Înmatriculări AUDI Q5, iulie 2023

Noi25-16,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare275-3,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri12

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 24 noinov 24: 283 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 297 rulate, prima înmatriculareian 25: 23 noiian 25: 296 rulate, prima înmatricularefeb 25: 29 noifeb 25: 371 rulate, prima înmatricularemar 25: 15 noimar 25: 367 rulate, prima înmatriculareapr 25: 19 noiapr 25: 364 rulate, prima înmatricularemai 25: 17 noimai 25: 357 rulate, prima înmatriculareiun 25: 32 noiiun 25: 347 rulate, prima înmatriculareiul 25: 88 noiiul 25: 361 rulate, prima înmatriculareaug 25: 63 noiaug 25: 331 rulate, prima înmatricularesep 25: 90 noisep 25: 335 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 306 rulate, prima înmatricularenov 25: 117 noinov 25: 298 rulate, prima înmatricularedec 25: 89 noidec 25: 271 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 270 rulate, prima înmatricularefeb 26: 90 noifeb 26: 356 rulate, prima înmatricularemar 26: 66 noimar 26: 352 rulate, prima înmatriculareapr 26: 135 noiapr 26: 289 rulate, prima înmatricularemai 26: 165 noimai 26: 255 rulate, prima înmatriculareiun 26: 121 noiiun 26: 285 rulate, prima înmatriculareiul 26: 51 noiiul 26: 307 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 276 rulate, prima înmatricularesep 26: 46 noisep 26: 250 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 266 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2424283
dec 2421297
ian 2523296
feb 2529371
mar 2515367
apr 2519364
mai 2517357
iun 2532347
iul 2588361
aug 2563331
sep 2590335
oct 25114306
nov 25117298
dec 2589271
ian 2651270
feb 2690356
mar 2666352
apr 26135289
mai 26165255
iun 26121285
iul 2651307
aug 2646276
sep 2646250
oct 2671266

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040502008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 20 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200801
2009030
2010029
2011041
2012033
2013023
2014023
2015022
2016012
2017015
2018016
2019015
202008
202102
202254
2023201

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV300100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București3311,0%
Bacău237,7%
Suceava196,3%
Cluj175,7%
Mureș155,0%
Brașov144,7%
Bihor134,3%
Iași124,0%
Dolj113,7%
Bistrița-Năsăud103,3%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova103,3%
Neamț93,0%
Harghita82,7%
Argeș72,3%
Maramureș72,3%
Timiș72,3%
Botoșani62,0%
Ilfov62,0%
Sălaj62,0%
Alba51,7%
Dâmbovița51,7%
Sibiu51,7%
Teleorman51,7%
Vâlcea51,7%
Arad41,3%
Constanța41,3%
Galați41,3%
Satu Mare41,3%
Vrancea41,3%
Brăila31,0%
Hunedoara31,0%
Vaslui31,0%
Buzău20,7%
Caraș-Severin20,7%
Covasna20,7%
Gorj20,7%
Ialomița20,7%
Giurgiu10,3%
Mehedinți10,3%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare27591,7%
Noi258,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină25183,7%
Hibrid4113,7%
Benzină82,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23277,3%
Companie6822,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28595,0%
Berlină cu hayon155,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW165,3%
110-149 kW22474,7%
150-219 kW5919,7%
220 kW și peste10,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc28896,0%
2000-2999 cmc124,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1191,7%
Dezmembrare18,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.