Înmatriculări ALFA ROMEO, mai 2026

Noi1-94,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare73-25,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări124-19,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri23

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 13 noinov 24: 74 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 102 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 noiian 25: 79 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 88 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 96 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 70 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 98 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 91 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 97 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 noisep 25: 71 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 98 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 47 noidec 25: 79 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 noiian 26: 49 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 66 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 noimar 26: 67 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 73 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 73 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 67 rulate, prima înmatriculareaug 26: 16 noiaug 26: 51 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 58 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241374
dec 2413102
ian 251879
feb 252788
mar 25596
apr 251870
mai 251998
iun 25991
iul 251697
aug 252273
sep 252271
oct 251398
nov 251364
dec 254779
ian 26649
feb 26366
mar 261467
apr 26573
mai 26173
iun 261846
iul 26467
aug 261651
sep 26258
oct 26248

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200200
200301
200403
200503
200605
200703
200803
200904
201000
201105
201204
201301
201401
201501
201602
201707
201804
201903
202004
202104
202203
202307
202401
202511

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
STELVIO1723,0%
1591317,6%
GIULIA1216,2%
GIULIETTA1114,9%
14734,1%
15634,1%
Model necompletat34,1%
SPIDER34,1%
TONALE34,1%
MITO22,7%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
14611,4%
16611,4%
BRERA11,4%
GT11,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)2939,2%
SUV2027,0%
Compacte (C)1418,9%
Sport56,8%
Neclasificate45,4%
Mici (B)22,7%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1621,6%
Cluj1013,5%
Timiș56,8%
Ilfov45,4%
Dâmbovița34,1%
Maramureș34,1%
Mureș34,1%
Neamț34,1%
Bacău22,7%
Brașov22,7%
Toate (27)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău22,7%
Caraș-Severin22,7%
Galați22,7%
Hunedoara22,7%
Iași22,7%
Sibiu22,7%
Arad11,4%
Bistrița-Năsăud11,4%
Botoșani11,4%
Călărași11,4%
Gorj11,4%
Olt11,4%
Satu Mare11,4%
Suceava11,4%
Tulcea11,4%
Vâlcea11,4%
Vrancea11,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7398,6%
Noi11,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3648,6%
Benzină3547,3%
Hibrid34,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5878,4%
Companie1621,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină2533,8%
Break2432,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1621,6%
Berlină cu hayon45,4%
Cabriolet34,1%
Cupeu22,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,4%
75-109 kW1925,7%
110-149 kW3141,9%
150-219 kW2128,4%
220 kW și peste22,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc810,8%
1400-1599 cmc810,8%
1600-1999 cmc3952,7%
2000-2999 cmc1925,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București97,3%
Dolj97,3%
Iași75,6%
Mureș64,8%
Suceava64,8%
Bihor54,0%
Constanța54,0%
Ilfov54,0%
Neamț54,0%
Prahova54,0%
Toate (35)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Arad43,2%
Argeș43,2%
Cluj43,2%
Sălaj43,2%
Bacău32,4%
Bistrița-Năsăud32,4%
Brașov32,4%
Buzău32,4%
Dâmbovița32,4%
Hunedoara32,4%
Maramureș32,4%
Mehedinți32,4%
Satu Mare32,4%
Timiș32,4%
Vâlcea32,4%
Alba21,6%
Caraș-Severin21,6%
Teleorman21,6%
Brăila10,8%
Călărași10,8%
Covasna10,8%
Galați10,8%
Gorj10,8%
Tulcea10,8%
Vrancea10,8%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1356,5%
Dezmembrare1043,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.