Înmatriculări în județul Sălaj, octombrie 2024

Noi35-44,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare569+24,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări642+21,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri129

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 34 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200001
200104
200202
200306
2004010
2005026
2006030
2007033
2008043
2009047
2010052
2011050
2012046
2013042
2014038
2015023
2016024
2017029
2018011
2019020
2020011
2021011
202203
202313
2024341

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16427,2%
AUDI7812,9%
BMW7011,6%
DACIA376,1%
MERCEDES-BENZ325,3%
FORD305,0%
RENAULT305,0%
VOLVO203,3%
SKODA193,1%
NISSAN183,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT142,3%
PEUGEOT101,7%
SUZUKI101,7%
HYUNDAI91,5%
OPEL81,3%
TOYOTA71,2%
MAZDA61,0%
LAND ROVER50,8%
CITROEN40,7%
KIA40,7%
MINI40,7%
MITSUBISHI40,7%
ALFA ROMEO30,5%
MG30,5%
CHEVROLET20,3%
DODGE20,3%
JAGUAR20,3%
SMART20,3%
CHRYSLER10,2%
CUPRA10,2%
FIAT10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
PORSCHE10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF386,3%
AUDI A4345,7%
VOLKSWAGEN PASSAT335,5%
VOLKSWAGEN POLO294,8%
BMW SERIA 3244,0%
DACIA DUSTER223,7%
FORD FOCUS152,5%
RENAULT MEGANE152,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,5%
BMW X3142,3%
Toate (145)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI122,0%
SKODA OCTAVIA122,0%
AUDI A6111,8%
BMW SERIA 5111,8%
VOLKSWAGEN CADDY111,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,7%
AUDI Q391,5%
BMW SERIA 191,5%
VOLVO XC6091,5%
AUDI A381,3%
VOLKSWAGEN TOURAN81,3%
DACIA LOGAN71,2%
SEAT IBIZA71,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,2%
AUDI Q561,0%
BMW X161,0%
DACIA SANDERO61,0%
FORD KUGA61,0%
MERCEDES-BENZ GLC61,0%
MERCEDES-BENZ ML61,0%
VOLKSWAGEN JETTA61,0%
OPEL ASTRA50,8%
VOLKSWAGEN CC50,8%
VOLVO V4050,8%
AUDI A540,7%
FORD FIESTA40,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
MG HS30,5%
MINI COOPER30,5%
PEUGEOT 300830,5%
SEAT ALTEA30,5%
SKODA FABIA30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI A120,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA XCEED20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN JUKE20,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SMART FORFOUR20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO S8020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI Q710,2%
AUDI RS710,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X610,2%
CHRYSLER SEBRING10,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS310,2%
CITROEN DS410,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA 130010,2%
DACIA LODGY10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA MX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 60710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT MASTER10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT LEON10,2%
SEAT MII10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SUZUKI ACROSS10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO C7010,2%
VOLVO S4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18330,3%
Compacte (C)12721,0%
Medii (D)12320,4%
Mici (B)6510,8%
Monovolume (MPV)528,6%
Mari și de lux (E)376,1%
Neclasificate61,0%
Mini (A)50,8%
Sport50,8%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare56994,2%
Noi355,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46176,3%
Benzină10817,9%
Hibrid274,5%
GPL50,8%
Electric30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53488,4%
Companie7011,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30550,5%
Berlină10116,7%
Berlină cu hayon10116,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8914,7%
Cupeu50,8%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9615,9%
75-109 kW28146,5%
110-149 kW18330,3%
150-219 kW305,0%
220 kW și peste111,8%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc315,1%
1000-1399 cmc396,5%
1400-1599 cmc14624,2%
1600-1999 cmc33054,6%
2000-2999 cmc508,3%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20832,4%
AUDI7010,9%
BMW497,6%
OPEL497,6%
FORD385,9%
RENAULT355,5%
DACIA325,0%
MERCEDES-BENZ284,4%
SKODA193,0%
SEAT172,6%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI121,9%
NISSAN111,7%
PEUGEOT111,7%
FIAT81,2%
LAND ROVER60,9%
TOYOTA60,9%
JEEP50,8%
MAZDA50,8%
VOLVO50,8%
HONDA40,6%
SMART40,6%
ALFA ROMEO30,5%
CHEVROLET30,5%
CITROEN30,5%
HYUNDAI30,5%
MCC20,3%
SUBARU20,3%
CUPRA10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
SUDA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10279,1%
Export2720,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4635,7%
OPEL1612,4%
FORD1410,9%
DACIA64,7%
MERCEDES-BENZ53,9%
FIAT43,1%
MAZDA43,1%
RENAULT43,1%
AUDI32,3%
BMW32,3%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT32,3%
SEAT32,3%
HYUNDAI21,6%
ROVER21,6%
SKODA21,6%
CHEVROLET10,8%
CHRYSLER10,8%
DAEWOO10,8%
JEEP10,8%
KIA10,8%
MITSUBISHI10,8%
NISSAN10,8%
SAAB10,8%
SMART10,8%
SSANGYONG10,8%
SUZUKI10,8%
VOLVO10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.