Înmatriculări în județul Olt, octombrie 2024

Noi68-20,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare719+45,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.433+21,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri84

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 57 rulate, prima înmatriculare2008: 57 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 66 rulate, prima înmatriculare2012: 54 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 41 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 66 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200003
200107
200208
200309
2004020
2005021
2006037
2007057
2008057
2009057
2010048
2011066
2012054
2013042
2014023
2015033
2016035
2017024
2018035
2019041
2020022
2021011
202203
202321
2024660

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14017,8%
BMW9812,5%
RENAULT8110,3%
DACIA708,9%
OPEL638,0%
AUDI557,0%
SKODA455,7%
FORD374,7%
MERCEDES-BENZ303,8%
NISSAN232,9%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT222,8%
SEAT172,2%
HYUNDAI162,0%
VOLVO151,9%
CITROEN121,5%
TOYOTA121,5%
KIA70,9%
MAZDA70,9%
FIAT60,8%
LAND ROVER60,8%
HONDA40,5%
MITSUBISHI40,5%
SUZUKI30,4%
CHEVROLET20,3%
LEXUS20,3%
MG20,3%
SMART20,3%
BENTLEY10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT516,5%
RENAULT MEGANE395,0%
OPEL ASTRA364,6%
VOLKSWAGEN GOLF364,6%
AUDI A4334,2%
BMW SERIA 3324,1%
SKODA OCTAVIA313,9%
BMW SERIA 5303,8%
DACIA LOGAN293,7%
DACIA DUSTER243,0%
Toate (170)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS202,5%
NISSAN QASHQAI172,2%
DACIA SANDERO121,5%
VOLKSWAGEN CC121,5%
BMW SERIA 1111,4%
AUDI A6101,3%
OPEL ZAFIRA91,1%
RENAULT KADJAR91,1%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,1%
VOLKSWAGEN TOURAN91,1%
BMW X181,0%
HYUNDAI TUCSON81,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,0%
RENAULT CLIO81,0%
RENAULT LAGUNA81,0%
RENAULT TALISMAN81,0%
SEAT LEON81,0%
VOLVO XC4070,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
OPEL CORSA60,8%
SKODA FABIA60,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
VOLVO XC6060,8%
FORD MONDEO50,6%
PEUGEOT 50850,6%
SKODA SUPERB50,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
AUDI A340,5%
AUDI A540,5%
BMW X340,5%
FORD FIESTA40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
PEUGEOT 200840,5%
PEUGEOT 300840,5%
RENAULT SCENIC40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
BMW X530,4%
CITROEN C430,4%
FORD KUGA30,4%
HONDA CIVIC30,4%
MAZDA 330,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
AUDI A820,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
CHEVROLET CRUZE20,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT STILO20,3%
FORD C-MAX20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
KIA CEED20,3%
KIA RIO20,3%
KIA STONIC20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL GRANDLAND20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT PARTNER20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SEAT EXEO20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
AUDI Q310,1%
AUDI Q510,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW Z410,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN E-C410,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD KA10,1%
FORD PUMA10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
HYUNDAI TERRACAN10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS NX10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ 19010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MG HS10,1%
MG MG310,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN NV20010,1%
NISSAN PULSAR10,1%
OPEL MOVANO10,1%
OPEL VIVARO10,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 30610,1%
PEUGEOT 30810,1%
PEUGEOT 40710,1%
RENAULT KOLEOS10,1%
RENAULT MODUS10,1%
RENAULT TWINGO10,1%
SAAB 9-310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)23029,2%
Medii (D)18022,9%
SUV17422,1%
Mici (B)8711,1%
Monovolume (MPV)536,7%
Mari și de lux (E)516,5%
Mini (A)81,0%
Sport20,3%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71991,4%
Noi688,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54168,7%
Benzină17522,2%
Hibrid526,6%
GPL162,0%
Electric30,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74694,8%
Companie415,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34443,7%
Berlină18123,0%
Berlină cu hayon13717,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11214,2%
Cupeu91,1%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14418,3%
75-109 kW39550,2%
110-149 kW21226,9%
150-219 kW293,7%
220 kW și peste40,5%
Necompletat30,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc374,7%
1000-1399 cmc8510,8%
1400-1599 cmc23129,4%
1600-1999 cmc37447,5%
2000-2999 cmc557,0%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat30,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27319,1%
OPEL18713,0%
BMW17912,5%
DACIA16111,2%
AUDI1107,7%
SKODA986,8%
FORD886,1%
RENAULT795,5%
MERCEDES-BENZ563,9%
PEUGEOT282,0%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI161,1%
SEAT161,1%
TOYOTA161,1%
FIAT151,0%
LAND ROVER130,9%
DAEWOO120,8%
CITROEN100,7%
MAZDA100,7%
CHEVROLET80,6%
NISSAN70,5%
KIA60,4%
MITSUBISHI50,3%
SMART50,3%
VOLVO50,3%
ALFA ROMEO40,3%
HONDA40,3%
JEEP40,3%
MINI30,2%
SUZUKI30,2%
PORSCHE20,1%
SAAB20,1%
VAUXHALL20,1%
CHRYSLER10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7690,5%
Export89,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1517,9%
OPEL1416,7%
DACIA1113,1%
DAEWOO89,5%
BMW78,3%
FORD78,3%
RENAULT67,1%
FIAT33,6%
PEUGEOT33,6%
AUDI22,4%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA22,4%
CITROEN11,2%
HYUNDAI11,2%
MAZDA11,2%
MINI11,2%
NISSAN11,2%
OLTCIT11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.