Înmatriculări în județul Mureș, octombrie 2024

Noi209+17,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.126+23,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.688+12,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri218

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 22 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 28 rulate, prima înmatriculare2004: 39 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 66 rulate, prima înmatriculare2008: 59 rulate, prima înmatriculare2009: 85 rulate, prima înmatriculare2010: 75 rulate, prima înmatriculare2011: 109 rulate, prima înmatriculare2012: 103 rulate, prima înmatriculare2013: 79 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 66 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 31 rulate, prima înmatriculare2021: 24 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 8 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 201 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000022
200002
200103
2002014
2003028
2004039
2005030
2006044
2007066
2008059
2009085
2010075
20110109
20120103
2013079
2014061
2015048
2016066
2017040
2018044
2019034
2020031
2021024
202209
202388
20242013

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26419,8%
DACIA17813,3%
AUDI14210,6%
BMW937,0%
RENAULT695,2%
FORD664,9%
MERCEDES-BENZ664,9%
SKODA624,6%
OPEL503,7%
NISSAN473,5%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI362,7%
PEUGEOT292,2%
TOYOTA292,2%
SEAT282,1%
MAZDA241,8%
SUZUKI231,7%
VOLVO221,6%
CITROEN191,4%
MITSUBISHI171,3%
KIA110,8%
LAND ROVER90,7%
FIAT70,5%
CHEVROLET60,4%
ALFA ROMEO50,4%
PORSCHE50,4%
SSANGYONG50,4%
SMART40,3%
HONDA30,2%
JEEP30,2%
MG30,2%
DODGE20,1%
MINI20,1%
ASTON MARTIN10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF806,0%
DACIA DUSTER775,8%
AUDI A4685,1%
DACIA SANDERO544,1%
VOLKSWAGEN PASSAT453,4%
DACIA LOGAN403,0%
NISSAN QASHQAI302,3%
VOLKSWAGEN TOURAN292,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN272,0%
SKODA OCTAVIA262,0%
Toate (244)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3221,7%
RENAULT MEGANE221,7%
FORD FOCUS191,4%
VOLKSWAGEN POLO191,4%
BMW SERIA 5171,3%
AUDI A3151,1%
AUDI A6151,1%
AUDI Q3151,1%
BMW X1141,1%
AUDI Q5131,0%
BMW SERIA 1131,0%
BMW X3131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG131,0%
FORD FIESTA120,9%
FORD KUGA120,9%
OPEL CORSA120,9%
TOYOTA RAV4120,9%
VOLKSWAGEN SHARAN120,9%
OPEL ASTRA110,8%
SKODA FABIA110,8%
SKODA SUPERB110,8%
SEAT IBIZA100,8%
SEAT LEON100,8%
HYUNDAI IX3590,7%
HYUNDAI TUCSON90,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,7%
VOLKSWAGEN CADDY90,7%
VOLVO XC6090,7%
MITSUBISHI ASX80,6%
NISSAN JUKE80,6%
PEUGEOT 30880,6%
RENAULT CLIO80,6%
SUZUKI VITARA80,6%
KIA SPORTAGE70,5%
MAZDA 370,5%
MERCEDES-BENZ GLE70,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,5%
CITROEN C360,5%
CITROEN C460,5%
HYUNDAI I3060,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,5%
OPEL VIVARO60,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
SUZUKI GRAND VITARA60,5%
BMW X550,4%
FORD MONDEO50,4%
LAND ROVER FREELANDER50,4%
MAZDA 650,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
OPEL MERIVA50,4%
OPEL MOKKA50,4%
RENAULT ESPACE50,4%
RENAULT SCENIC50,4%
RENAULT TRAFIC50,4%
FORD TRANSIT40,3%
HYUNDAI I2040,3%
MAZDA 240,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PEUGEOT 20740,3%
PEUGEOT 300840,3%
RENAULT KADJAR40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SKODA SCALA40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLKSWAGEN CC40,3%
ALFA ROMEO 15930,2%
AUDI A530,2%
AUDI Q730,2%
BMW SERIA 430,2%
FIAT 50030,2%
MAZDA CX-330,2%
MG HS30,2%
NISSAN MICRA30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 50830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SMART FORFOUR30,2%
SUZUKI JIMNY30,2%
SUZUKI S-CROSS30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO V6030,2%
AUDI A120,2%
AUDI E-TRON20,2%
BMW SERIA 220,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT BRAVO20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA CX-520,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ EQA20,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL AMPERA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SSANGYONG REXTON20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASTON MARTIN DBX10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV44433,3%
Compacte (C)26720,0%
Mici (B)20715,5%
Medii (D)19614,7%
Monovolume (MPV)1319,8%
Mari și de lux (E)493,7%
Mini (A)171,3%
Sport110,8%
Utilitare70,5%
Neclasificate60,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.12684,3%
Noi20915,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină80260,1%
Benzină36627,4%
Hibrid1198,9%
GPL332,5%
Electric141,0%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.09782,2%
Companie23817,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break69852,3%
Berlină cu hayon27320,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21316,0%
Berlină1239,2%
Cabriolet171,3%
Cupeu110,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28121,0%
75-109 kW60345,2%
110-149 kW35526,6%
150-219 kW675,0%
220 kW și peste151,1%
Necompletat141,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1057,9%
1000-1399 cmc20615,4%
1400-1599 cmc32224,1%
1600-1999 cmc55941,9%
2000-2999 cmc1249,3%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat141,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40123,8%
AUDI16810,0%
BMW1569,2%
DACIA1237,3%
OPEL1237,3%
FORD1106,5%
MERCEDES-BENZ925,5%
RENAULT834,9%
SKODA764,5%
PEUGEOT352,1%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA352,1%
HYUNDAI321,9%
VOLVO271,6%
NISSAN261,5%
MAZDA251,5%
SUZUKI231,4%
SEAT211,2%
FIAT150,9%
LAND ROVER150,9%
CITROEN140,8%
MITSUBISHI130,8%
CHEVROLET120,7%
SMART90,5%
KIA80,5%
MINI70,4%
DAEWOO50,3%
HONDA50,3%
ALFA ROMEO40,2%
JEEP40,2%
PORSCHE30,2%
CHRYSLER20,1%
LEXUS20,1%
ARO10,1%
DODGE10,1%
HUMMER10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VOLKSKWAGEN10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17078,0%
Export4721,6%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4520,6%
DACIA4219,3%
OPEL3315,1%
FORD2511,5%
SKODA94,1%
AUDI83,7%
MERCEDES-BENZ83,7%
RENAULT83,7%
BMW62,8%
FIAT62,8%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT52,3%
DAEWOO31,4%
CITROEN20,9%
JEEP20,9%
MITSUBISHI20,9%
NISSAN20,9%
SEAT20,9%
SMART20,9%
TOYOTA20,9%
VOLVO20,9%
ALFA ROMEO10,5%
CHEVROLET10,5%
LAND ROVER10,5%
TESLA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.