,4%
LAND ROVER151,2%
NISSAN151,2%
CITROEN131,0%
DAEWOO131,0%
HYUNDAI131,0%
SMART131,0%
CHEVROLET100,8%
TOYOTA100,8%
VOLVO70,6%
HONDA60,5%
MAZDA50,4%
MITSUBISHI50,4%
ALFA ROMEO40,3%
KIA40,3%
DAIHATSU30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
SUBARU20,2%
ARO10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4173,2%
Export1526,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1017,9%
FORD712,5%
VOLKSWAGEN712,5%
DACIA610,7%
MERCEDES-BENZ58,9%
SKODA47,1%
BMW35,4%
FIAT35,4%
AUDI23,6%
DAEWOO23,6%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,8%
CHEVROLET11,8%
CITROEN11,8%
LAND ROVER11,8%
PEUGEOT11,8%
RENAULT11,8%
SEAT11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.