Înmatriculări în județul Vrancea, octombrie 2024

Noi46+2,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare523+15,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări951+2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri39

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 44 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200003
200103
200206
200308
2004013
2005021
2006026
2007028
2008037
2009033
2010032
2011047
2012038
2013030
2014030
2015021
2016020
2017020
2018029
2019024
2020024
2021015
202204
202325
2024440

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10217,9%
AUDI508,8%
BMW498,6%
FORD457,9%
RENAULT447,7%
DACIA356,2%
OPEL315,4%
MERCEDES-BENZ274,7%
SKODA274,7%
NISSAN254,4%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI213,7%
TOYOTA173,0%
VOLVO173,0%
KIA101,8%
SEAT101,8%
MAZDA91,6%
PEUGEOT91,6%
CITROEN61,1%
FIAT50,9%
MITSUBISHI50,9%
SUZUKI50,9%
LAND ROVER40,7%
MG40,7%
JAGUAR30,5%
LEXUS20,4%
ALFA ROMEO10,2%
BENTLEY10,2%
CHEVROLET10,2%
SAAB10,2%
SAM10,2%
SSANGYONG10,2%
SUZUKY10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF325,7%
VOLKSWAGEN PASSAT274,8%
FORD FOCUS254,4%
BMW SERIA 3193,4%
NISSAN QASHQAI183,2%
RENAULT MEGANE183,2%
DACIA DUSTER173,0%
SKODA OCTAVIA162,8%
AUDI A4152,7%
AUDI Q5132,3%
Toate (164)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN122,1%
RENAULT SCENIC101,8%
HYUNDAI TUCSON81,4%
OPEL ASTRA81,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,4%
BMW SERIA 571,2%
OPEL CORSA71,2%
TOYOTA RAV471,2%
VOLVO XC6071,2%
AUDI A561,1%
AUDI Q361,1%
BMW X361,1%
DACIA SANDERO61,1%
FORD MONDEO61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,1%
AUDI A650,9%
HYUNDAI I3050,9%
KIA SPORTAGE50,9%
MAZDA CX-550,9%
OPEL INSIGNIA50,9%
RENAULT KADJAR50,9%
SKODA FABIA50,9%
VOLKSWAGEN JETTA50,9%
BMW X140,7%
FORD KUGA40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
VOLKSWAGEN CADDY40,7%
VOLKSWAGEN T-ROC40,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
VOLKSWAGEN TOURAN40,7%
VOLVO V4040,7%
AUDI A330,5%
FIAT PUNTO30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD FIESTA30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
JAGUAR F-PACE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT LAGUNA30,5%
SEAT LEON30,5%
TOYOTA YARIS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 120,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X220,4%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
HYUNDAI BAYON20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ CLS20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MG MG320,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
OPEL MOKKA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SEAT EXEO20,4%
SKODA KAMIQ20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
TOYOTA LAND CRUISER20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN POLO20,4%
VOLVO S6020,4%
VOLVO V5020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
BENTLEY FLYING SPUR10,2%
BMW I310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN DS410,2%
FIAT 50010,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SOUL10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-6010,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MG ZS10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SAM BARON NESTOR/REPLICA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT MII10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19935,0%
Compacte (C)13523,7%
Medii (D)9917,4%
Mici (B)529,1%
Monovolume (MPV)457,9%
Mari și de lux (E)234,0%
Mini (A)71,2%
Neclasificate50,9%
Sport40,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52391,9%
Noi468,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39268,9%
Benzină11820,7%
Hibrid539,3%
GPL40,7%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50688,9%
Companie6311,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28550,1%
Berlină cu hayon9717,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9717,0%
Berlină7613,4%
Cupeu81,4%
Cabriolet61,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8815,5%
75-109 kW29351,5%
110-149 kW15026,4%
150-219 kW315,4%
220 kW și peste61,1%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc254,4%
1000-1399 cmc569,8%
1400-1599 cmc17530,8%
1600-1999 cmc25043,9%
2000-2999 cmc6010,5%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20721,8%
OPEL9510,0%
AUDI808,4%
DACIA768,0%
BMW737,7%
FORD707,4%
SKODA505,3%
RENAULT485,0%
MERCEDES-BENZ474,9%
TOYOTA252,6%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT232,4%
FIAT151,6%
HYUNDAI151,6%
SEAT151,6%
NISSAN131,4%
VOLVO131,4%
LAND ROVER121,3%
SUZUKI101,1%
MAZDA90,9%
CITROEN80,8%
CHEVROLET60,6%
KIA60,6%
SMART50,5%
ALFA ROMEO40,4%
DAEWOO40,4%
JAGUAR30,3%
MINI30,3%
MITSUBISHI30,3%
HONDA20,2%
JEEP20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3487,2%
Export512,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA923,1%
OPEL512,8%
BMW410,3%
DAEWOO37,7%
SKODA37,7%
VOLKSWAGEN37,7%
AUDI25,1%
FORD25,1%
PEUGEOT25,1%
CITROEN12,6%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT12,6%
JEEP12,6%
LAND ROVER12,6%
MERCEDES-BENZ12,6%
SEAT12,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.