Înmatriculări VOLKSWAGEN, aprilie 2026

Noi943+43,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare4.740-27,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări10.770-6,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri721

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.000nov 24: 823 noinov 24: 5.660 rulate, prima înmatricularedec 24: 892 noidec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculareian 25: 838 noiian 25: 5.278 rulate, prima înmatricularefeb 25: 843 noifeb 25: 6.387 rulate, prima înmatricularemar 25: 857 noimar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculareapr 25: 657 noiapr 25: 6.522 rulate, prima înmatricularemai 25: 817 noimai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculareiun 25: 758 noiiun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculareiul 25: 989 noiiul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculareaug 25: 767 noiaug 25: 5.428 rulate, prima înmatricularesep 25: 683 noisep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculareoct 25: 780 noioct 25: 6.427 rulate, prima înmatricularenov 25: 730 noinov 25: 5.602 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.064 noidec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculareian 26: 656 noiian 26: 4.505 rulate, prima înmatricularefeb 26: 631 noifeb 26: 5.292 rulate, prima înmatricularemar 26: 945 noimar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculareapr 26: 943 noiapr 26: 4.740 rulate, prima înmatricularemai 26: 828 noimai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.064 noiiun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculareiul 26: 804 noiiul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculareaug 26: 708 noiaug 26: 4.383 rulate, prima înmatricularesep 26: 644 noisep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculareoct 26: 481 noioct 26: 4.502 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248235.660
dec 248925.546
ian 258385.278
feb 258436.387
mar 258576.671
apr 256576.522
mai 258176.052
iun 257585.624
iul 259896.436
aug 257675.428
sep 256835.781
oct 257806.427
nov 257305.602
dec 251.0645.049
ian 266564.505
feb 266315.292
mar 269455.453
apr 269434.740
mai 268284.434
iun 261.0644.455
iul 268044.705
aug 267084.383
sep 266444.622
oct 264814.502

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 2002: 68 rulate, prima înmatriculare2002: 42 rulate, prima înmatriculare2003: 50 rulate, prima înmatriculare2004: 108 rulate, prima înmatriculare2005: 122 rulate, prima înmatriculare2006: 249 rulate, prima înmatriculare2007: 240 rulate, prima înmatriculare2008: 335 rulate, prima înmatriculare2009: 382 rulate, prima înmatriculare2010: 401 rulate, prima înmatriculare2011: 430 rulate, prima înmatriculare2012: 379 rulate, prima înmatriculare2013: 308 rulate, prima înmatriculare2014: 292 rulate, prima înmatriculare2015: 256 rulate, prima înmatriculare2016: 223 rulate, prima înmatriculare2017: 156 rulate, prima înmatriculare2018: 142 rulate, prima înmatriculare2019: 153 rulate, prima înmatriculare2020: 107 rulate, prima înmatriculare2021: 109 rulate, prima înmatriculare2022: 126 rulate, prima înmatriculare2023: 31 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 14 rulate, prima înmatriculare2025: 194 noi2025: 17 rulate, prima înmatriculare2026: 748 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002068
2002042
2003050
20040108
20050122
20060249
20070240
20080335
20090382
20100401
20110430
20120379
20130308
20140292
20150256
20160223
20170156
20180142
20190153
20200107
20210109
20220126
2023031
2024114
202519417
20267480

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF1.39524,5%
PASSAT1.02718,1%
TIGUAN67111,8%
POLO3676,5%
TOURAN3105,5%
TAIGO2885,1%
TOUAREG2113,7%
T-ROC1833,2%
GOLF PLUS1753,1%
SHARAN1733,0%
Toate (38)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CADDY1703,0%
CC1202,1%
TRANSPORTER1031,8%
JETTA581,0%
ARTEON571,0%
T-CROSS551,0%
CARAVELLE450,8%
MULTIVAN430,8%
GOLF SPORTSVAN380,7%
TAYRON250,4%
ID 4240,4%
SCIROCCO230,4%
EOS220,4%
FOX150,3%
ID 3150,3%
UP120,2%
Model necompletat110,2%
BORA80,1%
BEETLE70,1%
CRAFTER70,1%
NEW BEETLE70,1%
PHAETON70,1%
ID 530,1%
LUPO30,1%
GOLF GTE20,0%
CALIFORNIA10,0%
ID 710,0%
TRANPORTER10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.47826,0%
SUV1.46025,7%
Medii (D)1.20521,2%
Monovolume (MPV)1.05818,6%
Mici (B)3676,5%
Sport591,0%
Mini (A)300,5%
Neclasificate120,2%
Mari și de lux (E)70,1%
Utilitare70,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București96817,0%
Suceava2804,9%
Bihor2464,3%
Cluj2274,0%
Timiș2153,8%
Mureș2113,7%
Prahova1903,3%
Iași1783,1%
Satu Mare1612,8%
Arad1432,5%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău1412,5%
Neamț1412,5%
Sibiu1342,4%
Botoșani1222,1%
Galați1222,1%
Maramureș1222,1%
Vâlcea1202,1%
Alba1192,1%
Brașov1162,0%
Argeș1152,0%
Constanța1152,0%
Dâmbovița1122,0%
Bistrița-Năsăud1081,9%
Ilfov1041,8%
Dolj991,7%
Sălaj901,6%
Gorj881,5%
Hunedoara861,5%
Caraș-Severin851,5%
Vrancea851,5%
Buzău831,5%
Mehedinți791,4%
Vaslui721,3%
Olt641,1%
Harghita601,1%
Brăila561,0%
Covasna500,9%
Ialomița390,7%
Giurgiu370,7%
Teleorman370,7%
Tulcea340,6%
Călărași290,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4.74083,4%
Noi94316,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3.59763,3%
Benzină1.62028,5%
Hibrid4057,1%
Electric551,0%
GNC/GNL40,1%
GPL20,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4.47478,7%
Companie1.20921,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4.06371,5%
Berlină cu hayon63811,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5589,8%
Berlină3726,5%
Cabriolet290,5%
Cupeu230,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW74413,1%
75-109 kW3.04853,6%
110-149 kW1.55827,4%
150-219 kW2554,5%
220 kW și peste270,5%
Necompletat510,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4117,2%
1000-1399 cmc92016,2%
1400-1599 cmc1.21221,3%
1600-1999 cmc2.83249,8%
2000-2999 cmc2484,4%
3000 cmc și peste50,1%
Necompletat551,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București6796,3%
Suceava4984,6%
Cluj4424,1%
Constanța4243,9%
Iași4183,9%
Bihor3633,4%
Timiș3543,3%
Bacău3533,3%
Prahova3323,1%
Brașov3052,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț3002,8%
Argeș2922,7%
Mureș2862,7%
Ilfov2822,6%
Buzău2772,6%
Dâmbovița2702,5%
Galați2672,5%
Botoșani2602,4%
Dolj2512,3%
Arad2462,3%
Olt2372,2%
Sibiu2332,2%
Maramureș2272,1%
Vrancea2272,1%
Vaslui2232,1%
Alba2202,0%
Vâlcea2202,0%
Mehedinți2021,9%
Gorj1981,8%
Hunedoara1941,8%
Bistrița-Năsăud1701,6%
Satu Mare1651,5%
Harghita1561,4%
Teleorman1501,4%
Giurgiu1491,4%
Brăila1421,3%
Ialomița1351,3%
Sălaj1311,2%
Călărași1291,2%
Caraș-Severin1281,2%
Tulcea1271,2%
Covasna1081,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare60183,4%
Export12016,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.