Noi 209 +10,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.069 +19,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.879 +14,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 472 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 1999: 23 rulate, prima înmatriculare 1999: 11 rulate, prima înmatriculare 2000: 11 rulate, prima înmatriculare 2001: 31 rulate, prima înmatriculare 2002: 57 rulate, prima înmatriculare 2003: 80 rulate, prima înmatriculare 2004: 94 rulate, prima înmatriculare 2005: 123 rulate, prima înmatriculare 2006: 155 rulate, prima înmatriculare 2007: 158 rulate, prima înmatriculare 2008: 185 rulate, prima înmatriculare 2009: 218 rulate, prima înmatriculare 2010: 193 rulate, prima înmatriculare 2011: 1 noi 2011: 217 rulate, prima înmatriculare 2012: 213 rulate, prima înmatriculare 2013: 166 rulate, prima înmatriculare 2014: 140 rulate, prima înmatriculare 2015: 124 rulate, prima înmatriculare 2016: 110 rulate, prima înmatriculare 2017: 125 rulate, prima înmatriculare 2018: 161 rulate, prima înmatriculare 2019: 210 rulate, prima înmatriculare 2020: 157 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 44 rulate, prima înmatriculare 2022: 5 noi 2022: 46 rulate, prima înmatriculare 2023: 202 noi 2023: 17 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 23 1999 0 11 2000 0 11 2001 0 31 2002 0 57 2003 0 80 2004 0 94 2005 0 123 2006 0 155 2007 0 158 2008 0 185 2009 0 218 2010 0 193 2011 1 217 2012 0 213 2013 0 166 2014 0 140 2015 0 124 2016 0 110 2017 0 125 2018 0 161 2019 0 210 2020 0 157 2021 1 44 2022 5 46 2023 202 17
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.363 41,6% A6 458 14,0% A3 418 12,8% Q5 333 10,2% A5 216 6,6% Q3 159 4,9% Q8 55 1,7% Q7 46 1,4% A7 43 1,3% A8 37 1,1%
Toate (39) Modele: valoare, vehicule, cotă Model necompletat 24 0,7% Q2 22 0,7% A1 17 0,5% TT 13 0,4% S3 8 0,2% E-TRON 7 0,2% SQ5 7 0,2% RS Q8 5 0,2% SQ7 5 0,2% 80 4 0,1% A2 3 0,1% Q4 3 0,1% RS3 3 0,1% RS6 3 0,1% S6 3 0,1% S7 3 0,1% SQ8 3 0,1% KABRIOLET 2 0,1% R8 2 0,1% RS5 2 0,1% RS7 2 0,1% S4 2 0,1% 100 1 0,0% 90 1 0,0% CABRIO 1 0,0% E-TRON GT 1 0,0% RS Q3 1 0,0% S8 1 0,0% SQ2 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.580 48,2% SUV 640 19,5% Mari și de lux (E) 538 16,4% Compacte (C) 422 12,9% Sport 49 1,5% Neclasificate 29 0,9% Mici (B) 20 0,6%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 396 12,1% Suceava 182 5,6% Cluj 168 5,1% Bihor 128 3,9% Mureș 127 3,9% Timiș 116 3,5% Arad 110 3,4% Maramureș 108 3,3% Alba 105 3,2% Prahova 105 3,2%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Brașov 92 2,8% Bacău 86 2,6% Iași 86 2,6% Bistrița-Năsăud 83 2,5% Neamț 77 2,3% Botoșani 75 2,3% Satu Mare 74 2,3% Sibiu 74 2,3% Dolj 71 2,2% Gorj 71 2,2% Argeș 70 2,1% Hunedoara 68 2,1% Constanța 65 2,0% Galați 65 2,0% Vâlcea 63 1,9% Dâmbovița 56 1,7% Olt 55 1,7% Sălaj 54 1,6% Mehedinți 52 1,6% Buzău 51 1,6% Vrancea 47 1,4% Caraș-Severin 45 1,4% Ilfov 44 1,3% Vaslui 39 1,2% Harghita 34 1,0% Covasna 32 1,0% Ialomița 28 0,9% Brăila 23 0,7% Călărași 18 0,5% Tulcea 14 0,4% Giurgiu 11 0,3% Teleorman 10 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.069 93,6% Noi 209 6,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.414 73,6% Hibrid 475 14,5% Benzină 368 11,2% Electric 20 0,6% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.681 81,8% Companie 597 18,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.802 55,0% Berlină 792 24,2% Berlină cu hayon 617 18,8% Cupeu 46 1,4% Cabriolet 21 0,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 72 2,2% 75-109 kW 1.254 38,3% 110-149 kW 1.279 39,0% 150-219 kW 538 16,4% 220 kW și peste 115 3,5% Necompletat 20 0,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 12 0,4% 1000-1399 cmc 79 2,4% 1400-1599 cmc 149 4,5% 1600-1999 cmc 2.535 77,3% 2000-2999 cmc 455 13,9% 3000 cmc și peste 28 0,9% Necompletat 20 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.