Înmatriculări în județul Bacău, octombrie 2024

Noi114-5,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare988+18,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.870+22,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri96

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 49 rulate, prima înmatriculare2007: 67 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 81 rulate, prima înmatriculare2011: 95 rulate, prima înmatriculare2012: 81 rulate, prima înmatriculare2013: 75 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 57 rulate, prima înmatriculare2016: 57 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 110 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200002
200105
200205
2003013
2004027
2005030
2006049
2007067
2008066
2009058
2010081
2011095
2012081
2013075
2014056
2015057
2016057
2017032
2018027
2019035
2020027
2021020
202208
202348
20241102

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20818,9%
RENAULT1069,6%
AUDI958,6%
BMW888,0%
DACIA857,7%
FORD645,8%
MERCEDES-BENZ605,4%
SKODA565,1%
HYUNDAI514,6%
OPEL433,9%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN403,6%
SEAT282,5%
VOLVO282,5%
TOYOTA252,3%
KIA191,7%
PEUGEOT141,3%
SUZUKI121,1%
CHEVROLET90,8%
FIAT90,8%
MAZDA80,7%
CITROEN60,5%
MG60,5%
LAND ROVER50,5%
LEXUS50,5%
MITSUBISHI50,5%
ALFA ROMEO40,4%
LANCIA40,4%
MINI40,4%
DAIHATSU20,2%
DS20,2%
PORSCHE20,2%
TESLA20,2%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
GENERAL MOTORS ITALIA10,1%
HONDA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT504,5%
DACIA DUSTER474,3%
VOLKSWAGEN GOLF474,3%
RENAULT MEGANE393,5%
AUDI A4343,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN262,4%
SKODA OCTAVIA252,3%
BMW SERIA 3232,1%
DACIA LOGAN232,1%
NISSAN QASHQAI232,1%
Toate (219)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5211,9%
OPEL ASTRA201,8%
VOLKSWAGEN TOURAN201,8%
HYUNDAI TUCSON171,5%
FORD FOCUS161,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS141,3%
AUDI A3131,2%
FORD MONDEO131,2%
RENAULT CLIO131,2%
RENAULT KADJAR131,2%
RENAULT SCENIC131,2%
SKODA FABIA131,2%
AUDI Q5121,1%
BMW X3121,1%
DACIA SANDERO121,1%
VOLKSWAGEN POLO121,1%
VOLVO XC60121,1%
SEAT IBIZA111,0%
AUDI A6100,9%
HYUNDAI I30100,9%
HYUNDAI IX35100,9%
SEAT LEON100,9%
AUDI A590,8%
BMW SERIA 190,8%
BMW X190,8%
FORD FIESTA90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,8%
AUDI Q380,7%
OPEL CORSA80,7%
TOYOTA RAV480,7%
VOLKSWAGEN CADDY80,7%
FORD C-MAX70,6%
FORD KUGA70,6%
KIA SPORTAGE70,6%
SKODA SUPERB70,6%
NISSAN JUKE60,5%
NISSAN QASHQAI+260,5%
RENAULT LAGUNA60,5%
SUZUKI GRAND VITARA60,5%
CHEVROLET CAPTIVA50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,5%
PEUGEOT 300850,5%
RENAULT KOLEOS50,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
VOLVO V5050,5%
BMW SERIA 240,4%
BMW SERIA 740,4%
BMW X540,4%
FORD PUMA40,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
KIA CEED40,4%
KIA PICANTO40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL ANTARA40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
SKODA KAROQ40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
TOYOTA C-HR40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
AUDI Q730,3%
FIAT PUNTO30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG MG330,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO XC4030,3%
AUDI A120,2%
AUDI A720,2%
CHEVROLET SPARK20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA DOKKER20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
DS DS720,2%
FIAT BRAVO20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IX2020,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MG HS20,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT MODUS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI R810,1%
AUDI RS410,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA LODGY10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT DOBLO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36533,1%
Compacte (C)25222,9%
Medii (D)16114,6%
Mici (B)12911,7%
Monovolume (MPV)11910,8%
Mari și de lux (E)504,5%
Mini (A)141,3%
Neclasificate50,5%
Sport40,4%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare98889,7%
Noi11410,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină71364,7%
Benzină27625,0%
Hibrid877,9%
GPL181,6%
Electric70,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.00691,3%
Companie968,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54349,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22820,7%
Berlină cu hayon18416,7%
Berlină13512,3%
Cupeu80,7%
Cabriolet40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21219,2%
75-109 kW53748,7%
110-149 kW28826,1%
150-219 kW494,4%
220 kW și peste90,8%
Necompletat70,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc494,4%
1000-1399 cmc15914,4%
1400-1599 cmc31828,9%
1600-1999 cmc48043,6%
2000-2999 cmc888,0%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat70,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40221,5%
OPEL1588,4%
DACIA1538,2%
BMW1508,0%
AUDI1347,2%
RENAULT1206,4%
FORD1176,3%
SKODA1176,3%
MERCEDES-BENZ774,1%
PEUGEOT472,5%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT442,4%
TOYOTA432,3%
FIAT361,9%
HYUNDAI291,6%
NISSAN281,5%
SUZUKI271,4%
VOLVO231,2%
MAZDA211,1%
MITSUBISHI181,0%
KIA170,9%
LAND ROVER150,8%
CHEVROLET140,7%
CITROEN140,7%
MINI100,5%
HONDA70,4%
JEEP70,4%
SMART70,4%
ALFA ROMEO50,3%
LEXUS50,3%
LANCIA40,2%
JAGUAR30,2%
CHRYSLER20,1%
DAEWOO20,1%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
TESLA20,1%
VAUXHALL20,1%
LADA10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7881,2%
Export1717,7%
Înmatriculat pentru export11,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1717,7%
DACIA1414,6%
OPEL1414,6%
BMW66,2%
FORD66,2%
DAEWOO55,2%
FIAT55,2%
AUDI44,2%
RENAULT44,2%
SKODA44,2%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI33,1%
MERCEDES-BENZ33,1%
CITROEN11,0%
JEEP11,0%
LANCIA11,0%
LAND ROVER11,0%
MINI11,0%
PEUGEOT11,0%
ROVER11,0%
SAAB11,0%
SEAT11,0%
SUZUKI11,0%
TOYOTA11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.