Noi 289 +24,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.095 +18,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.049 +20,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 289 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2000: 18 rulate, prima înmatriculare 2000: 11 rulate, prima înmatriculare 2001: 20 rulate, prima înmatriculare 2002: 46 rulate, prima înmatriculare 2003: 65 rulate, prima înmatriculare 2004: 82 rulate, prima înmatriculare 2005: 111 rulate, prima înmatriculare 2006: 125 rulate, prima înmatriculare 2007: 168 rulate, prima înmatriculare 2008: 167 rulate, prima înmatriculare 2009: 182 rulate, prima înmatriculare 2010: 203 rulate, prima înmatriculare 2011: 270 rulate, prima înmatriculare 2012: 242 rulate, prima înmatriculare 2013: 206 rulate, prima înmatriculare 2014: 138 rulate, prima înmatriculare 2015: 153 rulate, prima înmatriculare 2016: 135 rulate, prima înmatriculare 2017: 109 rulate, prima înmatriculare 2018: 113 rulate, prima înmatriculare 2019: 183 rulate, prima înmatriculare 2020: 177 rulate, prima înmatriculare 2021: 88 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 35 rulate, prima înmatriculare 2023: 5 noi 2023: 46 rulate, prima înmatriculare 2024: 283 noi 2024: 2 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 18 2000 0 11 2001 0 20 2002 0 46 2003 0 65 2004 0 82 2005 0 111 2006 0 125 2007 0 168 2008 0 167 2009 0 182 2010 0 203 2011 0 270 2012 0 242 2013 0 206 2014 0 138 2015 0 153 2016 0 135 2017 0 109 2018 0 113 2019 0 183 2020 0 177 2021 0 88 2022 1 35 2023 5 46 2024 283 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.214 35,9% A6 555 16,4% Q5 362 10,7% A3 351 10,4% A5 278 8,2% Q3 209 6,2% Q7 88 2,6% Q8 65 1,9% A7 52 1,5% A8 44 1,3%
Toate (38) Modele: valoare, vehicule, cotă A1 31 0,9% Model necompletat 25 0,7% Q2 17 0,5% SQ5 12 0,4% TT 9 0,3% RS6 8 0,2% SQ8 8 0,2% E-TRON 6 0,2% S3 6 0,2% S6 5 0,1% S8 5 0,1% A2 4 0,1% S7 4 0,1% Q4 3 0,1% RS5 3 0,1% S5 3 0,1% SQ7 3 0,1% 80 2 0,1% R8 2 0,1% RS7 2 0,1% 100 1 0,0% CABRIO 1 0,0% Q6 1 0,0% RS Q3 1 0,0% RS Q8 1 0,0% S4 1 0,0% S5L 1 0,0% V8 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.493 44,1% SUV 774 22,9% Mari și de lux (E) 651 19,2% Compacte (C) 353 10,4% Sport 50 1,5% Mici (B) 35 1,0% Neclasificate 28 0,8%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 433 12,8% Suceava 162 4,8% Bihor 147 4,3% Timiș 147 4,3% Cluj 140 4,1% Mureș 113 3,3% Brașov 102 3,0% Prahova 100 3,0% Arad 99 2,9% Iași 99 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Maramureș 98 2,9% Alba 93 2,7% Dolj 92 2,7% Sibiu 92 2,7% Bistrița-Năsăud 89 2,6% Bacău 83 2,5% Botoșani 78 2,3% Galați 78 2,3% Argeș 73 2,2% Vâlcea 73 2,2% Constanța 72 2,1% Ilfov 71 2,1% Satu Mare 70 2,1% Gorj 67 2,0% Hunedoara 63 1,9% Vrancea 62 1,8% Neamț 58 1,7% Vaslui 58 1,7% Dâmbovița 56 1,7% Mehedinți 56 1,7% Sălaj 54 1,6% Caraș-Severin 45 1,3% Buzău 38 1,1% Harghita 37 1,1% Covasna 34 1,0% Olt 34 1,0% Teleorman 29 0,9% Brăila 21 0,6% Ialomița 20 0,6% Giurgiu 19 0,6% Călărași 15 0,4% Tulcea 14 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.095 91,5% Noi 289 8,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.368 70,0% Hibrid 588 17,4% Benzină 418 12,4% Electric 10 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.765 81,7% Companie 619 18,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.823 53,9% Berlină 811 24,0% Berlină cu hayon 693 20,5% Cupeu 34 1,0% Cabriolet 23 0,7%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 60 1,8% 75-109 kW 1.118 33,0% 110-149 kW 1.445 42,7% 150-219 kW 565 16,7% 220 kW și peste 186 5,5% Necompletat 10 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 9 0,3% 1000-1399 cmc 70 2,1% 1400-1599 cmc 171 5,1% 1600-1999 cmc 2.558 75,6% 2000-2999 cmc 526 15,5% 3000 cmc și peste 40 1,2% Necompletat 10 0,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.