Înmatriculări AUDI A6, octombrie 2025

Noi20+42,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare542+4,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri65

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 30 noinov 24: 428 rulate, prima înmatricularedec 24: 7 noidec 24: 468 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 noiian 25: 514 rulate, prima înmatricularefeb 25: 26 noifeb 25: 572 rulate, prima înmatricularemar 25: 12 noimar 25: 573 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 596 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 noimai 25: 486 rulate, prima înmatriculareiun 25: 19 noiiun 25: 510 rulate, prima înmatriculareiul 25: 8 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 10 noiaug 25: 484 rulate, prima înmatricularesep 25: 12 noisep 25: 501 rulate, prima înmatriculareoct 25: 20 noioct 25: 542 rulate, prima înmatricularenov 25: 29 noinov 25: 424 rulate, prima înmatricularedec 25: 15 noidec 25: 398 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 434 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 491 rulate, prima înmatricularemar 26: 18 noimar 26: 497 rulate, prima înmatriculareapr 26: 17 noiapr 26: 455 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 noimai 26: 399 rulate, prima înmatriculareiun 26: 19 noiiun 26: 400 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 noiiul 26: 474 rulate, prima înmatriculareaug 26: 21 noiaug 26: 434 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 noisep 26: 441 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 noioct 26: 415 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2430428
dec 247468
ian 2515514
feb 2526572
mar 2512573
apr 2518596
mai 2514486
iun 2519510
iul 258616
aug 2510484
sep 2512501
oct 2520542
nov 2529424
dec 2515398
ian 268434
feb 265491
mar 2618497
apr 2617455
mai 2613399
iun 2619400
iul 2612474
aug 2621434
sep 269441
oct 268415

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 16 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200103
200202
200302
2004011
2005023
2006033
2007021
2008031
2009026
2010027
2011028
2012052
2013030
2014043
2015040
2016034
2017015
2018019
2019020
2020029
2021022
2022020
202306
202442
2025160

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)562100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București529,3%
Bihor295,2%
Suceava274,8%
Cluj234,1%
Maramureș234,1%
Mureș234,1%
Timiș234,1%
Brașov203,6%
Arad183,2%
Neamț183,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu183,2%
Dolj173,0%
Prahova173,0%
Botoșani162,8%
Vâlcea162,8%
Constanța142,5%
Iași132,3%
Alba122,1%
Caraș-Severin122,1%
Dâmbovița122,1%
Argeș112,0%
Bacău112,0%
Galați112,0%
Gorj112,0%
Vaslui112,0%
Ilfov101,8%
Olt101,8%
Vrancea101,8%
Harghita91,6%
Sălaj71,2%
Bistrița-Năsăud61,1%
Călărași61,1%
Hunedoara61,1%
Teleorman61,1%
Brăila50,9%
Buzău50,9%
Ialomița50,9%
Mehedinți50,9%
Satu Mare50,9%
Giurgiu40,7%
Covasna30,5%
Tulcea20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54296,4%
Noi203,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41573,8%
Hibrid12422,1%
Benzină213,7%
Electric20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48686,5%
Companie7613,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30854,8%
Berlină25244,8%
Berlină cu hayon20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW7513,3%
110-149 kW26947,9%
150-219 kW19634,9%
220 kW și peste203,6%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc37967,4%
2000-2999 cmc17931,9%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3858,5%
Export2741,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.