Noi 43 +16,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 264 +73,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 996 +77,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 33 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 nov 24: 52 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 48 noi dec 24: 232 rulate, prima înmatriculare ian 25: 59 noi ian 25: 196 rulate, prima înmatriculare feb 25: 51 noi feb 25: 263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 246 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 272 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 224 rulate, prima înmatriculare iun 25: 29 noi iun 25: 244 rulate, prima înmatriculare iul 25: 68 noi iul 25: 311 rulate, prima înmatriculare aug 25: 102 noi aug 25: 303 rulate, prima înmatriculare sep 25: 85 noi sep 25: 268 rulate, prima înmatriculare oct 25: 57 noi oct 25: 269 rulate, prima înmatriculare nov 25: 54 noi nov 25: 261 rulate, prima înmatriculare dec 25: 117 noi dec 25: 249 rulate, prima înmatriculare ian 26: 27 noi ian 26: 191 rulate, prima înmatriculare feb 26: 33 noi feb 26: 272 rulate, prima înmatriculare mar 26: 39 noi mar 26: 232 rulate, prima înmatriculare apr 26: 34 noi apr 26: 198 rulate, prima înmatriculare mai 26: 33 noi mai 26: 197 rulate, prima înmatriculare iun 26: 48 noi iun 26: 183 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 216 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 210 rulate, prima înmatriculare sep 26: 48 noi sep 26: 236 rulate, prima înmatriculare oct 26: 62 noi oct 26: 202 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 52 222 dec 24 48 232 ian 25 59 196 feb 25 51 263 mar 25 34 246 apr 25 38 272 mai 25 26 224 iun 25 29 244 iul 25 68 311 aug 25 102 303 sep 25 85 268 oct 25 57 269 nov 25 54 261 dec 25 117 249 ian 26 27 191 feb 26 33 272 mar 26 39 232 apr 26 34 198 mai 26 33 197 iun 26 48 183 iul 26 42 216 aug 26 34 210 sep 26 48 236 oct 26 62 202
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 50 < 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 3 rulate, prima înmatriculare 2004: 5 rulate, prima înmatriculare 2005: 3 rulate, prima înmatriculare 2006: 11 rulate, prima înmatriculare 2007: 13 rulate, prima înmatriculare 2008: 12 rulate, prima înmatriculare 2009: 16 rulate, prima înmatriculare 2010: 23 rulate, prima înmatriculare 2011: 19 rulate, prima înmatriculare 2012: 18 rulate, prima înmatriculare 2013: 18 rulate, prima înmatriculare 2014: 15 rulate, prima înmatriculare 2015: 14 rulate, prima înmatriculare 2016: 20 rulate, prima înmatriculare 2017: 10 rulate, prima înmatriculare 2018: 14 rulate, prima înmatriculare 2019: 17 rulate, prima înmatriculare 2020: 13 rulate, prima înmatriculare 2021: 14 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 2 noi 2023: 4 rulate, prima înmatriculare 2024: 41 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 1 2000 0 0 2001 0 0 2002 0 0 2003 0 3 2004 0 5 2005 0 3 2006 0 11 2007 0 13 2008 0 12 2009 0 16 2010 0 23 2011 0 19 2012 0 18 2013 0 18 2014 0 15 2015 0 14 2016 0 20 2017 0 10 2018 0 14 2019 0 17 2020 0 13 2021 0 14 2022 0 1 2023 2 4 2024 41 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 60 19,5% BMW 38 12,4% DACIA 34 11,1% RENAULT 25 8,1% AUDI 19 6,2% OPEL 19 6,2% SKODA 19 6,2% MERCEDES-BENZ 16 5,2% FORD 14 4,6% PEUGEOT 12 3,9%
