Înmatriculări BMW SERIA 1, iulie 2024

Noi7-41,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare329+11,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri18

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 10 noinov 24: 313 rulate, prima înmatricularedec 24: 31 noidec 24: 312 rulate, prima înmatriculareian 25: 60 noiian 25: 292 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 noifeb 25: 318 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 358 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 359 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 343 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 noiiun 25: 336 rulate, prima înmatriculareiul 25: 8 noiiul 25: 416 rulate, prima înmatriculareaug 25: 19 noiaug 25: 339 rulate, prima înmatricularesep 25: 34 noisep 25: 347 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 414 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 380 rulate, prima înmatricularedec 25: 69 noidec 25: 327 rulate, prima înmatriculareian 26: 16 noiian 26: 269 rulate, prima înmatricularefeb 26: 42 noifeb 26: 348 rulate, prima înmatricularemar 26: 27 noimar 26: 299 rulate, prima înmatriculareapr 26: 8 noiapr 26: 230 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 245 rulate, prima înmatriculareiun 26: 35 noiiun 26: 293 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 noiiul 26: 299 rulate, prima înmatriculareaug 26: 8 noiaug 26: 291 rulate, prima înmatricularesep 26: 305 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 noioct 26: 282 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410313
dec 2431312
ian 2560292
feb 2518318
mar 2544358
apr 2558359
mai 2547343
iun 2510336
iul 258416
aug 2519339
sep 2534347
oct 2513414
nov 258380
dec 2569327
ian 2616269
feb 2642348
mar 2627299
apr 268230
mai 2610245
iun 2635293
iul 2613299
aug 268291
sep 260305
oct 268282

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200409
2005032
2006030
2007040
2008028
2009029
2010018
2011024
2012025
2013017
201406
2015010
2016012
201706
2018010
2019013
202009
202105
202202
202314
202460

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)336100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4714,0%
Argeș247,1%
Timiș236,8%
Ilfov195,7%
Dolj164,8%
Cluj144,2%
Mureș144,2%
Bihor133,9%
Iași113,3%
Prahova113,3%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava113,3%
Arad92,7%
Bacău92,7%
Bistrița-Năsăud92,7%
Dâmbovița92,7%
Alba72,1%
Maramureș72,1%
Sibiu72,1%
Mehedinți61,8%
Sălaj61,8%
Botoșani51,5%
Constanța51,5%
Gorj51,5%
Hunedoara51,5%
Olt51,5%
Satu Mare51,5%
Vaslui41,2%
Vâlcea41,2%
Brăila30,9%
Buzău30,9%
Giurgiu30,9%
Harghita30,9%
Brașov20,6%
Călărași20,6%
Caraș-Severin20,6%
Ialomița20,6%
Neamț20,6%
Galați10,3%
Teleorman10,3%
Tulcea10,3%
Vrancea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare32997,9%
Noi72,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22667,3%
Benzină11032,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică30089,3%
Companie3610,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24673,2%
Berlină cu hayon8124,1%
Cabriolet61,8%
Cupeu30,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,3%
75-109 kW25174,7%
110-149 kW7221,4%
150-219 kW92,7%
220 kW și peste30,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc10531,2%
1600-1999 cmc22867,9%
2000-2999 cmc30,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1161,1%
Export633,3%
Înmatriculat pentru export15,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.