Noi 238 +5,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.928 +3,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.678 +0,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 211 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2001: 23 rulate, prima înmatriculare 2001: 18 rulate, prima înmatriculare 2002: 37 rulate, prima înmatriculare 2003: 33 rulate, prima înmatriculare 2004: 58 rulate, prima înmatriculare 2005: 96 rulate, prima înmatriculare 2006: 127 rulate, prima înmatriculare 2007: 132 rulate, prima înmatriculare 2008: 185 rulate, prima înmatriculare 2009: 178 rulate, prima înmatriculare 2010: 189 rulate, prima înmatriculare 2011: 185 rulate, prima înmatriculare 2012: 230 rulate, prima înmatriculare 2013: 202 rulate, prima înmatriculare 2014: 200 rulate, prima înmatriculare 2015: 174 rulate, prima înmatriculare 2016: 179 rulate, prima înmatriculare 2017: 106 rulate, prima înmatriculare 2018: 102 rulate, prima înmatriculare 2019: 96 rulate, prima înmatriculare 2020: 125 rulate, prima înmatriculare 2021: 115 rulate, prima înmatriculare 2022: 54 rulate, prima înmatriculare 2023: 41 rulate, prima înmatriculare 2024: 29 noi 2024: 39 rulate, prima înmatriculare 2025: 209 noi 2025: 4 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 23 2001 0 18 2002 0 37 2003 0 33 2004 0 58 2005 0 96 2006 0 127 2007 0 132 2008 0 185 2009 0 178 2010 0 189 2011 0 185 2012 0 230 2013 0 202 2014 0 200 2015 0 174 2016 0 179 2017 0 106 2018 0 102 2019 0 96 2020 0 125 2021 0 115 2022 0 54 2023 0 41 2024 29 39 2025 209 4
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.076 34,0% A6 494 15,6% Q5 394 12,4% A3 367 11,6% A5 281 8,9% Q3 163 5,1% Q7 83 2,6% Q8 53 1,7% A7 42 1,3% A8 42 1,3%
Toate (36) Modele: valoare, vehicule, cotă Model necompletat 37 1,2% A1 26 0,8% Q2 19 0,6% E-TRON 11 0,3% S3 11 0,3% S5 8 0,3% SQ5 8 0,3% TT 7 0,2% 80 5 0,2% A2 5 0,2% RS6 5 0,2% Q6 4 0,1% RS Q8 3 0,1% S6 3 0,1% Q4 2 0,1% QUATTRO 2 0,1% RS5 2 0,1% S4 2 0,1% S7 2 0,1% S8 2 0,1% SQ8 2 0,1% 100 1 0,0% R8 1 0,0% RS Q3 1 0,0% RS3 1 0,0% RS4 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.358 42,9% SUV 739 23,3% Mari și de lux (E) 578 18,3% Compacte (C) 372 11,7% Sport 49 1,5% Neclasificate 39 1,2% Mici (B) 31 1,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 313 9,9% Suceava 194 6,1% Cluj 148 4,7% Bihor 127 4,0% Mureș 123 3,9% Maramureș 116 3,7% Iași 95 3,0% Dolj 94 3,0% Botoșani 93 2,9% Alba 89 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Brașov 89 2,8% Timiș 89 2,8% Bacău 87 2,7% Constanța 84 2,7% Prahova 84 2,7% Arad 81 2,6% Sibiu 80 2,5% Neamț 77 2,4% Hunedoara 73 2,3% Bistrița-Năsăud 72 2,3% Ilfov 72 2,3% Sălaj 71 2,2% Caraș-Severin 64 2,0% Galați 63 2,0% Satu Mare 62 2,0% Dâmbovița 58 1,8% Argeș 57 1,8% Mehedinți 55 1,7% Vrancea 55 1,7% Gorj 50 1,6% Olt 47 1,5% Vaslui 46 1,5% Vâlcea 42 1,3% Buzău 40 1,3% Harghita 32 1,0% Covasna 31 1,0% Ialomița 22 0,7% Tulcea 22 0,7% Teleorman 21 0,7% Brăila 17 0,5% Giurgiu 16 0,5% Călărași 15 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.928 92,5% Noi 238 7,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.171 68,6% Hibrid 539 17,0% Benzină 435 13,7% Electric 20 0,6% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.681 84,7% Companie 485 15,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.780 56,2% Berlină 669 21,1% Berlină cu hayon 654 20,7% Cupeu 42 1,3% Cabriolet 20 0,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 39 1,2% 75-109 kW 1.034 32,7% 110-149 kW 1.345 42,5% 150-219 kW 573 18,1% 220 kW și peste 155 4,9% Necompletat 20 0,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 11 0,3% 1000-1399 cmc 81 2,6% 1400-1599 cmc 162 5,1% 1600-1999 cmc 2.394 75,6% 2000-2999 cmc 478 15,1% 3000 cmc și peste 20 0,6% Necompletat 20 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.