Toate (30) Mărci: valoare, vehicule, cotă HYUNDAI 7 2,3% KIA 7 2,3% TOYOTA 5 1,6% VOLVO 5 1,6% SEAT 4 1,3% NISSAN 3 1,0% SSANGYONG 3 1,0% ALFA ROMEO 2 0,7% CUPRA 2 0,7% MAZDA 2 0,7% MITSUBISHI 2 0,7% CHEVROLET 1 0,3% CITROEN 1 0,3% HONDA 1 0,3% LAND ROVER 1 0,3% MG 1 0,3% MINI 1 0,3% SAAB 1 0,3% SUZUKI 1 0,3% TESLA 1 0,3%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN GOLF 22 7,2% DACIA LOGAN 20 6,5% BMW SERIA 3 16 5,2% VOLKSWAGEN PASSAT 13 4,2% RENAULT MEGANE 11 3,6% OPEL ASTRA 9 2,9% DACIA DUSTER 8 2,6% MERCEDES-BENZ CLASA C 7 2,3% PEUGEOT 508 7 2,3% BMW SERIA 5 6 2,0%
Toate (111) Modele: valoare, vehicule, cotă SKODA OCTAVIA 6 2,0% VOLKSWAGEN TOURAN 6 2,0% AUDI A6 5 1,6% BMW SERIA 1 5 1,6% FORD FOCUS 5 1,6% HYUNDAI TUCSON 5 1,6% RENAULT CLIO 5 1,6% VOLKSWAGEN CC 5 1,6% BMW X3 4 1,3% DACIA SANDERO 4 1,3% MERCEDES-BENZ CLASA E 4 1,3% RENAULT TALISMAN 4 1,3% SKODA FABIA 4 1,3% VOLKSWAGEN POLO 4 1,3% AUDI A4 3 1,0% AUDI Q5 3 1,0% PEUGEOT 3008 3 1,0% SKODA SUPERB 3 1,0% VOLKSWAGEN TOUAREG 3 1,0% AUDI A3 2 0,7% AUDI A5 2 0,7% AUDI Q3 2 0,7% CUPRA FORMENTOR 2 0,7% FORD FIESTA 2 0,7% FORD MONDEO 2 0,7% FORD PUMA 2 0,7% KIA CEED 2 0,7% KIA SPORTAGE 2 0,7% MAZDA CX-5 2 0,7% MERCEDES-BENZ GLE 2 0,7% NISSAN QASHQAI 2 0,7% OPEL INSIGNIA 2 0,7% OPEL MOKKA 2 0,7% OPEL VECTRA 2 0,7% RENAULT KADJAR 2 0,7% RENAULT LAGUNA 2 0,7% SEAT LEON 2 0,7% SKODA KODIAQ 2 0,7% SKODA SCALA 2 0,7% SSANGYONG KORANDO 2 0,7% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 2 0,7% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2 0,7% VOLVO XC90 2 0,7% ALFA ROMEO 147 1 0,3% ALFA ROMEO 159 1 0,3% AUDI Q2 1 0,3% AUDI Q7 1 0,3% BMW SERIA 4 1 0,3% BMW SERIA 7 1 0,3% BMW X1 1 0,3% BMW X4 1 0,3% BMW X5 1 0,3% BMW X6 1 0,3% CHEVROLET CAPTIVA 1 0,3% CITROEN C4 1 0,3% DACIA JOGGER 1 0,3% DACIA LODGY 1 0,3% FORD EDGE 1 0,3% FORD GALAXY 1 0,3% FORD KUGA 1 0,3% HONDA JAZZ 1 0,3% HYUNDAI BAYON 1 0,3% HYUNDAI I10 1 0,3% KIA SORENTO 1 0,3% KIA STONIC 1 0,3% KIA XCEED 1 0,3% LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE 1 0,3% MERCEDES-BENZ CLASA A 1 0,3% MERCEDES-BENZ GLC 1 0,3% MERCEDES-BENZ ML 1 0,3% MG ZS 1 0,3% MINI CLUBMAN 1 0,3% MITSUBISHI ASX 1 0,3% MITSUBISHI ECLIPSE CROSS 1 0,3% NISSAN QASHQAI+2 1 0,3% OPEL CORSA 1 0,3% OPEL GRANDLAND 1 0,3% OPEL ZAFIRA 1 0,3% OPEL ZAFIRA TOURER 1 0,3% PEUGEOT 2008 1 0,3% PEUGEOT 207 1 0,3% RENAULT KANGOO 1 0,3% SAAB 9-3 1 0,3% SEAT ALHAMBRA 1 0,3% SEAT ATECA 1 0,3% SKODA KAROQ 1 0,3% SKODA RAPID 1 0,3% SSANGYONG TIVOLI 1 0,3% SUZUKI VITARA 1 0,3% TESLA MODEL Y 1 0,3% TOYOTA AURIS 1 0,3% TOYOTA C-HR 1 0,3% TOYOTA LAND CRUISER 1 0,3% TOYOTA RAV4 1 0,3% TOYOTA YARIS CROSS 1 0,3% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,3% VOLKSWAGEN SCIROCCO 1 0,3% VOLKSWAGEN TIGUAN 1 0,3% VOLVO V40 1 0,3% VOLVO XC40 1 0,3% VOLVO XC60 1 0,3%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 84 27,4% Compacte (C) 78 25,4% Medii (D) 64 20,8% Mici (B) 45 14,7% Monovolume (MPV) 17 5,5% Mari și de lux (E) 16 5,2% Neclasificate 1 0,3% Mini (A) 1 0,3% Sport 1 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 264 86,0% Noi 43 14,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 183 59,6% Benzină 80 26,1% Hibrid 35 11,4% GPL 8 2,6% Electric 1 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 267 87,0% Companie 40 13,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 135 44,0% Berlină 68 22,1% Berlină cu hayon 57 18,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 38 12,4% Cupeu 6 2,0% Cabriolet 3 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 62 20,2% 75-109 kW 127 41,4% 110-149 kW 91 29,6% 150-219 kW 21 6,8% 220 kW și peste 5 1,6% Necompletat 1 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 22 7,2% 1000-1399 cmc 38 12,4% 1400-1599 cmc 86 28,0% 1600-1999 cmc 129 42,0% 2000-2999 cmc 30 9,8% 3000 cmc și peste 1 0,3% Necompletat 1 0,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.