Noi 353 +8,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.879 -0,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.485 +17,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 588 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 1999: 31 rulate, prima înmatriculare 1999: 7 rulate, prima înmatriculare 2000: 20 rulate, prima înmatriculare 2001: 16 rulate, prima înmatriculare 2002: 23 rulate, prima înmatriculare 2003: 42 rulate, prima înmatriculare 2004: 78 rulate, prima înmatriculare 2005: 138 rulate, prima înmatriculare 2006: 169 rulate, prima înmatriculare 2007: 152 rulate, prima înmatriculare 2008: 154 rulate, prima înmatriculare 2009: 150 rulate, prima înmatriculare 2010: 188 rulate, prima înmatriculare 2011: 224 rulate, prima înmatriculare 2012: 208 rulate, prima înmatriculare 2013: 145 rulate, prima înmatriculare 2014: 142 rulate, prima înmatriculare 2015: 103 rulate, prima înmatriculare 2016: 97 rulate, prima înmatriculare 2017: 149 rulate, prima înmatriculare 2018: 162 rulate, prima înmatriculare 2019: 173 rulate, prima înmatriculare 2020: 90 rulate, prima înmatriculare 2021: 2 noi 2021: 90 rulate, prima înmatriculare 2022: 16 noi 2022: 121 rulate, prima înmatriculare 2023: 335 noi 2023: 7 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 31 1999 0 7 2000 0 20 2001 0 16 2002 0 23 2003 0 42 2004 0 78 2005 0 138 2006 0 169 2007 0 152 2008 0 154 2009 0 150 2010 0 188 2011 0 224 2012 0 208 2013 0 145 2014 0 142 2015 0 103 2016 0 97 2017 0 149 2018 0 162 2019 0 173 2020 0 90 2021 2 90 2022 16 121 2023 335 7
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 871 26,9% SERIA 5 643 19,9% X3 404 12,5% SERIA 1 306 9,5% X1 247 7,6% X5 201 6,2% SERIA 7 92 2,8% X6 88 2,7% SERIA 4 87 2,7% X4 75 2,3%
Toate (37) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 42 1,3% X2 32 1,0% X7 22 0,7% SERIA 8 15 0,5% M4 12 0,4% M3 10 0,3% SERIA 6 10 0,3% Z4 10 0,3% I4 9 0,3% Model necompletat 9 0,3% XM 7 0,2% IX1 5 0,2% X REIHE 4 0,1% I3 3 0,1% I7 3 0,1% IX 3 0,1% IX3 3 0,1% M2 3 0,1% M8 3 0,1% XDRIVE20D 3 0,1% I8 2 0,1% M5 2 0,1% M6 2 0,1% X DRIVE 23D 1 0,0% X SDRIVE 20D 1 0,0% XDRIVE30D 1 0,0% Z3 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.087 33,6% Medii (D) 967 29,9% Mari și de lux (E) 763 23,6% Compacte (C) 348 10,8% Sport 45 1,4% Neclasificate 19 0,6% Mici (B) 3 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 659 20,4% Timiș 171 5,3% Cluj 146 4,5% Dolj 131 4,1% Argeș 123 3,8% Bihor 103 3,2% Prahova 101 3,1% Sibiu 96 3,0% Iași 95 2,9% Mureș 94 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Ilfov 88 2,7% Suceava 87 2,7% Arad 77 2,4% Bacău 70 2,2% Constanța 67 2,1% Dâmbovița 66 2,0% Brașov 65 2,0% Galați 63 1,9% Gorj 60 1,9% Maramureș 60 1,9% Bistrița-Năsăud 57 1,8% Alba 56 1,7% Mehedinți 56 1,7% Neamț 54 1,7% Olt 50 1,5% Satu Mare 49 1,5% Vâlcea 49 1,5% Botoșani 47 1,5% Hunedoara 45 1,4% Sălaj 43 1,3% Brăila 40 1,2% Caraș-Severin 39 1,2% Ialomița 32 1,0% Buzău 31 1,0% Vrancea 31 1,0% Vaslui 29 0,9% Harghita 24 0,7% Teleorman 24 0,7% Giurgiu 19 0,6% Călărași 13 0,4% Covasna 11 0,3% Tulcea 11 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.879 89,1% Noi 353 10,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.280 70,5% Hibrid 508 15,7% Benzină 419 13,0% Electric 25 0,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.345 72,6% Companie 885 27,4% Misiune diplomatică 2 0,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.546 47,8% Berlină 1.450 44,9% Berlină cu hayon 112 3,5% Cupeu 75 2,3% Cabriolet 49 1,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 7 0,2% 75-109 kW 627 19,4% 110-149 kW 1.759 54,4% 150-219 kW 540 16,7% 220 kW și peste 274 8,5% Necompletat 25 0,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,0% 1400-1599 cmc 139 4,3% 1600-1999 cmc 2.310 71,5% 2000-2999 cmc 714 22,1% 3000 cmc și peste 43 1,3% Necompletat 25 0,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.