Noi 221 +26,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.724 -3,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.550 -0,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 326 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2000: 23 rulate, prima înmatriculare 2000: 7 rulate, prima înmatriculare 2001: 24 rulate, prima înmatriculare 2002: 38 rulate, prima înmatriculare 2003: 61 rulate, prima înmatriculare 2004: 67 rulate, prima înmatriculare 2005: 104 rulate, prima înmatriculare 2006: 127 rulate, prima înmatriculare 2007: 132 rulate, prima înmatriculare 2008: 169 rulate, prima înmatriculare 2009: 189 rulate, prima înmatriculare 2010: 212 rulate, prima înmatriculare 2011: 203 rulate, prima înmatriculare 2012: 192 rulate, prima înmatriculare 2013: 1 noi 2013: 152 rulate, prima înmatriculare 2014: 142 rulate, prima înmatriculare 2015: 123 rulate, prima înmatriculare 2016: 117 rulate, prima înmatriculare 2017: 94 rulate, prima înmatriculare 2018: 107 rulate, prima înmatriculare 2019: 131 rulate, prima înmatriculare 2020: 138 rulate, prima înmatriculare 2021: 89 rulate, prima înmatriculare 2022: 42 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 31 rulate, prima înmatriculare 2024: 219 noi 2024: 10 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 23 2000 0 7 2001 0 24 2002 0 38 2003 0 61 2004 0 67 2005 0 104 2006 0 127 2007 0 132 2008 0 169 2009 0 189 2010 0 212 2011 0 203 2012 0 192 2013 1 152 2014 0 142 2015 0 123 2016 0 117 2017 0 94 2018 0 107 2019 0 131 2020 0 138 2021 0 89 2022 0 42 2023 1 31 2024 219 10
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.154 39,2% A6 458 15,6% A3 353 12,0% Q5 307 10,4% A5 187 6,3% Q3 152 5,2% Q8 61 2,1% Q7 51 1,7% A8 38 1,3% A7 30 1,0%
Toate (37) Modele: valoare, vehicule, cotă A1 27 0,9% Model necompletat 25 0,8% Q2 16 0,5% S3 14 0,5% TT 10 0,3% E-TRON 7 0,2% RS Q8 7 0,2% A2 5 0,2% S6 5 0,2% S8 5 0,2% 80 4 0,1% SQ5 4 0,1% SQ8 3 0,1% E-TRON GT 2 0,1% Q4 2 0,1% Q6 2 0,1% RS5 2 0,1% RS6 2 0,1% RS7 2 0,1% S5 2 0,1% S7 2 0,1% 90 1 0,0% KABRIOLET 1 0,0% RS Q3 1 0,0% RS3 1 0,0% RS4 1 0,0% SQ7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.341 45,5% SUV 606 20,6% Mari și de lux (E) 526 17,9% Compacte (C) 357 12,1% Sport 56 1,9% Mici (B) 32 1,1% Neclasificate 27 0,9%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 308 10,5% Cluj 136 4,6% Mureș 133 4,5% Suceava 133 4,5% Bihor 126 4,3% Timiș 113 3,8% Sibiu 92 3,1% Neamț 90 3,1% Maramureș 89 3,0% Bistrița-Năsăud 88 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Arad 85 2,9% Satu Mare 85 2,9% Bacău 78 2,6% Brașov 76 2,6% Prahova 75 2,5% Alba 74 2,5% Argeș 72 2,4% Iași 72 2,4% Dolj 69 2,3% Botoșani 68 2,3% Constanța 67 2,3% Galați 65 2,2% Hunedoara 60 2,0% Ilfov 56 1,9% Sălaj 56 1,9% Vrancea 55 1,9% Dâmbovița 52 1,8% Gorj 52 1,8% Vâlcea 51 1,7% Mehedinți 48 1,6% Caraș-Severin 42 1,4% Buzău 38 1,3% Vaslui 35 1,2% Harghita 33 1,1% Olt 32 1,1% Covasna 29 1,0% Brăila 25 0,8% Teleorman 21 0,7% Ialomița 20 0,7% Tulcea 19 0,6% Călărași 14 0,5% Giurgiu 13 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.724 92,5% Noi 221 7,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.092 71,0% Hibrid 489 16,6% Benzină 350 11,9% Electric 14 0,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.465 83,7% Companie 480 16,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.683 57,1% Berlină 664 22,5% Berlină cu hayon 549 18,6% Cupeu 31 1,1% Cabriolet 15 0,5% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 3 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 53 1,8% 75-109 kW 1.080 36,7% 110-149 kW 1.192 40,5% 150-219 kW 448 15,2% 220 kW și peste 158 5,4% Necompletat 14 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 7 0,2% 1000-1399 cmc 67 2,3% 1400-1599 cmc 150 5,1% 1600-1999 cmc 2.255 76,6% 2000-2999 cmc 425 14,4% 3000 cmc și peste 27 0,9% Necompletat 14 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.